طرح تامین منابع مالی پالایشگاه آبادان تصویب شد

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گفت: با انجام اقدامهای اجرایی تامین مالی طرح توسعه پالایشگاه آبادان هفته گذشته در کمیته شورای پول و اعتبار به تصویب رسید.

حمید شریف رازی از اجرای طرحهای پالایشگاهی امسال خبر داد و گفت: شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران تعدادی پروژه در در حال اجرا دارد که به لحاظ اهمیت باید هرچه سریعتر تکمیل و یا آغاز شوند.

وی افزود: از جمله این پروژه های پالایشگاهی می توان تکمیل طرح افزایش ظرفیت پالایشگاه بندرعباس و آغاز طرحهای توسعه پالایشگاه آبادان و اصفهان را نام برد که هر سه بر اساس نیاز کشور جزو اولویتهای سال ٩٥ هستند و طبق برنامه ریزی انجام شده برای تامین به موقع منابع مالی آنها تلاش می کنیم که امسال طرح افزایش ظرفیت تولید پالایشگاه بندرعباس به پایان برسد و دو طرح دیگر نیز به مرحله اجرا در آید.

شریف رازی، با اعلام این که هم اکنون پروژه های در دست ساخت پالایشی کشور به بیش از ١٥ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد، گفت: قصد داریم برای تامین این میزان منابع مالی از روشهای مختلف استفاده کنیم، که در این ارتباط با شرکتهای مختلف برای تامین مالی درحال مذاکره هستیم.

وی، با بیان این که تکمیل و بهره برداری از پروژه های نیمه تمام اولویت نخست شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران است، گفت: تامین منابع مالی از چالشهای موجود در پروژه های آینده این شرکت است و به دنبال آن هستیم از امکانات کشور همچون بانکها و شرکتهای سرمایه گذار داخلی و خارجی استفاده کنیم.

 

توافق با چینی ها برای آغاز فاز نخست طرح توسعه پالایشگاه آبادان

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، با تاکید بر این که در طرح توسعه پالایشگاه آبادان با چینی ها برای آغاز فاز نخست کار به توافق رسیده ایم، گفت: این طرح در ٢ فاز با اعتباری حدود سه میلیارد دلار اجرا می شود.

وی ادامه داد: منابع پیش بینی شده برای اجرای فاز نخست حدود یک میلیارد و ١٥٠ میلیون دلار برآورد شده که از طریق خط اعتباری چین (فاینانس) تامین خواهد شد.

شریف رازی، منابع مالی برآورد شده برای اجرای فاز دوم طرح توسعه پالایشگاه آبادان را یک میلیارد و ٧٠٠ میلیون دلار اعلام کرد و افزود: امیدواریم این میزان اعتبار از محل منابع تامین کنندگان مالی در کشور چین تامین شود.

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران تاکید کرد: پس از تصویب اعتبار طرح، شرکت چینی اعلام کرد که حدود چهار تا پنج ماه زمان برای انجام مقدمات کار و تامین منابع مالی از بانکهای داخلی چین نیاز دارد که امیدواریم این طرح ظرف چهار یا پنج ماه آینده آغاز شود ؛ البته طرح بنیادی این طرح تکمیل و طراحی تفصیلی آن نیز ٢٠ درصد پیشرفت داشته است.

وی ادامه داد: طرح توسعه پالایشگاه آبادان با هدف کاهش تولید نفت کوره پالایشگاه و افزایش کیفیت دیگر فرآورده های تولیدی در قالب ٢ فاز پیش بینی شده است که جزو یکی از مهمترین پروژه های این شرکت به شمار می رود.

 

پیشرفت ٩٥ درصدی طرح افزایش ظرفیت تولید بنزین پالایشگاه آبادان

مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، همچنین از طرح افزایش ظرفیت تولید بنزین و بهبود کیفیت فرآورده در پالایشگاه بندرعباس به عنوان یکی دیگر از پروژه های مهم امسال یاد کرد و گفت: این پروژه تاکنون بیش از ٩٥ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و در بخشهایی از آن در مرحله پیش راه اندازی هستیم که امیدواریم با تامین به موقع منابع مالی، از شهریورماه تا پایان سال ٩٥ واحد های طرح به تدریج به بهره برداری برسد.

وی، با اشاره به این که منابع مالی این پروژه پس از خصوصی شدن پالایشگاه بندرعباس از سوی شرکت پالایش نفت بندرعباس تأمین می شود، تصریح کرد: بخشی از بودجه این پروژه از محل اخذ وام از بانکها و بقیه آن هم از محل عواید حاصل از فروش نفتای صادراتی پالایشگاه بندرعباس تامین شده است.

شریف رازی افزود: منابع مالی این طرح، پیش از خصوصی شدن پالایشگاه بندرعباس، از سوی شرکت ملی پالایش و پخش تامین می شد. مدیرعامل شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران گفت: با راه اندازی طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه بندرعباس، حدود سه میلیون و ٥٠٠ هزار لیتر به تولید بنزین کشور افزوده می شود و کیفیت حدود هشت میلیون لیتر نفت گاز این پالایشگاه به استاندارد یورو ٥ ارتقا می یابد، از این رو با راه اندازی این طرح از میزان بنزین وارداتی به کشور کاسته می شود.

وی اظهارکرد: تکمیل و راه اندازی نهایی طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های نفتی پالایشگاه بندرعباس به ٢٠٠ میلیارد تومان منابع ریالی و ٣٠ میلیون یورو منابع ارزی نیاز دارد.

شریف رازی، با بیان این که هشت سال از آغاز به ساخت این طرح می گذرد، گفت: بخش زیادی از تاخیر در این پروژه به این دلیل است که از ابتدا مهندسی پایه انجام نشد و در طول این مدت واحدهای جدید زیادی به آن اضافه شد که از پیش پیش بینی نشده بود. تحریمها نیز از دیگر دلایل تأخیر پروژه است، هر چند سبب اتکای بیشتر به صنعتگران داخلی شد.

نوشتن دیدگاه