دو بانک خارجی در راه منطقه آزاد اروند

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند با بیان افزایش 20 درصدی صادرات و كاهش 31 درصدی واردات كالا از این منطقه طی سال گذشته، گفت: در سال 1394، یك میلیارد و 500 میلیون دلار كالا از این منطقه به خارج از كشور صادر شد.

محمدرضا معتمدی افزود: سال 1393 یك میلیارد و 216 میلیون دلار كالا از منطقه آزاد اروند به خارج از كشور صادر شد در حالی كه این رقم در سال 1394 با رشدی 20 درصدی به یك میلیارد و 500 میلیون دلار رسید.

وی با بیان مثبت شدن تراز تجاری كشور طی سال گذشته برای نخستین بار پس از انقلاب اظهار داشت: سال گذشته حدود 764 میلیون دلار كالا به منطقه آزاد اروند وارد شد كه این رقم نسبت به سال قبل آن 31 درصد كاهش را نشان می دهد.

معتمدی همچنین با بیان آماری از صادرات محصولات تولیدی در منطقه آزاد اروند، گفت: میزان صادرات محصولات تولید شده در منطقه آزاد اروند طی سال 93 حدود 96 میلیون و 877 هزار دلار بود كه این میزان در سال گذشته با رشد 88 درصدی به 181 میلیون 228 هزار و 110 دلار رسید.

این مسئول در سازمان منطقه آزاد اروند، عمده كالاهای تولیدی صادر شده از این منطقه را كالاهای صنعتی و مواد پلیمری و صنایع پایین دستی صنایع پتروشمی عنوان كرد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند همچنین از افزایش 350 درصدی واردات كالای صنعتی و مواد اولیه تولید كالا به این منطقه طی سال 94 در مقایسه با سال قبل آن خبر داد و اظهار داشت: سال 93 حدود شش میلیون و 222 هزار دلار كالای صنعتی و مواد اولیه تولید كالا وارد منطقه آزاد اروند شد كه این رقم در سال گذشته به 28 میلیون و 159 هزار دلار افزایش یافت.

 

روند یكنواختی در صادرات به عراق نداشتیم

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه سخنانش با بیان روند صادرات كالا به عراق از مرز شلمچه گفت: طی یك سال اخیر به صورت میانگین روزانه 460 كامیون حامل كالا از مرز شلمچه به عراق رفته است، ولی حجم عبور كامیون ها به صورت مستمر نبود به صورتی كه در برخی از روزها شاهد عبور یك هزار و 86 كامیون بودیم و در بعضی از روزها این رقم به 136 كامیون كاهش یافت.

معتمدی گفت: صادرات كالا در مرز بین المللی شلمچه به لحاظ وزنی و ارزی رشد داشته است و از خیلی از مرزهای كشور بیشتر بود.

وی افزود: در مرز شلمچه مشكلات زیادی با طرف عراقی داریم به صورتی كه سیستم گمركی، بهداشتی، امنیتی و همچنین اداری عراق با همدیگر هماهنگ نیستند.

معتمدی گفت: معضل بالاتری كه در عراق وجود دارد بحث دولت مركزی است كه در برخی موارد، بخشنامه هایی صادر می كند كه راه تجار عراقی را می بندد، به طور مثال دولت مركزی عراق در مرزهای جنوبی تعرفه واردات سیمان را 160 درصد افزایش می دهد ولی در مرزهای كردستان عراق تعرفه ها به صفر می رسد.

وی افزود: منطقه آزاد اروند امكانات و زیرساخت هایی لازم برای عبور یك هزار و 500 كامیون در روز را در شلمچه فراهم كرد و با توافق صورت گرفته با طرف عراقی، عملیات احداث جاده جدیدی به طول سه كیلومتر برای روان سازی حركت كامیون ها در حال انجام است.

وی اظهار داشت: علمیات زیرسازی این جاده حال انجام است و آسفالت آن نیز به زودی آغاز می شود.

 

دو بانك خارجی در راه منطقه آزاد اروند

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند همچنین با بیان اقدامات این سازمان در راستای رونق تجارت الكترونیك، تجارت بین الملل و تجارت بین المللی، گفت: با دو بانك خارجی برای راه اندازی شعبه در منطقه آزاد مذاكره شده است كه این بانك ها به دبیرخانه مناطق آزاد كشور و بانك مركزی معرفی شدند و منتظر مجوز بانك مركزی در این باره هستیم.

معتمدی افزود: در صورت صدور مجوز از بانكی مركزی، اقدام لازم برای راه اندازی شعبه بانك خارجی انجام خواهد شد ضمن اینكه انتظار داشتیم قبل از پایان سال 1394 بانك مركزی این مجوز را صادر كند ولی به دلایلی این مجوز به تاخیر افتاد.

معتمدی همچنین از مشخص شدن محل ساختمان اوراق بهاردار (بورس) و تجهیز آن طی هفته جاری در منطقه آزاد اروند خبر داد و گفت: با راه اندازی چهار كارگزاری اوراق بهادار، فصل جدیدی از رونق اقتصادی در این محدوده رقم می خورد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند ابراز امیدواری كرد تا تالار اوراق بهادار منطقه آزاد اروند تا اواخر فروردین یا نیمه نخست اردیبهشت ماه سال جاری با حضور مسئولان كشوری افتتاح شود.

نوشتن دیدگاه