زباله پارک های آبادان در آستانه نوروز با همکاری شهروندان جمع آوری شد

جمعی از مردم، گردشگران و اعضای سازمان نظام مهندسی آبادان با شعار ' اندیشه زیبا - شهر زیبا 'در حرکتی نمادین، زباله های پارک های شهر را جمع آوری کردند.

وقتی کیسه های پلاستیکی که به طور عمده از ˈپلیمرˈ تولید شده، وارد زندگی شد، ابداع این محصول تازه صنعت را که خریدهای روزمره را آسان کرده به تماشا نشستیم و نمی دانستیم که با این ابداع جدید، محیط زیست و زندگی خود و آیندگان را در معرض آسیب جدی قرار داده ایم.

بررسی دیدگاه زیست محیطی اسلام، بیانگر آن است که در آموزه های دینی، پرهیز از اسراف، تاکید در بهره برداری بهینه از منابع، گسترش منابع طبیعی تجدید پذیر، ایجاد انگیزه های درونی برای حفظ عوامل زیست محیطی و رعایت بهداشت محیط مورد تاکید است.

دستورهای اسلام و توصیه های حضرت رسول اکرم صلی الله علیه وآله، مسلمانان را بر آن می دارد تا با احترام به طبیعت و عوامل زیست محیطی و رعایت حقوق آنها، رشد و تعالی خویش را رقم بزنند.

از سوی دیگر، بسیاری از آیات قرآن وقتی که درباره آب، خاک، باد و دیگر عوامل زیست محیطی بحث می کنند، ضمن بیان منافع مادی این عوامل، از آنها به مثابه آیه ای که آدمی را از فیزیک به سمت متافیزیک سوق می دهد، یاد کرده است.

حضور پررنگ پلاستیک که زندگی را از جهاتی ساده تر کرد، ولی تاثیر حضور مواد سمی آنها در طبیعت بحرانی است که نمی توان آن را نادیده گرفت.

هر ساله هزاران ماهی، پرنده، خزنده و پستاندار تنها به دلیل حضور ناخواسته پلاستیک در محیط زندگی شان نابود می شوند. نباید حیات هیچ موجودی در اثر وجود پلاستیک در محیط به خطر بیفتد.

 

بر اساس اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می گردد.

از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است. بر اساس یافته های علمی، بین 50 تا 300 سال زمان نیاز است تا نیمی از مواد پلیمری مورد استفاده در کیسه های پلاستیکی که از ترکیبات پلیمری سبک ساخته می شود، به چرخه طبیعت بازگردد.

با درک عمق فاجعه ای که در آینده ای نه چندان دور به وقوع می پیوندد، لازم است برای نجات نسل خود و تامین زندگی آیندگان چاره ای بیندیشیم.

در این اقدام فرهنگی و محیط زیستی از پارک معلم حد فاصل خیابان یک احمد آباد تا محل فعلی دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی آبادان واقع در ابتدای خیابان اروسیه، علاوه بر تشویق مردم و میهمانان نوروزی به مشارکت در جمع آوری زباله از محیط شهری، در خصوص نریختن زباله در محیط زیست و محیط شهری فرهنگ سازی شد.

این فعالیت مدنی و فرهنگی با هدف پاکسازی پارک ها و فضای سبز شهری در آستانه تحویل سال نو برگزار شد.

حضور کودکان به این اقدام فرهنگی زیبایی خاصی بخشیده بود به گونه ای که کودکان پرانرژی، با دریافت کیسه زباله، دستکش و ماسک در جمع آوری زباله ها از روی زمین از یکدیگر پیشی گرفته و با یکدیگر رقابت کردند.

جمع آوری زباله ها از پارک های شهر آبادان علاوه بر استقبال مردم، مورد استقبال میهمانان نوروزی قرار گرفت و آنان نیز در این اقدام فرهنگی و محیط زیستی مشارکت فعال داشتند.

نوشتن دیدگاه