اروند، مقام نخست جامعه دانشگاهی در میان مناطق آزاد کشور

یک چهارم دانشگاه های موجود در مناطق آزاد کشور، در منطقه آزاد اروند به تربیت قشر فرهیخته و تحصیل کرده مشغول هستند.

در اولین نشست شورای کاربردی آموزش عالی منطقه آزاد اروند، امانی، دبیر شورای راهبردی آموزش عالی مناطق آزاد کشور، ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و ولادت با سعادت حضرت امام حسین  ع)، حضرت ابالفضل العباس (ع) و حضرت علی بن الحسین (ع)، به برخی موضوعات مورد بحث و تبادل نظر این نشست از قبیل تمرکز بر آموزش عالی اقتصاد محور و گسترش آن در منطقه، توسعه اقتصادی با تکیه به توسعه فرهنگی و آموزشی، تبادل دانشجو با کشورهای همسایه، نگرش اقتصادی محور به مقوله آموزش و ورود ارز به کشور و به دنبال ایجاد تراز تجاری مثبت در منطقه آزاد اروند، اشاره نمود.

وی در ادامه افزود: منطقه آزاد اروند، در میان دیگر مناطق آزاد کشور، دارای مزیت های بسیار زیادی است که تنوع فضای دانشگاهی در آن، برترین مزیت در حوزه فرهنگی و آموزشی است.

امانی خاطر نشان کرد: در منطقه آزاد اروند ۱۰ مرکز دانشگاهی در حال فعالیت هستند که در مقایسه با مناطق آزاد دیگر، مقام نخست را در فعالیت آموزش عالی دارا است.

علاوه بر آن ، بیش از ۲۵۰ رشته تحصیلی از مقاطع کاردانی تا دکتری در این مراکز، تدریس می شود. و در نهایت باید اذعان نمود که از میان ۷۰ هزار دانشجوی مشغول تحصیل در مناطق آزاد کشور، ۳۰ هزار دانشجو در منطقه آزاد اروند به تحصیل مشغول هستند.

این آمار نشان از این دارد که این منطقه، مستعد فعالیت در بخش جذب دانشجو از خارج و ورود به سرمایه گذاری در این حوزه است.

وی در پایان افزود: در اولین نشست شورای کاربردی آموزش عالی منطقه آزاد اروند، سعی بر آن داریم تا با تکیه به فرمایشات مقام معظم رهبری در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، بتوانیم فضای آموزشی فعال موجود در منطقه را در راستای توسعه اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی هدایت نماییم.

نوشتن دیدگاه