آغاز به کار رسمی بازارچه مرزی اروند مستلزم تایید نهایی گمرک

فرماندار آبادان گفت: بازارچه مرزی اروندکنار نیازمند تاییدیه نهایی از سوی گمرک کشور است تا از هفته آینده به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کند.

عزیز الله شهبازی اظهار کرد: امیدواریم با ابلاغیه‌ای که از سوی سازمان گمرک کشور برای آغاز فعالیت این بازارچه صادر می‌شود، از هفته آینده شاهد آغاز به کار این بازارچه در اروندکنار باشیم.

وی افزود: بازارچه مرزی اروند یک ظرفیت بسیار مناسب برای قانونمند کردن مراودات مرزی و بهبود معیشت مرزنشینان است که طرح آن در دولت‌های قبلی تصویب اما کاری در این زمینه انجام نشده بود.

شهبازی تصریح کرد: ساختمان این بازارچه با توجه به پیگیری‌های استاندار، از محل اعتبارات استانی و کمک‌های شهرستان با اعتبار 2.5 میلیارد تومان افتتاح شد و سایر پیگیری‌های آن نیز به صورت ویژه از سوی استاندار انجام گرفت و اکنون تنها نیازمند ابلاغیه نهایی از سوی گمرک است.

وی ادامه داد: مبلغ 5 میلیون دلار اعتبار ارزی نیز از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به این بازارچه ابلاغ شده است و در صورت انجام فعالیت‌های مناسب این اعتبار قابل افزایش خواهد بود.

شهبازی عنوان کرد: این بازارچه به منظور ماندگاری مرزنشینان و افزایش امنیت در مناطق مرزی ایجاد شده است. همچنین مرزنشینان می‌توانند به کمک این بازارچه اقلام و مایحتاج موردنیاز خود را بدون پرداخت عوارض گمرکی تامین کنند.

فرماندار آبادان، با بیان اینکه بازارچه مرزی اروند در مرز مشترک آبادان با کشور عراق و کویت و در منطقه اروندکنار ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: بحث رونق اقتصادی در مرزها، ماندگاری جمعیت و بهبود معیشت مرزنشینان از اهداف ساخت این بازارچه است.

نوشتن دیدگاه