اجرای تئاتر خیابانی'کوچ' مروری بر فصل جنگ زدگی در آبادان

اجرای تئاتر خیابانی کوچ در آبادان با رویکرد نمایش فصل جنگ زدگی، علاقه مندان به هنر تئاتر را در محوطه سینما مهر این شهر گردهم آورد.

کارگردان تئاتر خیابانی 'کوچ ' گفت: تئاتر کوچ حکایت زندگی جنگ زدگانی است که هیچ گاه به شهر و به زندگی خود برنگشتند.

بهنام کاوه با بیان اینکه اجرای تئاتر خیابانی در فضای آزاد سبب آشتی مردم با تئاتر می شود، گفت: قصه این تئاتر در اصل قصه مردم شهر آبادان است، شهری که مردم آن را ساخته بودند اما جنگ آن را خراب کرد و مردمی که به اجبار مهاجرت کردن، حکایت این نمایش است.

کاوه افزود: این تئاتر نمایش زندگی تک تک ماست، تک تک مردمی که وقتی خاک آبادان را ترک کردند دلشان را در این خاک جا گذاشتند.

وی تئاتر خیابانی را هنگامی موفق می داند که مکانی ثابت برای اجرای تئاتر خیابانی فراهم باشد.

این هنرمند با انتقاد از آنچه بی مهری به تئاتر می نامید، گفت: به همین دلیل تماشاچی ما برای دیدن این نوع نمایش دچار سردرگمی می شود چنانچه فضای ثابتی در بوستان ها برای اجرای این نوع تئاتر داشته باشیم به طور قطع تماشاچی افزایش می یابد.

 

کاوه همچنین با اشاره به برگزاری مراسم روز جهانی تئاتر در سه شهر ایران و برگزاری مراسم این روز در آبادان گفت: علاقه مندان به هنر تئاتر سعی کرده اند مردم را با تئاتر آشتی دهند و هدف نیز این است که مردم به وجود تئاتر احساس نیاز کنند و آن را جزو سبد خانوار خود قرار دهند.

بهنام کاوه هنرمند آبادانی که تجارب وی در تئاتر خیابانی با شهرتش عجین شده است.

تئاترخیابانی کوچ به نویسندگی، کارگردانی و بازیگری بهنام کاوه است و روایتگر بخشی از زندگی جنگ زدگی مردم آبادان است.

امروزه در جهان از تئاتر خیابانی برای دستیابی به اهداف خاص سیاسی، فرهنگی و آموزشی برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی و اخلاقی استفاده بهینه ای می شود.

تئاترهای خیابانی به طور عموم در برگیرنده مضامین اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و فلسفی است که به کمک تکنیک های خاصی به مخاطب ارائه می شود.

در نمایش های خیابانی، بازیگر و تماشاگر معنای دیگری می یابند با هم یکی می شوند و حتی گاهی جایشان را با هم عوض می کنند.

تئاتر خیابانی با عنوان رسمی street theater از اجرای نمایش هایی در دهه های دوم و سوم قرن بیستم در مکان های عمومی کشورهای اروپایی از جمله روسیه، فرانسه، آلمان و هلند که پس از آنها به سراسر جهان غرب کشیده شد شکل گرفت.

نوشتن دیدگاه