مسئولیت سنگین سازمان منطقه آزاد اروند بودن

منطقه آزاد اروند، چهارم مرداد ماه سال 1383 فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد و این منطقه بخش هایی از شهرستان آبادان و خرمشهر که دارای زیرساخت های صنعتی، تجاری و توریستی است را در خود جای داد و موقعیتی ممتاز نسبت به سایر نقاط کشور دارا است.

سرعت بخشی انجام امور زیربنایی، عمران و آبادانی، رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی از اهداف تشکیل مناطق آزاد عناون شده است.

منطقه آزاد اروند در شمال غربی خلیج فارس در محل تلاقی اروند رود و کارون واقع و دارای مرز مشترک با کشورهای عراق و کویت است.

این منطقه از دیرباز به دلیل وجود آب شیرین فراوان و رودهای بهمنشیر، کارون و اروند، امکانات حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی به داخل و خارج کشور و با وجود فرودگاه بین المللی پیشرفته آبادان و به دلیل فاصله کم با کشورهای همجوار از مزیت های منحصر به فرد منطقه آزاد اروند است.

 

طرح پیوستن خرمشهر و آبادان به منطقه آزاد اروند که حرکتی برای پیشرفت و رونق اقتصادی این منطقه بود، اواخر سال 92 و همزمان با سفر رئیس جمهور به خوزستان مطرح و از ابتدای سال 93 به طور قانونی اجرایی شد.

بر اساس این طرح منطقه آزاد اروند که پیش از این 17 هزار هکتار بود، به 37 هزار و 400 هکتار افزایش یافت تا با پوشش دادن آبادان و خرمشهر، به رفع مشکلات زیرساختی و بهبود وضع کار و معیشت مردم این دو شهر کمک شود.

بر اساس پرتال اطلاع رسانی شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی در معرفی منطقه آزاد اروند، منطقه آزاد تجاری، صنعتی اروند می رود تا به بزرگ ترین منطقه تجاری، صنعتی و گردشگری خاورمیانه تبدیل شود.

مهم ترین مشکل فراروی تحقق اهداف این سازمان، محدوده وسیع 37 هزار و 400 هکتاری منطقه آزاد اروند و از بین رفتن بخش مهمی از زیرساخت های این منطقه در دوران جنگ تحمیلی علیه ملت ایران است.

بخش زیادی از زیرساخت های منطقه به ویژه پالایشگاه آبادان در دوران جنگ خسارت دید، اگرچه این مرکز اقتصادی به همت متخصصان نوسازی شده و در مدار تولید قرار گرفته است.

این منطقه بر خلاف دیگر مناطق آزاد تجاری کشور از وسعت و گستردگی فراوانی برخوردار است و از سویی نیز، شهروندان ساکن در این محدوده این منطقه، از این سازمان برای تامین توسعه پایدار، ' انتظارات انباشته' دارند؛ انتظاراتی که طی چندین سال گذشته تحقق نیافته و از سال های گذشته روی همدیگر انباشته شده است.

این مشکلات است که مسئولیت سازمان منطقه آزاد اروند را در انجام وظایف و تحقق وعده ها و اهداف، سنگین تر از گذشته کرده است.

 

دفاع قاطع مدیرعامل از عملکرد سازمان تحت مسئولیت

البته انتقاداتی به عملکرد این سازمان از گذشته تاکنون از سوی برخی رسانه ها، سیاسیون، افراد صاحب نفوذ و نمایندگان مجلس مطرح شده است. اما مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند، در خصوص این انتقادات نظر دیگری دارد و از عملکرد سازمان تحت مسئولیتش دفاع می کند.

اسماعیل زمانی هفته گذشته در آخرین نشست خبری خود طی سال جاری با رسانه ها با بیان فعالیت ها و اقدامات این سازمان در تحقق وعده ها و انجام برنامه ها، گفت: شرایط مطلوب سیاسی کشور به خصوص مشارکت عمومی مردم در انتخابات اخیر و سرافرازی در صحنه سیاسی بین المللی برای نظام جمهوری اسلامی، نشان داد که یک ملت پیشرفته و معتقد به مردم سالاری دینی با رعایت قواعد دموکراسی کشور را اداره می کند.

