پالایشگاه آبادان دلار سبز می سوزاند

مدیر امور مالی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی درباره وضعیت مالی پالایشگاه ها به پالایشگاه آبادان اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از این پالایشگاه‌ها، پالایشگاه آبادان است که یک شرکت دولتی و زیان‌ده است، ما اصطلاحا می‌گوییم که پالایشگاه آبادان دلار سبز می‌سوزاند یعنی اگر این پالایشگاه را نداشتیم و نفت خام می‌فروختیم انتفاع بیشتری از حالا می‌بردیم.

احمدرضا اسدی تصریح کرد: علت این امر قدیمی بودن پالایشگاه است و راندمان وزنی آن مشکل ندارد، بلکه مشکل از ترکیب محصولات نهایی آن است.

مدیر امور مالی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در این باره عنوان کرد: پالایشگاه آبادان برای مثال نفت خام 100 دلاری را می‌گیرد و نفت کوره 70 دلاری تولید می‌کند که این شامل 40 درصد تولید این پالایشگاه می‌شود.

اسدی درباره تاریخچه و کاربری پالایشگاه آبادان خاطرنشان کرد: در واقع پالایشگاه آبادان در زمان تاسیس برای تامین سوخت شرکت‌های انگلیسی در هند شرقی فعالیت می‌کرد و ساختار این پالایشگاه به صورتی است که ارزش افزوده فرآورده نهایی آن به گونه‌ای نیست که هم پوشش‌دهنده هزینه‌های آن باشد و هم تولید‌کننده سود.

به گفته وی پالایشگاه آبادان در حال حاضر بیش از 10 هزار میلیارد تومان به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی به عنوان نماینده دولت بابت دریافت نفت خام بدهکار است.

مدیر امور مالی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با بیان اینکه پالایشگاه لاوان به عنوان یک پالایشگاه خصوصی نیز وضعیت مشابهی دارد، گفت: این شرکت پالایشگاهی نیز تا قبل از راه‌اندازی فاز جدید نزدیک به 1600 میلیارد تومان به شرکت ملی پالایش و پخش بدهی دارد.

نوشتن دیدگاه