تکذیب خبر شلیک 1000 گلوله در آبادان

دادستان آبادان با اشاره به حواشی اخبار مربوط به حادثه تیراندازی در یک مراسم عروسی در آبادان گفت: مطلب منتشر شده با عنوان "شلیک ۱۰۰۰ گلوله" در مراسم عروسی واقعيت ندارد و معلوم نيست اين خبرنگار محترم اين عدد دقيق یک هزار گلوله را از كجا آورده است؟

احمد شیرعلی‌زاده با اشاره به تيراندازي‌هاي مرسوم در مراسم شادي و عزا اظهار کرد: استفاده غيرمجاز از سلاح و تيراندازي در مراسم بر اساس مقررات قانوني ممنوع و جرم است، تصریح کرد: البته موضوع تيراندازي در مراسم بیش از این‌که يك مساله قضایی و امنیتی باشد یک مساله فرهنگی و مبتني بر عادات و رسوم عرفی است.

وی افزود: به طور حتم حاکمیت آن‌قدر اقتدار دارد که اقدامات لازم قانوني را در برخورد با اين موضوع انجام دهد ولی از آنجا كه مسئولان نظام خود را جدای از مردم نمی‌دانند و مردم را ولي‌نعمت خود مي‌دانند، در بسیاری از مسائل از جمله موضوع استفاده از سلاح غیر مجاز، از یاری شیوخ و سران طوایف كه نوعا جزو نخبگان و ذي‌نفوذان جامعه هستند نیز استفاده می‌کنند.

دادستان آبادان ادامه داد: مطمئنا تيراندازي در مراسم شادي و عزا موجب خوشبخت شدن عروس و داماد يا بهشت رفتن متوفي نمي‌شود و وقتي كاري هيچ فايده دنيوي يا اخروي ندارد پس باید دست به دست هم داده و اين رسم را تصحيح كنيم و در اين مهم قطعا شيوخ و سران عشاير و طوايف با توجه به نفوذ كلامشان در مجموعه‌هاي خود، مي‌توانند نقش‌آفرين باشند.

 

وی با اشاره به اخبار مربوط به جلسه نشست با شیوخ و سران طوایف که از سوی برخی رسانه‌ها به صورت تغييريافته نقل شد، توضیح داد: در برخی از رسانه‌ها، برگزاری جلسه با شیوخ و سران طوایف را مربوط به تیراندازی اخیر در یکی از عروسی‌های آبادان عنوان کرده بودند که این موضوع صحت ندارد، زیرا برگزاری این جلسه در راستای یکی از مصوبات شورای تامین شهرستان آبادان بوده كه مدت‌ها قبل از تيراندازي در آن مراسم عروسي بوده است.

شیرعلی‌زاده تصریح کرد: جلسه نشست با شیوخ و سران طوایف معمولا در فواصل زماني مختلفي برگزار می‌شود و جلسه اخير نیز نه اولين جلسه بوده و نه آخرين خواهد بود.

وی اظهار کرد: مطلب منتشر شده با عنوان "شلیک ۱۰۰۰ گلوله" در مراسم عروسی واقعيت ندارد و معلوم نيست اين خبرنگار محترم اين عدد دقيق یک هزار گلوله را از كجا آورده است؟ ماموران در رابطه با اين تيراندازي مراسم عروسي اخير نيز مانند هر موضوع مجرمانه ديگر حسب مقررات قانوني برای کشف و شناسايي و تعقيب متهمان اقدام کرده‌اند در حالي‌كه در آن رسانه عنوان شده که "ماموران پلیس بلافاصله به حالت آماده‌باش درآمدند".

دادستان آبادان افزود: در اين رسانه نوشته شده که "دادستان حکم تعطیلی عروسی را داده"؛ اين مطلب كاملا کذب است و در اين رابطه نيز مانند كشف هر جرمي دستور تعقیب متهمان صادر شده است ولاغير.

 

وی با بیان این‌که عبارت "هزار شلیک هوایی در آبادان وحشت شبانه را به جان همه انداخت" بی‌اساس است، اظهار کرد: صدای شلیک این تیراندازی مطمئنا در محل و خانه‌ها و احيانا كوچه‌هاي اطراف محل تيراندازي شنيده شده و بالتبع موجب هراس عده‌اي از شهروندان شده است ولی این‌که کل شهر را فراگرفته باشد و همه مردم آبادان ترسيده باشند، امري کاملا غیرواقعي است.

شیرعلی‌زاده گفت: شايسته است که مردم اخبار مربوط به انتخابات و ديگر مسائل را از طريق رسانه‌هاي معتبر و رسمي دريافت كنند و تحت تاثير اخبار غيررسمي در رسانه‌هاي غيرمعتبر و شبكه‌هاي اجتماعي فضاي مجازي قرار نگيرند. خبرنگاران و اصحاب رسانه نیز در نقل خبر امانت‌دار باشند و به رسالت خبرنگاري و خبررساني خود عمل كنند نه اين‌كه خداي نكرده خبرسازي كنند.

وی افزود: از رسانه‌ها انتظار می‌رود اخبار را به صورتی منعکس کنند تا از هرگونه جوسازی جلوگیری شود؛ در غیر این صورت با شایعه‌سازان گروه‌های مجازی برخورد قانونی می‌شود.

دادستان آبادان با تاکید بر برقراری امنیت مطلوب آبادان، عنوان کرد: آبادان یکی از شهرهای امن و مهم خوزستان در حوزه گردشگری و تجارت است و حضور گسترده گردشگران اقصی نقاط کشور در آبادان خود گواه وجود امنیت بسیار بالا در این شهر است.

نوشتن دیدگاه