روایت تلاش طاقت فرسا برای حفاظت از زیستگاه فلامینگوها در خورهای آبادان

دو هزار پرنده با پاهای دراز، منقار منحنی و گردن بلند خمیده و پر و بالی به رنگ سفید و صورتی که ' فلامینگو' نامیده می شوند، خورهای آبادان را برای زیستگاه جدید خود انتخاب کرده اند.

فلامینگوها از شناخته شده ترین پرندگان جهان هستند که به دلیل رنگ پرهایشان مشهورند و در ایران نیز به نام مرغ حسینی و مرغ آتش و در شهرستان آبادان به مرزل معروف است.

فلامینگوها در 31 کشور جهان در دریاچه های کم عمق، باتلاق های جنگل های حرا و جزایر شنی آفریقا، آسیا، اروپا و آمریکا زندگی کرده و از حلزون و گیاهان آبی تغذیه می کنند و به صورت دست جمعی و در دسته های چند هزارتایی زندگی می کنند.

اما کمتر کسی می داند که این پرنده که در شمار پرندگان حفاظت شده قرار دارد در منطقه ای از حورهای آبادان و در نزدیکی تالاب بین المللی شادگان زندگی می کنند.

 

برای رسیدن به زیستگاه این پرنده با جمعی از مستندسازان و مسئولان اداره محیط زیست آبادان به محل رفتیم ضمن اینکه در مسیر دیدن پرندگانی همچون اکرت دریایی، باکلان، کاکایی صورتی، پرستوی خضری، عقاب باتلاقی با بالهای 2.5 متری، عقاب خالدار و انواع ماهی ها و دو زیست ها مناظری بود که برای مسافران، تازگی داشت و چشم نوازی می کرد.

رییس اداره محیط زیست آبادان که در این سفر ما را همراهی می کرد، گفت: حدود 55 گونه ماهی شور و انواع مختلفی از پرندگان مهاجر و بومی منطقه در خورهای آبادان زندگی می کنند.

سید احمد موسوی آزاد افزود: ایران محل عبور پرندگان از سه کریدور جغرافیایی جنوب اروپا، آسیایی غربی و شمال آفریقا است و این پرندگان از 11 دی ماه تا پنجم بهمن ماه از سوی پنج ایستگاه مورد سرشماری قرار می گیرند.

وی افزود: پس از خشک شدن دریاچه ارومیه، جست و جوها برای یافتن زیستگاه جدید فلامینگوها در کشور آغاز شد و در شبه جزیره آبادان نیز در سال 1389 جست و جو آغاز شد و سال 1392 به نتیجه رسید.

در ادامه مسیر پس از 45 دقیقه حرکت با قایق موتوری دو صیاد به نام محمد نجاحی نژاد و عادل مطوری در خور گوبان و عبور از خور سنگی از قایق پیاده شدیم، اینک نوبت پیاده روی دو ساعته در باتلاق، لجن و جلبک ها بود تا به محل کلونی فلامینگوها رسیدیم. هر چند حرکت در مسیر بسیار سخت و طاقت فرسا بود ولی دیدن مناظر بسیار زیبا از کلونی های فامینگو ها و پرواز آنها بسیار زیبا بود.

 

موسوی آزاد رئیس اداره محیط زیست آبادان در محل کلونی ها گفت: یک سوم از 327 هزار هکتار از تالاب بین المللی شادگان در حوزه اسحفاظی شهرستان آبادان است و همه ساله از 15 دی ماه تا پنجم بهمن سرشماری از پرندگان موجود در منطقه انجام می شود.

وی اظهار داشت:سال جاری حدود سه هزار فلامینگو در 11 کلونی شناسایی شد که این پرندگان در فصل تخمگذاری اقدام به جوجه آوری می کنند.

رییس اداره محیط زیست آبادان گفت: فلامینگو با هوشیاری بالا در منطقه ای امن لانه ای گلین برای تخمگذاری می سازد و سالی یکبار اقدام به جفتگیری می کند.

وی افزود: بیشتر فلامینگوهای ماده یک تخم در لانه می گذارد و فلامینگوی نر و ماده هر دو به نوبت روی تخم می خوابد تا پس از 30 تا 35 روز جوجه از تخم بیرون می آید.

موسوی آزاد افزود: جوجه فلامینگو پس از پنج روز لانه را ترک کرده و به گروه فلامینگوهای جوجه می پیوندد و در محیط طبیعی از ۱۵ تا ۲۰ سال زندگی می کند.

وی گفت: رژیم غذایی فلامینگو سخت پوستی به نام آرتمیا می باشد که مناطق تالاب شادگان به وفور موجود است.

 

گزارش از : عدنان جواهری

نوشتن دیدگاه