25 هزار نفر از موزه نفت آبادان دیدن کردند

مجری طرح مجموعه نمایشگاه صنعت نفت آبادان از بازدید بیش از 25 هزار نفر از مهمانان نوروزی در هفته نخست تعطیلات نوروزی خبر داد.

حمید صالح عیدانی افزود: نمایشگاه صنعت نفت در زمینی به مساحت سه هزار متر مربع در اسکله صادراتی شماره هفت پالایشگاه آبادان از ابتدای امسال دایر شده و روزانه پذیرایی حدود سه هزار و 500 نفر از مهمان نوروزی و گردشگران است.

وی اظهار کرد: در این نمایشگاه علاوه بر گردآوری و نمایش ده ها قطعه از تجهیزات نفتی از زمان پیدایش نفت، برخی از ماشین آلات و خودروهای قدیمی نفت از جمله خودروی پست نفت متعلق به دهه 1330 و خودروهای خدماتی دهه 1340 پالایشگاه به معرض نمایش در آمده است.

صالح عیدانی ادامه داد: اسکله صادراتی نیز با دو جرثقیل اکوان و گوگرد و محلی برای بارگیری فرآورده های نفتی در گذشته است که به عنوان بخشی از موزه پنجگانه نفت مورد توجه بازدید کنندگان قرار گرفته است.

 

وی از استقرار دو فروند کپسول یا قایق نجات با ظرفیت 25 نفر و دو شناور دریایی برای نمایش در اسکله موزه آبادان از جزیره لاوان به این موزه خبر داد و افزود: در این موزه تاریخ شکل گیری صنعت نفت، تاریخ شهری آبادان به عنوان نخستین شهر مدرن کشور، تاریخ 107 پالایشگاه نفت آبادان به معرض نمایش گذاشته است.

مجری طرح مجموعه نمایشگاه صنعت نفت آبادان گفت: به منظور روایتگری نقش پالایشگاه نفت آبادان در دفاع مقدس و چگونگی بازسازی آن پس از جنگ تحمیلی چهار راوی باتجربه هشت سال دفاع مقدس در محل مستقر هستند.

صالح عیدانی افزود: در گوشه ای از نمایشگاه صنعت نفت آبادان خودروی شهید محمد جواد تندگویان که از سوی همسر وی به نمایشگاه نفت اهدا شده به نمایش گذاشته شده است.

 

محمد جواد تندگویان کارآفرین، سیاست مدار و مدیر ارشد اجرایی ایرانی بود و وزیر نفت ایران در کابینهٔ محمدعلی رجایی بود، که در سال 1359 توسط نیروهای ارتش عراق اسیر شد و پس از سال ها در اسارت به شهادت رسید.

محمد جواد تندگویان در تاریخ 9 آبان 1359 در حالی که حدود یک ماه از دوره وزارتش گذشته بود، برای بازدید از پالایشگاه نفت آبادان عازم جنوب بود، که در جادهٔ ماهشهر به آبادان به همراه معاون و دیگر همراهانش، به اسارت نیروهای ارتش عراق درآمد.

مجری طرح مجموعه نمایشگاه صنعت نفت آبادان گفت: در بخشی از این نمایشگاه به همت شهرداری آبادان جشن 90 سالگی شهرداری آبادان برگزار و غرفه های نیز برای انجام برنامه های خیریه و معرفی فرهنگ و مکان های زیارتی و تفریحی آبادان در نظر گرفته شده است.

وی از برگزاری تور بازدید از پالایشگاه آبادان از هفتم فروردین خبر داد و اظهار کرد: با هماهنگی صورت گرفته روزانه 100 نفر در قالب تورهای گردشگری از فازهای مختلف پالایشگاه آبادان دیدن می کنند.

موزره پنجگانه نفت آبادان شامل اسکله تاریخی آبادان جرثقیل اکوان، آموزشگاه حرفه ای 'تکنیکال اسکول'، پمپ بنزین آبادان، خانه های تشریفاتی و نیروگاه شماره 1 پالایشگاه است.

نوشتن دیدگاه