آموزش؛ حلقه ی مفقوده در توسعه صنعت گردشگری منطقه آزاد اروند

آموزش دست اندركاران و فعالان صنعت گردشگري از عوامل موثر رونق اين صنعت است، موضوعي كه در برنامه هاي آموزشي مديران صنعت گردشگري كمتر به چشم مي خورد.

به منظور افزايش مهارت‌هاي ارتباطي و آسان سازي سفر و جابجايي گردشگران خارجي در دبي اتحاديه تاكسيراني اين كشور تصميم گرفت تا امكان آموزش و گفت و گوي زبان انگليسي را براي كاركنان اين بخش فراهم كند.

مسئولان بخش حمل و نقل جاده‌اي در دبي و اتحاديه تاكسيراني دبي در اقدامي مشترك دوره‌هاي رايگان آموزش زبان انگليسي درحد مكالمه براي تمامي رانندگان تاكسي برگزار مي‌كنند.

در اين طرح با ارائه روش‌هاي تشويقي رانندگان تاكسي ملزم مي‌شوند كه در اين كلاس‌ها شركت و مهارت‌هاي ارتباط زباني خود را افزايش دهند.

گردانندگان اين طرح يادآور شده‌اند كه آموزش گفت و گوي روان به انگليسي براي رانندگان تاكسي، افزايش توان ارتباطي با مليت‌هاي مختلف و كارايي شغلي و ايجاد تصوير مثبت در تحقق چشم اندازهاي آينده دبي را به همراه دارد.

اين طرح همچنين شامل بخش‌هاي ديگري نيز براي آموزش خواندن و نوشتن و حتي موضوعات مرتبط با مهارت هاي روزمره و شخصي و كسب و كار است كه به صورت رايگان به رانندگان تاكسي آموخته مي‌شود.

خبر ذكر شده، از اقدامات فراواني است كه دست اندركاران بخش گردشگري دنيا براي رونق گردشگري كشورشان انجام داده اند.

همچنين در خبرها شنيده شد كه مسئولان كشور چين براي برگزاري بازي هاي المپيك پكن در سال 2008، نسبت به آموزش رانندگان تاكسي و ديگر دست اندركاران صنعت گردشگري اين كشور اقدام كردند.

 

اهميت آموزش برای فعالان صنعت گردشگری

اين موارد، پيوستگي صنعت گردشگري با آموزش و تاثير موثر آموزش بر رونق گردشگري را نشان مي دهد. شكل گيري ،پايداري و توسعه گردشگري در هر جامعه نيازمند آموزش بوده و درك و شناخت گردشگري و چگونگي توسعه و پايداري آن نيز، نه تنها در گسترش دانش گردشگري بلكه براي درك نيازمندي هاي آن در آموزش زمينه‏ هاي موفقيت در پيرامون تجارت گردشگري و همچنين نيازمندي هاي هر جامعه نهفته است.

در موضوع شناخت گردشگري نيز، آموزش گردشگري‏ در دو سوي جريان پردازش دانش گردشگري قرار مي گيرد كه از يكسو در تبيين شناخت گردشگري نقش داشته و از ديگر سو چگونگي گردشگري را در فضاي سرزميني و ديگر سرزمين ها باز مي نمايد.

كسي كه به عنوان فعال صنعت گردشگري فعاليت مي كند، مي توند با شناخت گردشگري به ويژه توانمندي هاي سرزميني، در رونق گردشگري داخلي سهم ايفا كند.

 

منطقه ای كه می خواهد سرمايه گذار خارجی جذب كند

منطقه آزاد اروند با داشتن ظرفيت‌هاي عظيم حمل و نقل جاده‌اي و ريلي و هوايي و دسترسي آسان به آب‌هاي بين‌المللي و دريايي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است، خصوصا مجاورت با بصره، دومين استان بزرگ عراق، اين منطقه را به دروازه بزرگ تجارت با عراق و سپس امتداد آن تا كشورهاي سواحل مديترانه تبديل كرده است.

اين منطقه شامل شهرهاي آبادان و خرمشهر، از دير باز به عنوان كانون تجاري و صنعتي و كشاورزي و سياحتي مهمي شناخته شده است.

بندر خرمشهر، بندر آبادان، اسكله اكوان، بازارها و جاذبه هاي خريد، جاذبه هاي گردشگري صنعتي، آبي و گردشگري سلامت از توانمندي ها و زيرساخت هاي اين منطقه است كه همه ساله گردشگران زيادي از نقاط مختلف كشور به سوي خود جذب مي كند.

حال كه مسئولان منطقه، رونق گردشگري خارجي اين منطقه را برنامه ريزي كرده و براي جذب گردشگران از كشورهاي همسايه و ديگر كشورها دست به كار شده اند، آموزش زبان انگليسي و مهارت هاي پذيرايي از مهمان براي فعالان اين بخش از راننده تاكسي گرفته تا پليس، مهماندار، راننده اتوبوس و ديگر فعالان اين بخش ضروري به نظر مي رسد.

 

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند: برای آموزش شهروندان برنامه داريم

معاون فرهنگي، اجتماعي و گردشگري سازمان منطقه آزاد اروند نيز در خصوص برنامه هاي اين سازمان براي توسعه آموزش به فعالان گردشگري منطقه گفت: اين مهم در دستور كار اين معاونت قرار دارد.

سيد مرتضي نعمت زاده افزود: سال گذشته با همكاري مراكز عملي و دانشگاهي، آموزش فعالان صنعت هتلداري منطقه آزاد اروند انجام شد.

وي تحقق كامل آموزش به شهروندان و فعالان صنعت گردشگري را مستلزم زمان زياد خواند و اضافه كرد: اميدواريم سال جاري نيز آموزش ديگر فعالان اين صنعت نظير كاركنان آژانس هاي مسافرتي و آموزش بخشي از جامعه هدف صنعت گردشگري محقق شود.

 

سيد بهادر حسيني تشنيزي

نوشتن دیدگاه