مشكلات كارگران خدمات شهری محدوده منطقه آزاد اروند؛ هنوز اندر خم یک كوچه!

جمعی از كارگران خدماتی شهرداری های آبادان و خرمشهر همزمان با روز جهانی كارگر، پرداخت حقوق و مزایای معوق خود را از سوی شركت های پیمانكاری خواستار شدند.

كنگره بین‌المللی كارگران در پاریس در سال 1889 میلادی به پیشنهاد نماینده كارگران آمریكا، روز اول ماه مه را به عنوان روز جهانی كارگر برگزید و در پی آن در بسیاری از كشورهای دنیا، كارگران این روز را گرامی می‌دارند.

حدود 50 كارگر شاغل در بخش خدمات شهری محدوده منطقه آزاد اروند، روز شنبه همزمان با روز جهانی كارگر، با حضور روبروی در اصلی این سازمان در آبادان، اقدام مسئولان برای پرداخت حقوق و مزایای معوق خود را خواستار شدند.

برخی شهروندان نیز روزهای گذشته در تماس با رسانه های گروهی، از تجمع زباله در برخی نقاط خرمشهر گلایه كرده و جمع آوری زباله را در این خیابان ها خواستار شدند.

 

یكی از این كارگران گفت: ما در بخش های مختلف شهری نظیر فضای سبز، جمع آورزی زباله و دیگر بخش های این منطقه فعالیت می كنیم و با وجود اینكه هم اكنون نیز مشغول فعالیت هستیم، از مهر ماه سال گذشته تاكنون بدون بیمه درمانی و بازنشستگی به كار و فعالیت مشغول هستیم.

وی ادامه داد: اگر چه با شركت های پیمانكاری زیرمجموعه كار می كنیم، از دی ماه سال 94 تاكنون، تسویه حساب نشده ایم و حتی عیدی و سنوات و پاداش پایان سال گذشته را نیز دریافت نكرده ایم.

این كارگر كه سخنانش با تایید دیگر حاضران این اجتماع همراه می شد، گفت: از سال گذشته تاكنون، نیروهای زیر مجموعه به شهرداری آبادان، خرمشهر، مینوشهر و شهرداری تهران واگذار شده اند و پیمانكاران مختلف با ما قرارداد بسته اند.

یكی دیگر از حاضران در این اجتماع كه نام خانوادگی خود را نادری عنوان می كند، افزود: برخی از همكاران، حین كار با آسیب هایی نظیر افتادی از ارتفاع، تصادف با خودرو مواجه شدند ولی به دلیل اینكه بیمه ای نداشته اند، مجبور شدند با هزینه های بالا نسبت به درمان اقدام كنند.

وی اضافه كرد: در این ایام كه كارگران با مشكلات مختلفی نظیر نبود امنیت شغلی، نبود بیمه، حقوق كم و ترس از بیكاری مواجهند، پرداخت نشدن بیش از 5 ماهه حقوق نیز بر مشكلات ما افزوده است.

 

حمید حنظل عیدانی عضو شورای شهر آبادان در این خصوص گفت: كارگرانی كه مقابل سازمان منطقه آزاد اروند اجتماع صنفی داشتند، حدود 1.5 سال زیر نظر این سازمان در شهرداری مربوط به دهكده بریم كار خدماتی می كردند.

وی اظهار داشت: البته این كارگران از اسفند ماه سال گذشته مجدد زیر نظر شهرداری آبادان قرار گرفتند و اعتراض امروز آنها به دلیل پرداخت نشدن مطالباتشان از سوی سازمان منطقه آزاد اروند بود.

عضو شورای شهر آبادان افزود: سازمان منطقه آزاد اروند باید منابع مالی را در اختیار شهرداری آبادان قرار دهد تا حق و حقوق كاراگران معترض پرداخت شود.

محمدعلی دوایی فر شهردار خرمشهر نیز در گفت و گو با رسانه ها، از پرداخت بخشی از حقوق معوق تعدادی از این كارگران خبر داد و گفت: به محض دریافت مجوزهای لازم و آزاد شدن بخشی از منابع مالی موجود در حساب شهرداری، مطالبات كارگران پرداخت می شود.

نوشتن دیدگاه