پایگاه اطلاع رسانی گرد و غبار خوزستان رونمایی شد

پایگاه اطلاع رسانی 'گرد و غبار' همزمان با افتتاحیه نخستین کنفرانس بین المللی گرد و غبار رونمایی شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان در آیین رونمایی از پایگاه اطلاع رسانی گرد و غبار در اولین کنفرانس بین المللی گرد و غبار اظهار کرد: این پایگاه اطلاع رسانی توسط استانداری خوزستان و با هدف آموزش و اطلاع رسانی به مردم خوزستان در راستای اقدامات کوتاه مدت مقابله با ریزگردها راه اندازی شده است.

هاشم بالدی افزود: وضعیت تعطیلی مدارس و ادارات در زمان وقوع پدیده گرد و غبار از این پس از طریق این پایگاه به خوزستانی ها اطلاع رسانی می شود.

وی اضافه کرد: اخبار مرتبط با گرد و غبار، آموزش های ویژه مقابله با گرد و غبار و بسته های آموزشی که دستگاه های اجرایی در رابطه با این پدیده تدوین کرده باشند نیز از طریق این سایت به اطلاع عمومی می رسد.

بالدی اظهار کرد: این سایت به نشانی www.dust.ostan-khz.ir و سامانه پیام کوتاه به شماره 200061 در این زمینه اطلاع رسانی خواهد کرد.

 

کنفرانس بین المللی گرد و غبار در دانشگاه شهید چمران اهواز در حالی با عنوان 'نخستین کنفرانس بین المللی' معرفی شده که پیش از این نیز همایش ها و کنفرانس هایی توسط مراکز دانشگاهی و علمی در این زمینه برگزار شده است.

به طور نمونه می توان به کنگره بین المللی گرد و غبار در سال 90 در دانشگاه کشاورزی رامین خوزستان اشاره کرد. این کنفرانس با حاشیه نیز همراه بود.

معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بزرگترین غایب این کنفرانس بود که برخلاف انتظار اغلب رسانه ها و شرکت کنندگان به اهواز نیامد.

استاندار خوزستان نیز در این کنفرانس حاضر نشد. ضیاءالدین شعاعی عذرخواهی ابتکار رئیس سازمان محیط زیست را برای حضور نیافتن در این کنفرانس اعلام کرد و افزود: به دلیل تراکم برنامه ها، حضور هیات های خارجی و هماهنگ نشدن برنامه ها ابتکار نتوانسته در این کنفرانس شرکت کند.

احمد سیاحی معاون استاندار خوزستان نیز دلیل غیب وی را به دلیل پیش آمدن یک برنامه اضطراری عنوان کرد.

 

با توجه به حضور بیش از 10 نفر از دانشگاهیان و محققان خارجی در این نشست اما از ترجمه همزمان سخنرانی ها خبری نبود و مهمانان خارجی از کشورهای عراق، آمریکا، اسپانیا، بوسنی، عراق و پاکستان و همچنین نماینده برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) به مدت چندین ساعت در سکوت نظاره گر شش سخنرانی در مراسم افتتاحیه بودند.

در حاشیه این کنفرانس یکی از اساتید دانشگاه بصره نیز نسبت به ترجمه نشدن سخنرانی های مراسم افتتاحیه و برخی از کارگاه ها ابراز گله مندی کرد.

عدم ترجمه همزمان برنامه همچنین با واکنش شعاعی مدیر ملی مقابله با گرد و غبار روبه رو شد. به طوری که بعد از انجام سخنرانی به زبان فارسی، چکیده ای از مطالب خود را به زبان انگلیسی ارائه کرد.

سعید متصدی معاون سازمان حفاظت محیط زیست کشور نیز به همین صورت به مهمانان خارجی خوشامد گفت. این مساله انتقاد سیاحی معاون استاندار خوزستان را نیز در پی داشت.

سیاحی گفت: خوزستانی ها به مهمان نوازی مشهور هستند اما در این کنفرانس با وجود مهمانان خارجی، ترجمه همزمان پیش بینی نشده است که باعث شد متوجه سخنرانی های افتتاحیه نشوند و از دانشگاه شهید چمران اهواز به عنوان برگزار کننده این کنفرانس بین المللی انتظار بود این مساله را پیش بینی کند.

نوشتن دیدگاه