حمایت لازم برای گسترش شطرنج در آبادان وجود دارد

رییس هیات شطرنج آبادان می‎گوید برگزاری و میزبانی دو دوره مسابقات آزاد کشوری که با همکاری رییس اداره ورزش و جوانان آبادان انجام شد، حاکی از آن است که حمایت لازم برای بسط و گسترش این رشته در آبادان صورت می‎گیرد.

کوروش نادری اظهار کرد: آبادان از شهرهایی است که قدمت زیادی در رشته شطرنج دارد و اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور نیز با کسب مقام سوم توسط یک آبادانی، همراه بود.

وی با تاکید بر این که شهر آبادان پیشینه بسیاری در شطرنج دارد، گفت: حدود 60، 70 سال پیش که اولین دوره مسابقات قهرمانی کشور برگزار شد، یک آبادانی به عنوان سوم نایل شد که این خود گواهی بر قدمت این رشته در آبادان دارد.

رییس هیات شطرنج آبادان ادامه داد: پس از آن استاد علی بهروزی را داشتیم که از اساتید دانشگاه نفت است و در سال 56 به عضویت تیم‎ملی جوانان کشور درآمد و سپس در مسابقات آسیایی شرکت کرد و در مجموع شخصی صاحب‎نظر در عرصه شطرنج می‎باشد.

وی افزود: بهروزی همچنین بیشتر کتاب‎های مربوط به شطرنج را در کشور ترجمه و تالیف کرده است.

 

نادری با اشاره به شطرنج این شهرستان در پس از انقلاب نیز خاطرنشان‌کرد: پس از انقلاب، آقای دکتر خاتمی و سعید بنی‎رشید را داشتیم که از قهرمانان مطرح کشور هستند.

وی اضافه کرد: تیم آبادان چندین بار نیز در سطح استان به مقام قهرمانی تیمی دست یافت و همواره نیز جزو سه تیم برتر بوده است.

رییس هیات شطرنج آبادان با بیان این‎که در سال گذشته دومین دوره مسابقات آزاد کشوری را میزبانی کردیم، گفت: این یکی از آرزوهایی بود که شطرنج‎بازان آبادانی انتظار آن را می‎کشیدند. آن‎ها آرزوهای‌شان این بود که یک مسابقه استانی در شهرستان برگزار شود اما با کمک مسئولان اداره ورزش، دو دوره مسابقات کشوری را میزبانی کردیم.

وی افزود: برگزاری و میزبانی مسابقات استانی و همچنین مسابقات نیمه‎سریع استانی از جمله دیگر برنامه‎هایی بود که سال گذشته در آبادان اجرایی شد.

نادری یادآور شد: دو اتاق شطرنج داشتیم که وضعیت مناسبی نداشتند اما با مشارکت شطرنج‎بازان و علاقه‌مندان این هیات، دوستان با هزینه خودشان که چیزی حدود 14، 15 میلیون تومان شد، بازسازی کاملی از اتاق‎های شطرنج انجام دادند و امروز وضعیت این اتاق‎ها به شکلی درآمده است که در خور شان و منزلت شهر آبادان است. این یکی از کارهایی بود که من به شخصه بزرگترین و مهم‌ترین کار شطرنج آبادان می‎دانم.

 

وی افزود: در حال حاضر شرایط این اتاق‎ها به گونه‎ای است که اگر خانواده‎ها بخواهند فرزندان خود را برای آموزش به این جا بیاورند، با میل و رغبت این کار را خواهند کرد که هدف ما نیز همین بود.

رییس هیات شطرنج آبادان عنوان کرد: در جریان این بازسازی‎ها، آقای ادیبی، رییس اداره ورزش و جوانان آبادان نیز همواره کنار ما بود و در مجموع اتفاقات خوبی افتاد.

وی در ادامه گفت: روز گذشته (دوشنبه) نیز شاهد بودیم که اولین مدرسه شطرنج شهر توسط خانم فاطمه برقول که از قهرمانان نابینای جهان است، افتتاح و بازگشایی شد و به نظر من این مدرسه می‎تواند خیل عظیمی از نونهالان و نوجوانان را جذب کند.

نادری با اشاره به مسایل سخت‎افزاری این رشته در آبادان تصریح کرد: خوشبختانه از این لحاظ، جایگاه و امکانات لازم برای بسط شطرنج در شهر را مهیا کرده‎ایم.

او ادامه داد: طی یکی دو سال گذشته با برگزاری کلاس‎های مربیگری و داوری در آبادان نیز خوشبختانه توانستیم در بحث نرم‎افزاری و تامین نیروی کارآمد شطرنج، موفق عمل کنیم و داور و مربی هم به اندازه کافی آموزش دیده شده و شرایط کاملا مهیا است.

 

رییس هیات شطرنج آبادان از خانواده‎ها درخواست کرد؛ با توجه به نزدیک شدن به فصل تابستان و تعطیلات، اگر علاقه‎مند به فرستادن فرزندان خود به کلاس شطرنج هستند، هم هیات شطرنج آبادان و هم مدرسه شطرنج خانم برقول هر دو این آمادگی را دارند تا پاسخگوی خانواده‎ها در سطح شهر باشند.

وی درخصوص حمایت‎ها از این رشته در آبادان نیز اظهار کرد: در یکی دو سال گذشته با حضور آقای پیمان ادیبی در راس اداره ورزش و جوانان آبادان، خوشبختانه به تمام رشته‎ها از جمله شطرنج پرداخته شده است.

نادری افزود: در این مدت، هر کاری که قصد داشتیم برای شطرنج انجام دهیم، پیشنهادات و نقطه نظرات خودمان را به ادیبی ارائه می‌دادیم و او نیز همواره نقطه قوتی برای ما بود و تمام زمینه‎ها را برای انجام کارها، مهیا می‎کرد.

وی در پایان خاطرنشان‌کرد: برگزاری دو دوره مسابقات آزاد کشوری که با همکاری آقای ادیبی انجام شد، حاکی از آن است که حمایت لازم برای بسط و گسترش این رشته که می‎تواند رشته‎ای همگانی باشد، صورت گرفته است.

شطرنج بر خلاف رشته‌های دیگر، امکانات سخت‌افزاری زیادی را لازم ندارد و به سادگی در پارک‎ها، محلات و حتی مغازه‎ها و خانه‎ها قابل اجرا است.

نوشتن دیدگاه