وی افزود: با سفر اخیر هیات مدیره سازمان منطقه آزاد اروند به اروپا، گام های موثری برای حذف کشورهای واسطه برداشته شد و این سازمان تصمیم گرفت تا خود، وارد عرصه مذاکره و تبادل مراودات اقتصادی با کشورهای مبداء شود.

زمانی تصریح کرد: با توجه به استقبال مطلوب از سمینار در اروپا، چند تفاهم نامه با شرکت های بزرگ اروپایی منعقد شد و سال آینده کار اجرایی برخی از این شرکت ها در منطقه آزاد اروند آغاز می شود.

 

وی در ادامه سخنانش، با تشریح مزیت های منطقه آزاد برای سرمایه گذاری پربازده، گفت: 20 هزار واحد صنفی در شهرهای آبادان و خرمشهر و چند هزار شرکت خصوصی از معافیت مالیاتی و ارزش افزوده در منطقه آزاد بهره مند شدند که این موضوع، کاهش 20 درصدی هزینه های زندگی مردم نسبت به سایر نقاط کشور کاهش را نشان می دهد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند همچنین با بیان اجرای حصارکشی محدوده منطقه آزاد اروند، گفت:حصار منطقه آزاد در حال اتمام است و اگر گمرک همکاری کند، ابتدای سال آینده گمرکات دروازه های آبادان و خرمشهر مستقر شده و این دو شهر از مزیت های کامل منطقه آزاد برای مردم و مسافران ورودی برخوردار می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه سخنانش بیان اینکه این سازمان به دستگاه ستادی و مدیریتی کلان تبدیل شده است، گفت: در این راستا برای توسعه اقتصادی منطقه، تسهیلات و ا مکانات به طور کامل فراهم شده است و بخش خصوصی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی می تواند از شرایط و امکانات موجود به نحو مطلوب بهره برداری کند.

وی همچنین با تبیین اهداف کلان و استراتژیک توسعه ای محدوده منطقه آزاد اروند، استفاده حداکثری از ظرفیت های این حوزه نظیر گردشگری آبی و صنعتی را یادآور شد و گفت: برنامه ریزی های این سازمان برای افق کلان 20 سال آینده شهرهای آبادان و خرمشهر و تبدیل شدن این شهرها به کلانشهر می باشد.

 

منطقه آزاد اروند به قطب فولادسازی کشور تبدیل می شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند همچنین در سخنان دیگری در جمع رسانه ها، گفته بود: با برنامه ریزی انجام شده و اجرای طرح های توسعه فولادی، منطقه آزاد اروند به قطب تولید فولاد کشور تبدیل می شود.

زمانی، توسعه صنایع بزرگ و پایین دستی نفت در شهرک های صنعتی آبادان و خرمشهر را از ظرفیت ها و توانمندی های منطقه آزاد اروند خواند. وی گفت:با راه اندازی واحدهای صنعتی فولاد، نفت و گاز، پتروشیمی و صنایع تجهیزات مربوط به آن، اشتغال جوانان تامین و نیاز بازارهای منطقه از جمله عراق نیز تامین می شود.

وی با بیان آغاز عملیات اجرایی صنایع فولاد در شهرک صنعتی خرمشهر، گفت: در برنامه توسعه شهرهای آبادان و خرمشهر، ساخت سه واحد صنعتی تولید فولاد با ظرفیت پنج میلیون تن پیش بینی شده است.

زمانی اظهار داشت: هم اکنون، فاز نخست صنایع فولاد کاوه با ظرفیت یک میلیون و 600 هزار تن تولید سالانه با پیشرفت فیزیکی 60 درصد پیش بینی شده است و در آینده نزدیک به بهره برداری می رسد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند در ادامه سخنانش تصریح کرد: همچنین شرکت فولاد استیل کویت متعلق به سرمایه گذار کویتی و شرکت فولاد شهید جهان آرای خرمشهر در فاز نخست با ظرفیت تولید یک میلیون و 600 هزار تن و در فاز دوم نیز با ظرفیت تولید یک میلیون و 600 هزار تن در شهرک صنعتی خرمشهر در حال اجراست.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند افزود:همچنین، مذاکرات اجرا و ساخت کارخانه آلومینیوم سازی در منطقه آزاد اروند از سوی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به عنوان موسس و یک شرکت چینی برای تامین فاینانس در حال انجام است.

نوشتن دیدگاه