مسافران نوروزی: هیچ نشانی از منطقه آزاد در آبادان و خرمشهر ندیدیم

این روزها شهرهای آبادان و خرمشهر همچون سایر شهرهای استان زرخیز خوزستان شاهد انبوه مهمانان و مسافران نوروزی است.

بازارهای تجاری در آبادان، ساحل کارون در خرمشهر و مناطق یادمانی و عملیاتی شلمچه و یادمان والفجر هشت از جمله مهم‌ترین اماکن مورد استقبال قرار گرفته مسافران نوروزی در شهرهای آبادان و خرمشهر بودند.

در این خصوص مسافران نوروزی نقطه نظرات جالبی از دو شهر آبادان و خرمشهر عنوان کردند.

مجید نوروزی که از استان مرکزی و شهر اراک به آبادان سفر کرده می‌گوید: شهرهای آبادان و خرمشهر در ایران و حتی دنیا به دلیل قدمت و گذشته باشکوه پرآوازه هستند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین امتیازات این دو شهر مردمان با اخلاق و با روحیه است.

وی در خصوص وضعیت این دو شهر گفت: شهرهای آبادان و خرمشهر به واسطه قرار داشتن در منطقه آزاد می‌توانستند از امکانات بهتری در زمینه تفریحی و گردشگری برخوردار باشند که متاسفانه تاکنون چیزی خاصی در این شهر انجام نشده است.

 

علی‌رضا اسکندری که از تهران به شهرهای آبادان و خرمشهر سفر کرده گفت: هیچ اثری جز تعدادی بنر از بحث منطقه آزاد در آبادان و خرمشهر ندیدم.

وی گفت: مسیر طولانی از تهران به شیراز و از آنجا به بوشهر و گناوه و در آخر به شهرهای آبادان و خرمشهر را طی کرده و انتظار بیشتری از وضعیت این دو شهر داشتم.

وی که فارغ‌التحصیل رشته معماری است، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین مشکل آبادان و خرمشهر فقدان مبلمان خوب شهری، خیابان‌های غیر استاندارد و فاقد آسفالت سالم، فقدان پارک برای استفاده خانواده‌ها، فقدان شهربازی برای تفریح مردم و همچنین ساختمان‌سازی‌های غیراستاندارد به ویژه در زمینه نمای ظاهری است.

زهرا سادات موسوی همسر این شهروند تهرانی نیز که خود فارغ‌التحصیل گرافیک است می‌گوید: آبادان زمینه تبدیل به شهر خاص معماری را دارد و مدیریت شهری آن می‌تواند ابتکارات خوبی در احداث اماکن مختلف با المان‌های منحصر به فرد را ایجاد کند.

وی گفت: بخش اعظمی از شهرهای آبادان و خرمشهر تازه‌تاسیس و یا در حال ساخت است اما هیچ نقشه جامعی در خصوص فرهنگ ساختمان‌سازی و مبلمان شهری در ساخت‌وساز‌ها و گسترش محدوده شهری رعایت نشده است.

وی تصریح کرد: منطقه آزاد اروند می‌تواند با سرمایه‌گذاری در بخش‌های تفریحی همچون احداث پارک‌های بزرگ با امکانات منحصر به فردی همچون باغ‌وحش، آکواریوم بزرگ و منحصر به فرد و همچنین برگزاری جشنواره‌های مفرح زمینه تغییر فضا و جذب توریست را به شهرهای آبادان و خرمشهر را فراهم کند.

 

مریم قدوسی که از قم به خوزستان سفر کرده است، می‌گوید: مناطق عملیاتی و یادمانی خاطره‌انگیزترین اماکن آبادان و خرمشهر است.

وی بازارهای موجود در شهرهای آبادان و خرمشهر را ضروری توصیف کرد و گفت: متاسفانه بازارهای آبادان و خرمشهر استاندارد نیستند و امکان پذیرش این همه مسافر مشتاق در محدوده کوچک را ندارند.

علی غفاری دیگر مسافری که از اردبیل به خوزستان آمده است، اظهار داشت: خوزستان استان مهم و پرآوازه‌ای است اما با اینکه هر سال به این استان سفر می‌کنم هیچ توسعه و تغییر و تحولی در شهرهای آن نمی‌بینم.

وی گفت: اگر در بخش تجاری شهرهای آبادان و خرمشهر سرمایه‌گذاری شود و مجتمع‌های بزرگ تفریحی، تجاری در مناطق باز و وسیع ساخته شود امکان بالا بردن ظرفیت پذیرش مسافر و مهمان نوروزی در این دو شهر بسیار بالاست.

نوشتن دیدگاه