ششمین کنگره ملی تروما و طب رزم در آبادان گشایش یافت

ششمین کنگره ملی طب رزم و آیین اعطاء جایزه ملی شهید دکتر رهنمون روز چهارشنبه در بیمارستان صحرایی علی بن ابیطالب آبادان گشایش یافت.

مشاور عالی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران در آیین آغاز به کار این کنگره تخصصی و آموزشی، گفت: بیمارستان علی بن ابیطالب (ع) با تجهیزات قابل توجه خود از مهم ترین بیمارستان های صحرایی کشور است.

سردار نصرالله فتحیان افزود: برخی بیمارستان های صحرایی کشور نظیر علی بن ابیطالب در سطح درجه 1 و عالی هستند که تلاش می شود، تا پایان برنامه پنج ساله ششم، تمامی بیمارستان های صحرایی به این سطح برسند.

وی اظهار داشت: در مجموعه بهداری نیروهای مسلح همه بیمارستان ها باید به درجه ای از توان برسند که یک بیمارستان صحرایی را در کوتاه ترین زمان ممکن برپا کنند و این موضوع، سیاست راهبردی نیروهای مسلح است.

مشاور عالی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بیمارستان علی بن ابیطالب را از مراکز استراتژیک دوران جنگ معرفی کرد و اظهار داشت: این بیمارستان با سه هزار متر مربع و استحکامی بالا ظرف مدت هشت ماه احداث شد.

وی تصریح کرد: این مکان در دفاع مقدس محلی برای استقرار گروه پزشکی بود و حجم درمان بالایی را بر عهده داشت.

سردار فتحیان گفت: با تکمیل و بهسازی این بیمارستان تمامی تجهیزات آن فراهم شده و ظرف 24 ساعت حاذق ترین گروه پزشکی در این مکان مستقر شد.

 

سردار فتحیان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری اظهار داشت: با تاکید معظم له مبنی بر بهره برداری از بیمارستان های صحرایی، پیگیر تکمیل و بهره برداری از بیمارستان های صحرایی هستیم.

وی با اشاره به خاطره مقام معظم رهبری در دوران جنگ تحمیلی در بیمارستان علی بن ابیطالب و بازدید ایشان از بخش های رادیولوژی و قسمت های مختلف این بیمارستان، یادآور شد: بیماران بستری در این بخش ها در زمان جنگ با وجود حال نامساعد درخواست چفیه، انگشتر و نشانی از رهبر انقلاب داشتند.

سردار فتحیان در پایان سخنانش، مهم ترین عامل ساخت و تجهیز این بیمارستان را ایمان به درمان گروهی از مجروحان شیمیایی در دوران دفاع مقدس دانست.

 

فرمانده بهداری نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز گفت: بیمارستان های صحرایی احداث شده از سوی نیروی زمینی سپاه سبک و متحرک بوده و قابلیت ارائه خدمات در هر شرایطی و در تمامی نقاط کشور را دارد.

سردار سرتیپ دوم احمد اخوان فرمانده بهداری نیروی زمینی سپاه اظهار داشت: طی سال های دفاع مقدس 53 بیمارستان صحرایی پشتیبانی حوزه سلامت در مجموعه خطوط رزمی را بر عهده داشت و پس از دفاع مقدس نیز، بر اساس دکترین ساختار و سازمان در نیروی زمینی سپاه 17 بیمارستان صحرایی مورد مطالعه، پژوهش و طراحی قرار گرفت و در راستای راهبرد جدید نیروی زمینی سپاه به اجرای مأموریت می پردازد.

 

معاون بهداشت و درمان و آموزش پزشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در این کنگره گفت: این کنگره با هدف تبیین نقش گروه پزشکی در دوران دفاع مقدس در بیمارستان صحرایی علی ابن ابی طالب (ع) برگزار شد تا ایثارگری جامعه پزشکان در تاریخ دفاع مقدس مردم ایران ثبت شود.

