سالن های آبادان و خرمشهر همچنان در آرزوی تحول

سال گذشته همزمان با هجدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت فتح خرمشهر به آبادان و خرمشهر رفتیم و از نزدیک شاهد برگزاری جشنواره شدیم.

اما در روز اول فهمیدیم که پیش از آنکه در این دو منطقه خاص کشور مسئله فعالیت هنرمندان تئاتر و تلاش آن ها برای خلق آثاری متفاوت، مسئله امکانات سخت افزاری به شدت احساس می شد و کمک به ترمیم سالن های نیمه مخروبه این دو شهر و تجهیز آنها و از طرفی ساخت سالن های جدید اقدامی ضروری بود و هست.

کمتر از یک ماه دیگر قرار است جشنواره نوزدهم فتح خرمشهر دوباره برگزار شود، اما آنچه مشخص است گویا مسئولان منطقه آزاد اروند یک سال گذشته را به اصطلاح عامیانه بی خیالی طی کرده اند و هیچ اقدامی مثبتی را انجام نداده اند به طوری که در طول سال گذشته نیز شاهد اعتراض های جسته و گریخته هنرمندان آبادانی و خرمشهری بودیم و حتی در اختتامیه تئاتر مقاومت یکی از هنرمندان آبادانی گفت: «آبادان و خرمشهر شهر مقاومت هستند و مطمئن باشید ما در مقابل منطقه آزاد اروند مقاومت می کنیم و تئاتر را نجات می دهیم.»

 

البته مسئولان منطقه آزاد اروند در پایان دوره هجدهم علی رغم همه بی مهری ها و البته ناملایماتی که با خبرنگاران داشتند بالاخره تفاهم نامه ای را با ارشاد امضا کردند تا به ظرفیت سخت افزاری سالن های خرمشهر و آبادان بیافزایند.

در متن این تفاهم نامه آمده بود: « طبق این تفاهم‌نامه سازمان منطقه آزاد اروند موظف است ظرف دو سال آینده موارد زیر را به جریان انداخته و عملیاتی سازد که بدین شرح است:

1. احداث یا تاسیس پلاتوهای اجرا (بلک باکس) اجرای تئاتر در خرمشهر و آبادان و واگذاری آن‌ها به انجمن نمایش این دو شهر

2. تاسیس خانه عروسک در آبادان

3. بازسازی و مرمت تالارهای موجود تئاتر در خرمشهر و آبادان

4. میزبانی بخشی از جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی و تئاتر فجر در سال 94 در شهرهای خرمشهر و آبادان

5. حمایت از آثار شاخص با مضامین مقاومت و دفاع مقدس، آیینی و سنتی، کودک و نوجوان و ... جهت اجرا در شهرهای آبادان و خرمشهر»

همچنین بر اساس این تفاهم‌نامه معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف به تجهیز مکان‌های اجرای نمایش اعم از تاسیس شده و یا مرمت شده توسط طرف دوم می‌شود.

علاوه بر این معاونت هنری آثار شاخص با مضامین مقاومت و دفاع مقدس، آیینی سنتی، کودک و نوجوان و ... جهت اجرای عموم به منطقه آزاد اروند معرفی می‌کند.»

اینکه معاونت هنری ارشاد و منطقه آزاد اروند چقدر به وظایفی که تعهد داده اند عمل کرده اند از مسائل سوال برانگیز دوره نوزدهم تئاتر مقاومت فتح خرمشهر است که شاید نیاز باشد مدیران و یا دبیر این دوره از جشنواره پاسخ گوی آن باشند.

 

محراب محمدزاده

نوشتن دیدگاه