14 مسجد در آبادان برای برگزاری آئين معنوی اعتكاف تعيين شد

رجب ، ماه برافروختن چراغ معرفت، ماه سلوك و زدودن زنگارهاي شيطاني از آيينه دل و ماه اعتكاف است به همين منظور 14 مسجد براي آئين معنوي اعتكاف در آبادان در نظر گرفته شده است.

در ماه رجب مومنان به واسطه تقرب به درگاه ايزدمنان، روزه، نماز، حضور در مسجد و ديگر اعمالش را سه روز در مسجد مي گذراند.

در اين ماه ، مهمان خانه دوست از سفره پرفيض الهي، لقمه هاي راز بر مي چينند و عطر قرآن از ژرفاي دل، به مشام جان را مي نوازد، اعتكاف، برنامه اي مهم براي خودسازي انسان است كه او را در طي چند روز از مظاهر فريبنده مادي دنيا دور مي سازد و در جهاني روحاني و معنوي غرق مي كند.

اعتكاف يكي از سنت هاي حسنه است كه در زمان حاضر در كشور ما هر ساله در ايام البيض ماه رجب در مساجد جامع و شهرهاي مختلف كشور برگزار مي گردد و بسياري از مردم ولايت مدار و انقلابي از قشرهاي گوناگون به عبادت و دعا و روزه داري مي پردازند.

طبق روايات اهل سنت، در دوران جاهليت هم عملي به عنوان اعتكاف در ميان مردم رايج بوده است و مردم توسط اين عمل به خداي خود تقرب مي جسته اند.

اجداد پيامبر اسلام (ص) از پيروان دين ابراهيمي به شمار مي روند اعتكاف در غارها و بيابان ها و كوه ها، به عده اي از آنان نسبت داده شده است آنان در جاهاي خلوتي كه از مردم دور بود به اعتكاف پرداخته و خود را در آن محبوس مي كردند و جز براي نيازهاي شديد و ضروري، از آن خارج نمي شدند و در آن اماكن به عبادت و تأمل و تفكر در هستي پرداخته و در جستجوي راستي و حقيقت بودند.

پيامبر اسلام حضرت محمد (ص) از افرادي بود كه اعتكاف را برپا مي داشت قبل از بعثت نيز غار حراء محل عبادت و راز و نياز بودو به اعتكاف در آن مكان مشغول مي شدند و در انديشه سرنوشت بشريت فرو مي رفتند.

 

يك كارشناس مذهبي در اين باره گفت: مدت اعتكاف حداقل سه روز است و كمتر از آن صحيح نيست ولي بيشتر از آن حدي ندارد البته اگر پنج روز معتكف شود روز ششم را نيز واجب است‏ بماند بلكه بنابر احتياط واجب هرگاه دو روز اضافه كرد روز سوم هم بايد بماند، پس اگر هشت روز معتكف شد روز نهم هم واجب است.

حجت الاسلام سيد مجيد شرفي افزود:انسان در ايام اعتكاف بايد روزه بگيرد و كسي كه نمي‏ تواند روزه بگيرد مانند مسافر، مريض ، زني كه عادت ماهانه دارد و كسي كه عمدا روزه نگيرد، اعتكافش صحيح نيست.

وي ادامه داد: آيين معنوي اعتكاف فرصت مناسبي براي راز و نياز و خلوت كردن با خداوند يكتا است كه همه ساله از 13 تا 15 رجب در مساجد شهرهاي مختلف كشور برگزار مي شود.

رئيس اداره تبليغات اسلامي آبادان به استقبال زياد مردم ولايتمدار و انقلابي شهرستان براي شركت در آيين معنوي اعتكاف اشاره كرد و افزود: 14 مسجد براي اين امر در شهر آبادان در نظر گرفته شد.

حجت الاسلام سيد فخرالدين رضوي افزود: چهار مسجد براي برادران و 10 مسجد براي خواهران در مناطق مختلف شهر در نظر گرفته شده در حالي كه سال گذشته دو مسجد براي برادران و شش مسجد براي خواهران مهيا شده بود.

وي اظهار داشت: با توجه به گذشت سه روز از آغاز ثبت نام بيش از 400 نفر براي اعتكاف نام نويسي كردند كه پيش بيني مي شود بيش از دو هزار نفر در اين امر خداپسندانه شركت كنند.

حجت الاسلام رضوي بيان داشت: در مراسم اعتكاف سال گذشته يك هزار و 600 نفر در مراسم شركت كردند.

رئيس اداره تبليغات اسلامي آبادان گفت: اعتكاف فرصت بسيار مناسبي است تا بنده در سه روز حضور مداوم در مسجد، علاوه بر كسب معنويت، مروري بر گذشته خود داشته باشد و با رها شدن از قيد و بند دنيا، براي يك سال خود برنامه ريزي كند تا بتواند مسير تقرب الهي را بهتر بپيمايد.

آيين معنوي اعتكاف هر سال از 13 تا 15 رجب همزمان با سراسر كشور در مساجد آبادان با حضور قشرهاي مختلف مردم به خصوص جوانان و نوجوانان برگزار مي شود.

نوشتن دیدگاه