تكمیل بیمارستان اروندكنار در نیمه نخست امسال

همزمان با هفته سلامت نشست خبری رئیس دانشكده علوم پزشكی آبادان به همراه معاونان و روسای شبكه های بهداشتی درمانی شهرستان های خرمشهر و شادگان برگزار شد.

رئیس دانشكده علوم پزشكی آبادان یكشنبه در نشست خبری به مناسبت هفته سلامت در جمع اهالی رسانه، افزود: با توجه به قرار گرفتن شهرستان های آبادان و خرمشهر در محدوده منطقه آزاد اروند، ایجاد منطقه آزاد علمی در ارتقاء سطح علمی منطقه تاثیرگذار است.

علیرضا آموزنده افزود: توجه به منطقه آزاد علمی باعث جذب دانشجویان كشورهای همسایه و جلوگیری از مهاجرت دانشجویان نخبه به خارج از كشور می شود.

وی در بخش دیگری از سخنانش از خود مراقبتی به عنوان عامل موثر پیشگیری از بیماری های مزمن یاد كرد و اظهار داشت: هر فردی از دانش، مهارت و توان خود به عنوان یك منبع استفاده می‌كند تا به صورت مستقل از سلامت خود مراقبت كند.

وی گفت: لازم است، برای تحقق خود مراقبتی و مسئولیت ‌پذیری افراد در مقابل سلامت خود از طریق اتخاذ سبك سالم زندگی، سواد سلامت افراد جامعه نیز افزایش یابد.

آموزنده اظهار داشت: سلامت خاصه یك فرد نیست بلكه خواست اجتماعی است و همه باید تلاش كنیم تا سواد سلامت مردم در جامعه ارتقاء یابد.

وی به شعار هفته سلامت با عنوان 'غلبه بر دیابت' اشاره كرد و گفت: دیابت به عنوان بیماری خاموش، 50 درصد جامعه را مورد هدف قرار داده و به طور متوسط در هر 10 ثانیه دو نفر به این بیماری مبتلا می شوند.

 

خرید كتاب با اعتبار 20 میلیارد ریال برای مركز و بیمارستان‌های زیر پوشش دانشكده علوم پزشكی آبادان

معاون آموزش، تحقیقات و دانشجویی دانشكده علوم پزشكی آبادان در ادامه این نشست از خرید 20 میلیارد كتاب برای كتابخانه‌های مركزی و بیمارستان‌های تحت پوشش دانشكده علوم پزشكی آبادان خبر داد.

محمد محبوبی افزود: 595 دانشجو در هفت رشته پزشكی، پرستاری و برخی رشته های مرتبط به بهداشت و درمان این دانشكده مشغول تحصیل هستند كه 60 درصد این دانشجویان دختر و بیش از 19 درصد آنها بومی هستند.

وی اظهار داشت: در حالی كه در سال 1394 سرانه جذب دانشجو در دانشگاه ها و مراكز عالی كشور حدود چهار درصد بود این عدد در دانشكده علوم پزشكی آبادان 44 درصد بود.

محبوبی به تجهیز آزمایشگاه‌های مراكز آموزشی دانشكده علوم پزشكی آبادان با اعتبار 30 میلیارد ریال اشاره كرد و بیان داشت: با رایزنی صورت گرفته مجوز ساخت یك خوابگاه 400 نفره با اعتباری بالغ بر 90 میلیارد ریال اعتبار برای دانشجویان این دانشكده اخذ شد كه این اتفاق در سراسر كشور كم‌سابقه است.

وی افزود: مركز مهارت‌های بالینی نیز در آبادان افتتاح شد كه این مركز در آینده نه چندان دور به یكی از بهترین مراكز مهارت های بالینی ایران بعد از اصفهان تبدیل می شود.

وی با تشریح فعالیت‌های فرهنگی، ورزشی و رفاهی گسترده برای دانشجویان دانشكده علوم پزشكی آبادان، ادامه داد: مجتمع آموزش عالی سلامت نیز سال 94 در دانشكده علوم پزشكی آبادان آغاز به كار كرد و با تربیت 55 دانشجو در رشته‌های اتاق عمل، تكنسین سلامت دهان، مبارزه با بیماری‌ها و بهداشت خانواده فعالیت خود را نشان داد.

 

دو مدرسه پنج ستاره مروج سلامت در آبادان وجود دارد

معاون بهداشت دانشكده علوم پزشكی آبادان نیز در این نشست خبری گفت: تنها دو مدرسه پنج ستاره مروج سلامت در آبادان وجود دارد ضمن اینكه براساس برنامه ریزی صورت گرفته با آموزش و پرورش، بنیاد مسكن و منطقه آزاد اروند نواقص مدارس از سوی معاونت بهداشتی دانشكده مشخص و برای رفع آنها به آموزش و پرورش اعلام تا برطرف شود.

