طرح «آفاق نور» در منطقه آزاد اروند اجرا می شود

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند از اجرای طرح «آفاق نور» در سطح این منطقه خبر داد.

سید مرتضی نعمت زاده ظهر امروز سه شنبه در نخستین شورای کاربردی و هم افزایی قرآنی منطقه آزاد اروند در محل سرسرای اجتماعات این سازمان با اشاره به آغاز فعالیتهای قرآنی در سطح منطقه اظهار کرد: در گام نخست این حرکت اقدام به برگزاری محافل انس با قرآن در سطوح بین المللی (با حضور قاری مطرح بین المللی استاد محمد انور شحات) و منطقه ای کردیم که خوشبختانه با اقبال عمومی مواجه شد.

وی افزود: در مراحل بعدی به طور ماهانه یک محفل انس با قرآن را برگزار کردیم که این اقدام موج جدیدی از علاقمندان به قرآن را مجذوب این برنامه ها کرد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند اضافه کرد: به طور همزمان کار سازماندهی موسسات و مهدهای قرآنی را نیز آغاز و اقدامات خوبی را نیز به انجام رساندیم.

 

وی با اشاره به اینکه برپایی محافل انس با قرآن موجی از علاقه را در میان اقشار مختلف مردمی به ویژه نوجوانان و جوانان ایجاد کرد، گفت: بر این اساس طرحی را تحت عنوان «آفاق نور» برنامه ریزی کردیم ضمن آنکه وظایف موسسات و مهدهای قرآنی به آنان ابلاغ و هزینه های مربوطه نیز به آنان پرداخت شد.

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند در خصوص طرح آفاق نور تصریح کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده از این پس به طور هفتگی یک محفل انس قرآنی با شکوه و عظمت خاص از سوی موسسات قرآنی به همراه برگزاری دوره های آموزشی قرآن در منطقه برگزار می کنیم.

نعمت زاده با اشاره به آنکه طبق قرار هر موسسه قرآنی موظف است تا۲۰ حافظ جزء یک قرآن را تربیت کند، افزود: این بدان معناست که در پایان دوره چهار ماهه ما هزار حافظ قرآنی یک جزء را در سطح منطقه خواهیم داشت.

وی همچنین اظهار کرد: رویکرد مهمی که در این رابطه رخ داده آنکه حفظ قرآن بایستی همراه با فهم آن صورت گیرد، و این یعنی موسسات و مهدهای قرآنی ما نه تنها حافظ قرآن بلکه یک متفکر و اندیشمند قرآنی را که با عمق مفاهیم و معارف قرآن آشنایی دارد را تربیت می کند.

 

حرکت و نهضت قرآنی

نعمت زاده ابراز امیدواری کرد تا در منطقه آزاد اروند شاهد یک نهضت بزرگ تحت نام «نهضت قرآن» باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود از تجمیع تمامی توانمندیهای موسسات دولتی و غیر دولتی، تشکل های مردم نهاد، بنگاهها و موسسات اقتصادی در جهت کمک و پشتیبانی به این حرکت و نهضت قرآنی به عنوان اهداف اصلی این نشست نام برد و تصریح کرد: در تلاشیم تا فضای منطقه آزاد اروند (شهرستانهای آبادان و خرمشهر) و شهرهای همجوار را با نوای قرآن دل انگیز کنیم، فضای معنویت را گسترش دهیم.

به گفته وی، طی یکسال گذشته فعالیتهای قرآنی بی نظیری در سطح منطقه اتفاق افتاده است.

 

معاون فرهنگی، اجتماع ی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حضور هیئت قرآنی عراقی در منطقه، از برگزاری محفل انس با قرآن مشترک آنهم روی عرشه کشتی و بر روی آبهای اروند رود خب داد و گفت: افتخار داریم، منطقه ای را که روزی نماد خصومت و دشمنی میان کشور ایران و عراق بود را به یک نماد وحدت بر اساس نگاه به فعالیتهای قرآنی تبدیل کنیم.

نعمت زاده افزود: اعضای هیئت قرآنی عراقی در این محفل و در کنار توانمندان و اصحاب قرآنی ایران به قرائت قرآن می پردازند، مقصد این کشتی به سمت ام الرصاص (محل شهادت غواصان این بزرگ مردان دفاع مقدس) است، افتخارمان آنست که بتوانیم پرچم و نوای قرآن را در این منطقه برافراشته کنیم.

وی عنوان کرد: در پایان این مراسم انس با قرآن بیانیه مشترکی نیز قرائت می شود که آغازگر مناسبات قرآنی میان ایران و عراق در فصل جدیدی از فعالیتها خواهد بود.

نوشتن دیدگاه