منطقه آزاد اروند، قطب توليد فولاد كشور مي شود

معاون سرمايه‌گذاري و اقتصادي سازمان آزاد اروند با بيان اجراي پروژه هاي بخش انرژي به ويژه پروژه شيمي شهر در اين منطقه گفت: با تكميل پروژه هاي در دست ساخت، منطقه آزاد اروند، قطب توليد فولاد كشور مي شود.

محمدرضا معتمدي با تشريح اقدامات سازمان منطقه آزاد اروند در راستاي رونق اقتصادي و توسعه اشتغال، با بيان راه اندازي شركت هاي توليد فولاد در منطقه گفت: اين منطقه در حال تبديل شدن به يكي از قطب هاي توليد فولاد كشور است و تعدادي شركت فولادي در منطقه در دست راه اندازي است كه با سرمايه گذاري قابل توجهي در آينده نزديك بهره برداري مي شود.

وي افزود: يكي از اين كارخانه  ها فولاد كاوه اروند است كه با سرمايه گذاري 2 هزار و 962 ميليارد ريال در زمينه توليد انواع فولاد اسفنجي آغاز به كار كرده و با پيشرفت فيزيكي حدود 70 درصدي، خط اول نورد اين كارخانه تا خرداد سال جاري آغاز خواهد شد.

معاون سرمايه‌گذاري سازمان آزاد اروند اظهار داشت: در سايت خرمشهر حدود 350 نفر تاكنون اشتغال مستقيم ايجاد شده و با تكميل مراحل بعدي اين كارخانه، حدود دو هزار نفر در اين كارخانه مشغول به كار مي شوند.

 

معتمدي ديگر پروژه اقتصادي و فولادي در حال اجرا در محدوده منطقه آزاد اروند را احداث كارخانه ذوب فولاد جهان آرا خواند و افزود: اين پروژه با سرمايه گذاري حدود 12 هزار و 986 ميليارد ريالي، براي 430 نفر اشتغالزايي مستقيم داشته است.

وي ادامه داد: اين پروژه شامل تمامي مراحل و بخش  هاي يك مجتمع فولاد از ذوب تا احيا و نورد را شامل مي  شود كه با پيشرفت فيزيكي 10 درصد تاكنون يكي از اميدهاي صنعت خرمشهر است.

معتمدي گفت: يك پروژه فولادي نيز با همكاري و سرمايه گذاري كويت استيل و همكاري شركت ايميدرو وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از انجام اقدامات مطالعاتي، سال آينده اجرايي خواهد شد.

معتمدي همچنين يكي از پروژه هاي مهم سرمايه گذاري در محدوده سازمان منطقه آزاد اروند را ' شيمي شهر' خواند و گفت: با راه اندازي كامل اين طرح و اتصال خط اتيلن بندر امام خميني (ره) به آبادان، امكان تامين خوراك براي واحدهاي توليدي صنايع پايين دستي پتروشيمي فراهم شده و اين مهم، تاثير بسزايي در جلوگيري از خام فروشي مواد پتروشيمي در كشور ايفا مي كند.

وي اظهار داشت: مطالعات واگذاري و امور زير ساختي شهرك شيمي انجام شده و سرمايه گذاران پس از عقد قرارداد در اين شهرك مستقر مي شوند.

معاون سرمايه‌گذاري سازمان آزاد اروند از پروژه شيمي شهر به عنوان يكي از مهم ترين برنامه هاي اقتصادي سازمان ياد كرد و افزود: طراحي و امور مطالعاتي سايت پرژوژه انجام شده است.

وي افزود: تاكنون براي فعاليت 16 پالايشگاه كوچك يا ميني ريفاينري مجوز اعطا شده و امور عملياتي هشت شركت نيز در اين بخش انجام شده كه سه شركت آن به بهره برداري رسيده است.

 

معاون سرمايه‌گذاري سازمان آزاد منطقه آزاد اروند در ادامه سخنانش همچنين با بيان تبادلات بين المللي اين سازمان در بخش تجارت خارجي با ديگر كشورها، گفت: توافق نامه اي نيز بين اين سازمان و سفارت چين در ايران امضا شده است كه بر اساس آن، شهرك صنعتي چيني ها در اين منطقه احداث شود و قطعه زمين 200 هكتاري نيز در اين خصوص مشخص شده است.

معاون سرمايه‌گذاري سازمان آزاد اروند گفت: همچنين زميني با مساحت 9 هزار متر مربع در اختيار شركت چيني توليد پارچه و چاپ بنر قرار داده مي شود تا امور توليدي خود را انجام دهد.

معتمدي در ادامه سخنانش با تشريح آمار اشتغال در محدوده سازمان منطقه آزاد اروند طي سال گذشته، گفت: سال گذشته 16 هزار و 94 بيمه شده جديد در سازمان هاي تامين اجتماعي آبادان و خرمشهر ثبت شد كه از اين مجموع، حداكثر 20 درصد اشتغال موقت مي باشد.

وي تامين اشتغال براي ساكنان و بيكاران جوياي كار محدوده سازمان منطقه آزاد اروند را از موارد پر اهميت سازمان خواند و افزود: مجموع بيمه شدگان ثبت شده در آبادان هشت هزار و 440 نفر و در خرمشهر نيز هفت هزار و 654 نفر بود كه آمار قابل توجهي است.

معاون سرمايه گذاري سازمان منطقه آزاد اروند گفت: اين اشتغال ها در شركت هاي تجاري، عمراني و خدمات بازرگاني و بازارهاي كالاي همراه مسافر بوده است.

معتمدي گفت: اين آمار نشان دهنده اين است كه در منطقه رونق ايجاد شده و فضايي كه در منطقه آزاد اروند ايجاد شده عامل ثبت اين ميزان اشتغال بوده است.

نوشتن دیدگاه