افزایش سرمایه گذاری خارجی در منطقه آزاد اروند طی سال 94 به 50 میلیون دلار

معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند گفت: در حوزه جذب سرمایه گذاری خارجی، سال 1393 حدود 24 میلیون دلار سرمایه خارجی در منطقه آزاد اروند جذب شد كه این رقم در سال 1394 به حدود 50 میلیون دلار افزایش یافت.

محمدرضا معتمدی افزود: میزان سرمایه گذاری داخلی در محدوده منطقه آزاد اروند در سال 1393، پنج هزار و 360 میلیارد ریال بود كه با فراهم شدن زمینه فضای كسب و كار و فرصت پسابرجام، این میزان در سال گذشته افزایش چشمگیری یافت.

وی ادامه داد: میزان سرمایه گذاری داخلی یا خارجی در این منطقه طی سال گذشته به هشت هزار و 330 میلیارد ریال افزایش یافت.

معتمدی اضافه كرد: بیشترین میزان جذب سرمایه خارجی و داخلی در بخش های صنعت و تولید، تجارت خارجی و كالای همراه مسافر بوده است.

 

معتمدی بهبود فضای كسب و كار در كشور و سیاست های اقتصادی دولت تدبیر و امید و فضای پسابرجام را از علل رشد سرمایه گذاری داخلی و خارجی در محدوده منطقه آزاد اروند دانست و افزود: برنامه ها و مذاكراتی با طرف خارجی برای بهره برداری از فضای پسابرجام انجام شد و اقدامات فراوانی نیز در حوزه تامین زیر ساخت ها برای جذب سرمایه گذار انجام شد.

معاون سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند همچنین در سخنانش به برگزاری دو همایش در كشورهای آسیایی و اروپایی به منظور آشنایی سرمایه گذاران خارجی با ظرفیت های منطقه آزاد اروند اشاره كرد و بیان داشت: در این مسیر موفقیت های بزرگی كسب شد و شركت های بزرگ داخلی و برخی كشورهای خارجی مذاكراتی برای فعالیت در منطقه آزاد اروند داشتند.

معتمدی در ادامه سخنانش از انجام مذاكرات با شركت آلمانی برای سرمایه گذاری در تولید انرژی پاك در منطقه آزاد اروند خبر داد و گفت: این شركت قرار است به زودی پس از حضور در منطقه آزاد اروند مقدمات كار را آغاز كنند.

 

معاون سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه سخنانش همچنین با بیان مزیت های این منطقه برای جذب سرمایه، افزود: این سازمان در حوزه صنعت، یك منطقه هشت هزار و 600 هكتاری دارد كه در كنار آن امكان دسترسی به سه رودخانه بزرگ آب شیرین وجود دارد كه به كمك این سه رودخانه می توان صنایع سنگین و آب بر را در منطقه طراحی و اجرا كرد.

معتمدی گفت: علاوه بر این، خوشبختانه در قانون و مصوبات شورای اقتصاد منطقه، احداث شیمی شهر و صنایع پایین دستی نفت و پتروشیمی نیز پیش بینی شده است.

وی با تشریح برخی مزیت های سرمایه گذاری در این منطقه، ادامه داد: برخی از مزیت های منطقه از جمله استقرار در محدوده تولید انرژی در حوزه نفت، گاز و برق جنوب كشور موجب شده تا دسترسی به مواد اولیه صنایع پایین دست نفت و پتروشیمی آسان تر باشد.

این مسئول در سازمان منطقه آزاد اروند گفت:بر این اساس در این منطقه اهمیت ویژه ای برای حوزه نفت و پتروشیمی قائل شده است، حدود 16 مجوز برای ساخت پالایشگاه های كوچك یا همان مینی ریفاینری صادر شده است و مطالعه و احداث ده ها كارخانه پایین دستی محصولات پتروشیمی نیز در دستور كار قرار گرفته است.

وی در پایان سخنانش گفت: تعدادی از این پالایشگاه های كوچك به بهر برداری رسیده و تعدادی نیز تا پایان سال بهره برداری می شود.

نوشتن دیدگاه