انعقاد قرارداد شناورسازی 39 فروند مغروقه از آب‌راه اروند

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از انعقاد قرارداد شناورسازی 39 فروند مغروقه از آب‌راه اروند خبر داد و گفت: یکی از سیاست‌های مهم ما در زمینه رونق گردشگری دریایی حمایت از بخش خصوصی برای توسعه ناوگان و امکانات گردشگری دریایی است.

محمد راستاد ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تاکنون مجموعه‌ای از تمام ضرورت‌ها و اقدامات برای فعالیت مناسب دریانوردی ایمن در اروند رود مهیا شده است.

وی گفت: سازمان بنادر و دریانوردی و اداره‌کل بندر و دریانوردی خرمشهر در زمینه ساماندهی آب‌راه بین‌المللی اروند و تأمین ایمنی دریانوردی اقدامات بسیار گسترده و قابل توجهی انجام داده‌اند.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه ضمن اشاره به انعقاد قرارداد شناورسازی 39 فروند مغروقه از آب‌راه اروند خاطرنشان کرد: این قرارداد گام بسیار بزرگی در پاک‌سازی آب‌راه بین‌المللی اروند به‌شمار می‌رود.

راستاد تصریح کرد: به منظور تأمین ایمنی دریانوردی می‌توان به استقرار علائم کمک ناوبری مورد نیاز برای تردد ایمن کشتی‌ها و انواع شناور‌ها در آبراه اروند اشاره کرد که به‌طور مستمر سرویس و نگهداری آنها انجام می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر آن تمام امکانات لازم برای جست‌و‌جو و نجات دریایی، مخابرات و ارتباطات دریایی، پیشگیری و مقابله با آلودگی محیط‌زیست دریایی در بنادر خرمشهر، آبادان و اروند کنار فراهم شده است.

 

عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه تاکنون عمده لایروبی‌هایی که در اروند رود انجام شده مربوط به نگهداری برای پوشش تردد به بنادر و پای اسکله‌ها بوده است، افزود: انجام لایروبی اساسی مورد نیاز در اروند رود مستلزم نهایی شدن توافقات با طرف عراقی بوده که در این رابطه مذاکراتی از سوی مقامات مربوطه به‌ویژه وزارت امور خارجه صورت گرفته است.

راستاد ابراز امیدواری کرد، با به سرانجام رسیدن مذاکرات و توافقاتی که در این رابطه حاصل می‌شود لایروبی کامل در اروندرود صورت گیرد تا شرایط ورود کشتی‌های بزرگ‌تر به بندر خرمشهر فراهم شود.

به گفته وی، در حال حاضر یک فروند شناور ناجی در بندر خرمشهر مستقر است و به‌زودی یک فروند شناور ناجی دیگر نیز در بندر اروندکنار مستقر خواهد شد که این امر افزایش توان عملیاتی در زمینه جست‌و‌جو و نجات دریایی را به‌همراه خواهد داشت.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم به‌زودی در زمینه نوسازی و ارتقای کیفیت ناوگان جست‌و‌جو و نجات دریایی اقدامات خوبی انجام دهیم.

راستاد درباره بحث گردشگری دریایی گفت: یکی از سیاست‌های مهم ما در زمینه رونق گردشگری دریایی، ایجاد انگیزه و حمایت از بخش خصوصی برای توسعه ناوگان و امکانات گردشگری دریایی است.

وی با اشاره به اینکه بنادر استان خوزستان به‌ویژه بنادر خرمشهر و آبادان جزو اولویت‌های مهم در این برنامه به شمار می‌آیند، افزود: با توجه به ظرفیت‌های خوبی که درباره ارتقای کمیت و کیفیت گردشگری در این منطقه وجود دارد به‌دنبال طراحی و ساخت شناورهای مناسب و ایمن برای گردشگری دریایی در حوزه‌های مختلف از جمله رودخانه‌های اروند و کارون هستیم.

عضو هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم بتوانیم با مکانیزم‌های حمایتی و اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی اعم از شرکت‌های تعاونی و اشخاص حقیقی و بهره‌گیری از توان کارگاه‌های داخلی شناورسازی، گردشگری دریایی را رونق دهیم.

نوشتن دیدگاه