انفجار در جایگاه عرضه بنزین در آبادان

با حضور به موقع نیروهای آتش نشان انفجار حادث شده در یکی از جایگاه های عرضه بنزین آبادان واقع در میدان طیب در نزدیکی سازمان آتش نشانی مهار شد.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان گفت: با شنیده شدن صدای ناشی از انفجار و متعاقب آن درخواست کمک کارگران جایگاه پمپ بنزین، سریعا گروهای آتش نشان به این جایگاه اعزام شدند.

مجید فرهانی پور افزود: در این عملیات سه گروه اطفای حریق شامل ۲۰ نفر آتش نشان به همراه سه دستگاه آمبولانس و پلیس در محل حاضر شدند.

وی، دلیل انفجار را عدم توجه به نکات ایمنی در هنگام تخلیه سوخت توسط تانکر سوخت رسان ۳۰ هزار لیتری در جایگاه عنوان کرد و اظهار کرد: هنگامی که تانکر در حال تخلیه سوخت است آتش سوزی رخ می دهد که به دلیل گاز تولیدی در هنگام تخلیه، بسته شدن دریچه مخزن تخلیه، وجود حرارت و هوا در این بخش سرایت آتش سبب بروز یک انفجار و پرتاب دریچه مخزن و سرایت آتش به سقف جایگاه می شود.

 

فرهانی پور تصریح کرد: از آنجایی که این انفجار سبب وحشت و هراس رانندگانی که برای سوخت گیری به این جایگاه شده بود، آنان خودروهای خود را رها کرده و از جایگاه دور شدند که برای دسترسی راحتر اقدام به خروج این خودروها با همراهی رانندگان کردیم.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری آبادان گفت: خوشبختانه این انفجار خسارت جانی و مالی در بر نداشت و نیروهای آتش نشان در زمان دو دقیقه آتش را مهار کردند.

فرهانی پور با انتقاد شدید از عدم تجهیز جایگاههای سوخت رسان آبادان به سیستم اطفای حریق افزود: در این جایگاه ها تنها به یکی دو کپسول آتش نشانی که به صورت پودری هستند، بسنده شده و این در حالی است که در جایگاه های سوخت که با بنزین سر و کار دارد نیاز به سیستمهای مجهزتر اطفای حریق هست.

وی اظهار کرد: متاسفانه هیچ یک از جایگاههای سوخت آبادان دارای این سیستم نیستند و به رغم هشدارهای فراوان، این کار تاکنون به طور جدی دنبال و به انجام نرسیده است.

فرهانی پور تصریح کرد: قرار است تا کارشناسان ما ضمن سرکشی از تمامی جایگاه های سوخت رسان شهر و بررسی امکانات موجود آنها در صورت نبود سیستمهای مجهز اطفای حریق به صورت کتبی به آنان تذکر داده شود و در صورت عدم رعایت و رسیدگی به آنان به شکل جدی تر برخورد می شود.

وی یادآور شد: موضوع یاد شده را نیز از طریق مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه آبادان دنبال می کنیم تا نتیجه مورد نظر زودتر حاصل شود.

نوشتن دیدگاه