سازمان منطقه آزاد اروند و بصره عراق برادر خوانده قرآنی شدند

تفاهم نامه قرآنی به منظور گسترش همكاری های قرآنی بین سازمان منطقه آزاد اروند و مسئولان استان بصره عراق امضا شد.

در این تفاهم نامه كه بین مشاور وزیر ارشاد در حوزه قرآنی و مسئول شورای راهبردی قرآنی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد كشور، معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند، مسئول فعالیت های قرآنی سازمان منطقه آزاد اروند و رئیس شورای عالی قرآنی بصره عراق در پنج بند امضا شد، سازمان منطقه آزاد اروند و استان بصره عراق به عنوان برادر خوانده قرآنی معرفی شدند.

دبیر شورای راهبردی قرآن مناطق آزاد كشور در حاشیه امضاء این توافق نامه به ایرنا گفت: در این توافق نامه تبادل تجربیات فرهنگ قرآنی دو كشور ایران و عراق، برگزاری محافل مشترك انس با قرآن كریم حداقل چهار جلسه در سال جاری، برگزاری دوره ای مختلف آموزشی، فرهنگی ، هنری و قرآنی به ویژه گروه های تواشیح مورد توافق قرار گرفته است.

محمدرضا پورمعین افزود:در این توافق نامه تبادل استاد و مدرس بین دو كشور ایران و عراق و اعلام برادرخواندگی قرآنی جمهوری اسلامی ایران و عراق به نمایندگی از دو ملت منطقه آزاد و بصره به امضاء رسیده است.

در این مراسم كه بر روی كشتی برلیان و روی آبراه اروند برگزار شد، حاضران با قرائت فاتحه شهدای غواص عملیات كربلای 4 به 175 شهید غواص در منطقه عملیاتی جزیره ام الرصاص عراق ادای احترام كردند.

 

شجاع زویدات مسئول قرآنی سازمان منطقه آزاد اروند در این مراسم، اروندرود را مایه اتحاد و وحدت دو ملت ایران و عراق دانست و افزود: این دوستی زیر سایه برنامه های قرآنی محكم تر و استوار تر خواهد شد.

سید مرتضی نعمت زاده معاون فرهنگی و اجتماعیی سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این خصوص افزود: ایران و عراق به واسطه توطئه های بیگانگان و خودكامگی صدام بر سر این آبراه، جنگ هشت ساله را متحمل شدند كه امروز به واسطه قرآن شاهد گسترش و روابط دو كشور هستیم.

رئیس شورای عالی قرآنی بصره عراق نیز در این مراسم روح قرآن را دوستی، محبت، صلح و برادری بین مسلمانان دانست و گفت: زمینه های گسترش روابط قرآنی بین دو كشور ایران و عراق فراهم است.

شیخ عدنان موسی قاسم الصالحی افزود: از این پس تمامی دیدارهای تجاری، اقتصادی، نمایشگاهی بین سازمان منطقه آزاد اروند و استان بصره با رویكرد قرآنی انجام می شود.

وی افزود: بهره گیری از مفاهیم و آموزهای قرآن این درس را می دهد كه اسلام دین قتل و خشونت داعشی نیست بلكه دین محبت و دوستی است.

قاسم الصالحی گفت: خشنوت در دین اسلام جایی ندارد و ملت عراق با ترویست های داعش را كه بنام اسلام دست و جنایت های ضد بشری می زنند تنبیه خواهد كرد.

در این برنامه كه با حضور 15 نفر از قاریان استان بصره عراق و جمعی از حافظان و قاریان بین المللی قرآن كریم جمهوری اسلامی ایران برگزار شد گروه های تواشیح مصباح الهدای و ضحی به اجرای برنامه پرداختند.

همچنین عمار سالم علی از كشور عراق و استاد طوسی قاری برجسته كشوری آیاتی چند از كلام الله مجید را تلاوت كردند.

نوشتن دیدگاه