پرواز پهپاد بر فراز آسمان اروند

موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد اروند با تصاویر هوایی و مدل های سه بعدی ثبت و ضبط می شود.

موعود شمخانی، معاون فنی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد اروند از ورود تکنولوژی جدید در تهیه نقشه های دقیق و استاندارد از محدوده منطقه آزاد اروند خبر داد.

وی در این باره افزود: تهیه نقشه با مقیاس و مشخصات استاندارد، امروزه از مهم ترین عوامل و ابزارهای برنامه ریزی و مدیریت هدفمند یک منطقه محسوب می شود و به نوعی، ابزاری برای توسعه نیز به حساب می آید.

به علت ویژگی ها و محدودیت های مرزی منطقه آزاد اروند، موضوع تهیه نقشه جامع و مطابق با استاندارد های بین المللی با مشکلات زیادی روبرو بوده است.

این معاونت، پس از تلاش های مستمر و پیگیری به منظور رفع معضلات پیش رو با همکاری سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح کشور برای اولین بار، مساحتی در حدود ۳۷۰۰۰ هکتار از اراضی خود را ، با استفاده از لیزر اسکن و تصاویر هوایی، جهت تهیه نقشه پایه، تصاویر هوایی و مدل سه بعدی (۳D) تحت پوشش قرار خواهد داد.

 

معاون فنی و زیربنایی خاطر نشان کرد: استفاده هم زمان از لیزر اسکن هوایی (LIDAR) به همراه تهیه تصاویر هوایی رنگی، جدیدترین و به روز ترین روش در تهیه نقشه پایه در مقیاس های متفاوت است.

به همین جهت، تفاهم نامه ای با همکاری مشترک سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح کشور منعقد گردید که طی آن، به مدت پنج ماه پرواز پهپاد در تمامی محدوده منطقه آزاد اروند صورت پذیرد و هم زمان با پرواز، نقشه پایه و ۳D شهری به کمک لیزر اسکن هوایی تهیه شود.

نتیجه تصاویر هوایی رنگی و لیزر اسکن هوایی، تهیه نقشه پایه با مقیاس ۱:۲۰۰۰ و ۱:۵۰۰ در اراضی منطقه آزاد اروند است که نقشه مذکور روند تهیه طرح جامع و تفصیلی منطقه را تسریع خواهد کرد.

وی در پایان عنوان کرد: این کار با هماهنگی مدیریت اطلاعات جغرافیایی و شهرسازی معاونت فنی و زیربنایی سازمان صورت پذیرفت و ما مفتخر هستیم، همگام با روش های روز دنیا در راستای نقشه برداری و GIS عمل می کنیم و امید است در سال های آتی کامل ترین مرجع اطلاعات مکانی و جغرافیایی از منطقه آزاد اروند تهیه شود.

نوشتن دیدگاه