شهرام ترحمی در بخش دیگری از سخنانش به شعار هفته سلامت 'غلبه بر دیابت ' اشاره كرد و گفت: طبق آمار در افراد بالای 30 سال در روستاهای 3.5درصد افراد مبتلا به دیابت است كه نسبت مبتلایان خانم نسبت به آقایان دو برابر است.

وی اظهار داشت: همچنین 16 درصد افراد دارای فشار خون بالا هستند كه 37 درصد آنها كنترول شده است.

ترحمی به فعالیت 9 پایگاه بهداشتی درمانی و یك مركز درمانی در محدوده زیرمجموعه دانشكده اشاره كرد و افزود: سال گذشته برای جذب 320 نیرو ظرفیت‌سازی شد كه 270 نفر به مجموعه اضافه شد و هم اكنون در حال طی كردن آموزش های لازم هستند.

وی گفت: طی سال‌های گذشته در مراكز روستایی با كمبود پزشك مواجه بودیم كه سال 1394 با برنامه ریزی صورت گرفته 23 پزشك در این مراكز روستایی مشغول خدمت شدند و هم اكنون نیز، یك یا دو نفر نیز به عنوان ذخیره موجود است.

ترحمی از فعالیت شش مركز دهان و دندان در شهرستان های آبادان، خرمشهر و شادگان خبر داد و اظهار داشت: مركز امام خمینی (ره) آبادان در دو نوبت صبح و عصر خدمات درمانی دهان و دندان ارائه می‌دهد.

معاون بهداشت دانشكده علوم پزشكی آبادان گفت:دو مركز شناسایی و جذب افراد مبتلا و یا مشكوك به ایدز زنان و مردان در شهرستان آبادان فعال است كه در سال 1394 مركز مردان به عنوان بهترین مركز در سطح كشور شناخته شد.

 

58 بیمار سخت علاج در شهرستان های تابعه شناسایی شد

معاون غذا و دارو دانشكده علوم پزشكی آبادان نیز در این نشست از شناسایی 58 بیمار سخت علاج در شهرستان های تابعه دانشكده علوم پزشكی آبادان خبر داد و اظهار داشت: به منظور آسان سازی تهیه دارو این افراد، سال گذشته داروخانه داروهای خاص در مركز شهر آبادان راه‌اندازی شد.

مرتضی جعفری به فعالیت 59 داروخانه در شهرستانهای آبادان، خرمشهر و شادگان اشاره كرد و گفت: سامانه 1490 و سامانه ثبت و بررسی نسخ در داروخانه ها اغاز شده است.

وی به فعالیت شش گمرك در حوزه فعالیت دانشكده علوم پزشكی آبادان اشاره كرد و گفت: با استقرار شش كارشناس در این گمركات، زمان ترخیص كالای ملوانی از 30 روز به هفت تا هشت روز كاهش یافته است.

جعفری گفت: با هماهنگی سازمان منطقه آزاد اروند 350 میلیارد ریال تجهیزات آزمایشگاهی به منظور راه اندازی آزمایشگاه غذا و دارو در آبادان هزینه شده و به زودی با برطرف شدن مشكل مكان آزمایشگاه تجهیزات نصب و فعالیت آن آغاز می شود.

 

بیمارستان اروندكنار در نیمه نخست سال جاری تكمیل می شود

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشكده علوم پزشكی آبادان نیز در این نشست خبری از تكمیل بیمارستان نیمه ساخت اروندكنار پس از سال ها انتظار تا شهریورماه سال جاری خبرداد و اظهار داشت: این بیمارستان به كمك مالی سازمان منطقه آزاد تكمیل شده و تجیهز آن بر عهده دانشكده علوم پزشكی است.

عبدالناصر میرشكاك افزود: بیمارستان جدید آیت‌اله طالقانی آبادان و شهید موسوی خرمشهر با معماری ایرانی، اسلامی به بیمارستان های فوق تخصصی تبدیل می شوند.

وی از طراحی یك بیمارستان 350 تختخوابی جایگزین برای بیمارستان شهید بهشتی آبادان و آغاز ساخت اورژانس این بیمارستان در آینده نزدیك خبر داد و اظهار داشت: به منظور ارائه خدمات مناسب به زائران عتبات عالیات در مرز شلمچه علمیات ساخت مركز بهداشتی درمانی شلمچه آغاز شده و در مرحله گوبرداری زمین است.

میرشكاك گفت: بودجه جاری سال 1394 دانشكده علوم پزشكی آبادان در حوزه بهداشت و درمان 58 درصد و در حوزه آموزش 171 درصد رشد داشت.

نوشتن دیدگاه