عمل جراحی 12 بیمار آبادانی توسط وزیر بهداشت

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پرشکی که روز جمعه در قالب کاروان نورآوران سلامت به شهرستان آبادان سفر کرده است در روستای ابوشانک 12 عمل جراحی چشم انجام داد.

دکتر سید حسن هاشمی صبح امروز به کاروان خیریه نورآوران سلامت که حدود سه ماه است در منطقه "ابوشانک" از مناطق محروم آبادان مستقر شده، پیوست و بیماران چشمی را تحت عمل جراحی قرار داد.

دکتر حسین حسنی، مدیرعامل خیریه نوراوران سلامت با اشاره به فعالیت این خیریه از بهمن سال 89، گفت: امسال ششمین سال فعالیت خیریه نورآوران سلامت است و پزشکان متخصص خیر و نوع‌دوست تاکنون به مناطق محروم 23 استان کشور خدمات چشم‌پزشکی و دندانپزشکی را ارایه داده اند.

به گفته وی، به دنبال فعالیت پزشکان خیر در مجموعه نورآوران، تا کنون 123 هزار نفر درمان‌های چشمی، 57 هزار نفر درمان‌های دندانپزشکی و 23 هزار نفر نیز فرم عینک کاملا رایگان دریافت کرده اند.

مدیرعامل خیریه نوراوران سلامت همچنین گفت: شمار اعمال جراحی کاتاراکت خیرین نورآوران در مناطق محروم از 7000 مورد تجاوز کرده است.

 

وی با تاکید بر رایگان بودن هزینه‌های ویزیت و اعمال انجام شده توسط خیریه نورآوران سلامت افزود: حتی از دفترچه‌های بیمه نیز استفاده نمی‌شود و دفترچه‌های روستایی تنها برای شناسایی هویت بیماران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل خیریه نورآوران سلامت با بیان اینکه هسته اولیه این خیریه توسط سه، چهار نفر در سال 89 گذاشته شد، افزود: اکنون بیش از 1000 متخصص جزو تیم خیریه نورآوران سلامت هستند که حتی یک ریال هم دریافتی ندارند. برخی‌ها نیز با هزینه‌های شخصی خود در سفر به مناطق محروم استان‌های مختلف این خیریه را همراهی می‌کنند.

حسنی افزود: از سال 92 شعبه شرق کشور این خیریه نیز فعال شد. پزشکان متخصص خیر هر کدام در زمینه‌های تخصصی خود این خیریه را همراهی می‌کنند.

وی با بیان اینکه در ادامه روند حرکت جهادی اوایل انقلاب تصمیم گرفته شد که این خیریه به مردم محروم خدمات چشم‌پزشکی و دندانپزشکی را ارائه کند، افزود: بنا بر بررسی‌های انجام شده مشخص شد که بهترین شکل ارائه خدمت به مردم این مناطق، ارائه خدمات به شکل سیار است تا به این ترتیب خدمات گران قیمت دندانپزشکی و چشم‌پزشکی در اختیار کسانی که هم بضاعت مالی ندارند و هم پای رفتن به شهر را ندارند، ارائه شود.

مدیرعامل خیریه نورآوران سلامت در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر آنکه آیا در نظر ندارید خدمات دیگری را به مجموعه خیریه نورآوران سلامت اضافه کنید؟ افزود: اخیرا به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که ماموگرافی نیز یکی دیگر از خدمات مورد نیاز جهت ارائه در مناطق محروم است چراکه مشخص شده سرطان پستان زمانی در زنان روستایی شناسایی می‌شود که متاسفانه در مراحل پیشرفته قرار گرفته است و در اغلب موارد نمی‌توان برای آنها کاری انجام داد به همین جهت تصمیم گرفته‌ایم خدمات مامو گرافی و سونوگرافی به مجموعه خدمات این خیریه اضافه کنیم. اقدامات مربوط به آزمایش آن در چند منطقه محروم از جمله کیاسر مازندران، فریدون‌شهر اصفهان، یکی از مناطق محروم سبزوار و سمنان نیز انجام شده است.

حسنی با اشاره به استقرار خیریه نورآوران سلامت از 15 آذر در منطقه ابوشانک آبادان گفت: مجموعه متخصصان تا 15 اسفند ماه در ابوشانک حضور خواهند داشت.

 

دکتر هاشمی نیز قبل از صدارت وزارت بهداشت در هر دوره حدود یک هفته مجموعه نورآوران سلامت را همراهی می‌کردند، اما در دوران صدارت به دلیل مشغله کاری، در هر دوره یک روز را به این مجموعه اختصاص داده و اتاق عمل چشم را هدایت می‌کنند.

وی با تاکید بر آنکه مجموعه نورآوران سلامت سعی کرده از تبلیغ پرهیز کند، افزود: خیرین ما اینچنین می‌خواهند. هدف آن است که این فرهنگ در جامعه نهادینه شود و تخصص‌ها و حرفه‌های دیگر نیز از این کار تاسی بگیرند.

مدیرعامل خیریه نورآوران سلامت افزود: به همین جهت آمادگی خود را برای تاسیس شعبه نورآوران سلامت در منطقه جنوب و غرب کشور اعلام می‌کنیم. در این راستا دست متخصصان این مناطق را می‌بوسیم و هرگونه کمکی که از دستمان برآید، برای ایجاد این شعب انجام خواهیم داد.

مدیرعامل خیریه نورآوران سلامت در پایان صحبت‌هایش به همکاری فرمانداری‌ها و همچنین بومی‌های مناطق مختلف جهت استقرار کانکس‌ها و متخصصان خیریه نورآوران سلامت اشاره کرد و گفت: همکاری‌های محلی برای ارائه خدمات متخصصان خیر از اهمیت بسزایی برخوردار است و ما بابت این همکاری‌ها تشکر می‌کنیم.

نوشتن دیدگاه