آبادان سرشار از سوژه‌های ناب برای فیلم‌سازی است

رییس انجمن سینمای جوانان آبادان گفت: آرشیو غنی انجمن سینمای جوان می‌تواند به ایده‌های جدید هنرجویان این رشته کمک خوبی در خصوص ساختن فیلم‌های جدید کند.

مجید عیدان با اشاره به سینمای هنر و تجربه و افتتاح آن برای اولین بار در آبادان اظهار داشت: اگر بتوانیم فیلم‌های شاخص هنری را در آبادان اکران کنیم سواد سینمایی و مسیر فیلم هنری جدیدی را به علاقه‌مندان نشان داده‌ایم.

وی با بیان این که تمام آن‌هایی که در زمینه فیلم‌سازی فعالیت می‌کنند می‌توانند به دنبال سوژه‌های اجتماعی ملموس و تاثیرگذار باشند ادامه داد: متاسفانه تمام فیلم‌سازان جوان به دنبال سوژه‌های آپارتمانی هستند و از داخل جامعه بودن دوری می‌کنند. این در حالی است که آبادان سوژه‌های بومی نابی دارد که می‌توان از آن‌ها با تفکری پخته و ایده‌های نو استفاده کرد.

عیدان با اشاره به هشت سال جنگ تحمیلی گفت: سوژه‌های جنگ بسیار در آبادان و روستاهای اطراف کاربرد دارد و تاریخ معاصری که می‌تواند این سوژه‌های ناب را دستمایه فیلم کند بسیار غنی و دم دست است.

او همچنین در خصوص نگاه تلویزیونی مردم نسبت به سینما افزود: متاسفانه دید تلویزیونی به فیلم‌های سینمایی موجب شده که فیلم‌های خوب دیده نشوند و این ضربه‌ای است که به فرهنگ و هنر سینما آسیب جدی وارد کرده است.

رییس انجمن سینمای جوانان آبادان با اشاره به ایده‌پردازی و کار روی ایده‌های جدید گفت: برای پیدا کردن سوژه و ساختن فیلم نیازی نیست فیلم‌سازان جوان خودشان را به دردسر بیندازند و به دنبال سوژه‌های خیلی خاص باشند چرا که زندگی خودشان و اطرافیانشان می‌تواند دستمایه فیلم‌های نابی باشد که طرفداران بسیاری نیز پیدا خواهند کرد.

عیدان در این خصوص ادامه داد: نگاه ساده به سوژه‌ها می‌تواند قدرت پرورش و ایده‌پردازی را در آن بیشتر کند و اگر هنرجویان به دنبال سوژه‌هایی خاص باشند راه موفقیت آن‌ها طولانی نخواهند بود.

وی با اشاره به سوژه‌های بومی در منطقه خوزستان خاطرنشان کرد: از آن جا که بافت روستایی در اطراف ما بسیار زیاد است ارتباط خوبی می‌توان از بین مردم روستا، بافت ساده زیستی آن‌ها و سوژه‌های بی غل و غش در فیلم‌ها پیدا کرد که می‌تواند موجب شناسایی این فرهنگ به دیگر شهرها باشد.

نوشتن دیدگاه