حسن عراقی زاده گفت: کشور ما با حوادث و سوانح طبیعی و غیرطبیعی فراوانی روبرو است که این حوادث تلفات و مصدومان زیادی در پی داشته است.

وی با بیان موقعیت های بحران و مدیریت بحران در حوادث طبیعی زلزله و حوادث غیر طبیعی از جمله سال های دفاع مقدس و حملات دشمن به مناطق غیرنظامی و مسکونی، بر ضرورت احداث مکانی برای تحقق اهداف پدافند غیر عامل تاکید کرد و گفت: در دوران جنگ در بیمارستان صحرایی علی ابن ابی طالب (ع)، یک هزار و 940 عمل جراحی انجام شد و همچنین وجود هشت اتاق عمل و 20 تخت اورژانس در شرایط جنگ در این محل جان بسیاری از مصدومان را نجات داد.

عراقی زاده با بیان نقش درمان در شرایط بحران نیز گفت: لازم است، در تمامی سطوح برنامه ریزی کشور به ویژه سطوح بالا، مدیران دستگاه های اجرایی، مسئولان و دانشگاه ها برای مدیریت بحران ها مجهز شوند.

معاون بهداشت و درمان و آموزش پزشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین، هدف از تصویب جایزه ی شهید دکتر رهنمون را نهادینه شدن ایثارگری های جامعه پزشکی در دفاع مقدس خواند و گفت: این جایزه با تأیید مقام معظم رهبری تصویب شد، تا ایثارگری جامعه پزشکی در آن دوران منتقل شود.

 

ششمین کنگره ملی تروما و طب رزم ، دوازدهم و سیزدهم اسفندماه جاری در بیمارستان صحرایی علی ابن ابیطالب (ع) واقع در 13 کیلومتری جاده آبادان - اهواز برگزار می شود.

همچنین آیین اعطای جایزه ملی شهید دکتر رهنمون نیز عصر چهارشنبه از ساعت 15 تا 18 در سالن سینما نفت آبادان برگزار می گردد.

در این کنگره، چند بخش علمی از جمله آسیب های اعضای مختلف بدن در مواجهه با تروما و حملات شیمیایی مورد بحث و گفت و گو قرار می گیرد.

در این کنگره پزشکان و جراحان فعال در سال های دفاع مقدس، خانواده شهدای جامعه پزشکی و پزشکان حضور دارند و از مناطق عملیاتی دفاع مقدس نیز دیدن می کنند.

در مراسم اعطای جایزه ملی شهید دکتر رهنمون نیز، از هشت خانواده شهید جامعه پزشکی شامل سه پزشک شهید، دو دانشجوی پزشکی شهید، دو امدادگر، پرستار و بهیار شهید و یک فرمانده بهداری شهید، تقدیر و تجلیل به عمل می آید.

شهید دکتر محمدعلی رهنمون اوایل سال 1360 با کمک جمعی کوچک از فارغ التحصیلان پزشکی و همسنگر خود در تهران به عضویت بهداری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و از همان روزهای نخست در ساماندهی این نهاد همت گماشت و در راه اندازی و تجهیز و پذیرش مسئولیت اولین بیمارستان متعلق به سپاه پاسداران که هم اکنون بعنوان یکی از مراکز آموزشی درمانی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) است، نقش ایفا کرد.

اوایل سال 1361 به منطقه جنوب بازگشت و در اداره و تجهیز بیمارستان صحرایی شهید کلانتری در منطقه اندیمشک و بیمارستان شهید بقایی اهواز همت گماشت.

شهید دکتر رهنمون، در عملیاتهای جنوب و غرب کشور مسئولیت بیمارستان های صحرایی را در آن مناطق عهده دار بود و سرانجام در سپیده دم روز ششم اسفند ماه سال 1362 در عملیات غرور آفرین خیبر در سنگر همیشگی خود در بیمارستان صحرایی خاتم الانبیا (ص) در منطقه طلائیه به لقاءالله شتافت.

نوشتن دیدگاه