معاون سازمان منطقه آزاد اروند عنوان کرد: رشد 40 درصدی جذب سرمایه در منطقه طی سال جاری

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند گفت: با وجود شرایط تحریم ها طی سال های گذشته، جذب سرمایه گذاری در این منطقه طی سال جاری از رشد 40 درصدی برخوردار بوده است.

محمدرضا معتمدی با تشریح اقدامات معاونت سرمایه گذاری و اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند طی سال جاری، محورهای کاری این معاونت را حوزه صنعت، سرمایه گذاری، بازرگانی، گمرک و کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد.

وی میزان جذب سرمایه در منطقه آزاد اروند طی سال جاری را پنج هزار میلیارد و 190 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: این میزان به جز قراردادها و تفاهم نامه های امضا شده اجرایی شده و تبدیل به تولید در عرصه خدمات است که با احتساب این موارد، میزان جذب سرمایه در این منطقه به هفت هزار میلیارد و 250 میلیون ریال افزایش یافته است.

معتمدی در ادامه سخنانش با تشریح عملکرد معاونت سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار سازمان منطقه آزارد اروند در بخش صنعت طی سال جاری را تعویض خط انتقال آب شهرک صنعتی آبادان به مبلغ 480 میلیارد ریال به طول 24 کیلومتر خواند و گفت: تاکنون شش کیلومتر این طرح اجرایی شده است.

 

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند همچنین، اصلاح و بهسازی معابر شهرک صنعتی آبادان به مبلغ 24 میلیارد ریال، بهسازی و ساماندهی جاده شهرک صنعتی آبادان به خرمشهر به طول 8 کیلومتر و مبلغ 30 میلیارد ریال، اصلاح و بهسازی فاضلاب و تصفیه خانه شهرک صنعتی خرمشهر به مبلغ حدود 50 میلیارد ریال، پروژه اجرای فضای سبز ناحیه صنعتی خرمشهر به مبلغ 50 میلیارد ریال و پیشرفت فیزیکی حدود 40 درصد و پروژه بهسازی و راه اندازی ساختمان گمرک صنعتی خرمشهر به مبلغ 10 میلیارد ریال را از اقدامات این معاونت در حوزه صنعت بیان کرد.

معتمدی در بخش دیگری از سخنانش با تشریح اقدامات انجام شده در حوزه سرمایه گذاری خارجی، انعقاد قرارداد احداث نیروگاه بادی با شرکت آلمانی و سرمایه گذاری 45 میلیون یورویی، بهره برداری و تولید آزمایشی شرکت تولید پارچه بنر با سرمایه گذاری 10 میلیون دلار، بهره برداری و تولید مواد غذایی با سرمایه گذاری یک میلیون دلاری شرکت عراقی و سرمایه گذاری سرمایه گذار عراقی در تولیاد گرانول با سرمایه دو میلیون دلاری را بخشی از اقدامات این معاونت طی سال جاری برای جذب سرمایه گذاری خارجی بیان کرد.

وی تصریح کرد:در مذاکره با چند شرکت عراقی، برای راه اندازی کارخانه پلاستیک گرانول و شرکت لهستانی برای راه اندازی خط مونتاژ ماشین های آتش نشانی و تراکتور با سرمایه گذاری 40 میلیون دلار مذاکره شد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند همچنین آغاز عملیات اجرایی شرکت کویتی با سرمایه گذاری حدود سه میلیون دلار و یک شرکت اماراتی در شلمچه با سرمایه گذاری هفت میلیون دلاری و بهره برداری از شرکت تولید آمبولانس با سرمایه گذاری 400 میلیارد ریال را از دیگر اقدامات این معاونت طی سال جاری خواند.

 

معتمدی همچنین، اشتغال مستقیم ایجاد شده در محدوده منطقه آزاد را دو هزار نفر خواند و افزود: در تولید و خدمات یک هزار و 193 شغل و در حوزه خدمات و تجارت نیز 850 نفر اشتغال ثبت شد.

وی در بخش دیگری از سخنانش همچنین با بیان شرایط پسابرجام و نقش آن بر توسعه پایدار منطقه آزاد اروند، افزود: فعالیت پسابرجامی برای جذب سرمایه گذار خارجی از ابتدای امسال در کشورهای آسیا و اروپا آغاز شد و این منطقه میزبان بیش از 65 شرکت خارجی تولید، صنعتی و تجاری بود.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند افزود: طی یک سال گذشته با 40 شرکت تولیدی، صنعتی و تجاری از آسیا و اروپا مذاکر ات تجاری و اقتصادی انجام شد و در این مذاکرات، سه قرارداد با شرکت های اروپایی منعقد شد از این تعداد دو قرارداد اجرایی شده است.

معتمدی همچننی با بیان دستاوردهای همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند در اروپا نیز، گفت: حدود دو هفته گذشته، همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد اروند در اروپا با حضور 40 شرکت آلمانی و شرکت های هلندی، اتریش و فرانسه با کمک انجمن اقتصادی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین آلمان برگزار شد.

این مسئول در سازمان منطقه آزاد اروند تصریح کرد: پس از آن همایش، نشست پرسش و پاسخ برگزار شد که بیشترین پرسش سرمایه گذاران خارجی شرکت کننده در همایش، در خصوص قوانین و مقررات، مشکلات و محدودیت ها، زیرساخت ها و امکانات منطقه آزاد اروند بود.

وی گفت: بعد از این نشست، حدود 10 شرکت اروپایی برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند علاقه مندی خود را ابراز کردند که سه شرکت هم اینک نمایندگی شعب در منطقه آزاد را به ثبت رساندند و چند شرکت دیگر نیز به زودی در منطقه حضور می یابند.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند گفت: شرکت آلمانی BSF که بزرگترین شرکت تولید کننده مواد شیمیایی و پلیمری در دنیا است که و بیشترین مواد صادرات این شرکت در حوزه خلیج فارس، آفریقا و هند، بوده بنا بر این برای انتقال تکنولوژی و دانش خود و راه اندازی مرکز تولید یکی از بخش های این شرکت در این منطقه حضور یافته با سرمایه گذاری 60 میلیون دلار آماده احداث واحد تولیدی است.

معتمدی، از سرمایه گذاری یک شرکت لهستانی خبر داد و گفت: یک شرکت لهستانی در حال آماده سازی خط مونتاژ ماشین های آتش نشانی و یک نوع تراکنور در منطقه آزاد اروند است.

نوشتن دیدگاه