دهدشتی: منطقه آزاد اروند اثر مثبتی در جذب سرمایه‌گذار و اشتغال نداشته است

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند گفت: آنچه برای ما محرز است این است که سازمان در طی چند سال اخیر اثر مثبتی در جذب سرمایه‌گذار و اشتغال نداشته است.

سید حسین دهدشتی با بیان اینکه در گذشته تعداد شهرک های صنعتی، کارگاه ها و کارخانجات فعال در منطقه بیشتر از امروز بود، افزود: غیرفعال شدن تدریجی کارگاه ها نشان از آن دارد که سازمان منطقه آزاد اروند نقشی در حفظ و ادامه حیات این صنایع نداشته است.

وی اظهار کرد: سازمان منطقه آزاد اروند هیچ برنامه ای برای توسعه شهرستانهای مستقر در آن ندارد.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند تصریح کرد: در طول ۱۰ سالی که از ایجاد منطقه آزاد اروند می گذرد برنامه مشخصی برای مدیریت این منطقه وجود نداشته و لذا این مسئله بحث نظارت را با مشکل مواجه کرده زیرا در خصوص اینکه قرار بوده به کجا برسند و الان در چه وضعیتی هستند هیچ اطلاعی در دست نیست.

دهدشتی با ابراز ناخرسندی از شیطنت و عدم همکاری درست مسئولان سازمان در زمینه در اختیار قرار دادن اطلاعات مورد نیاز برای انجام تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند یادآور شد: از دلایل این مسئله می توان به اشرافیت نداشتن مسئولان این سازمان درباره اطلاعات و وجود دیگر مغایریتها در اطلاعات آنها اشاره کرد.

وی با اشاره به اتمام کار بررسی تحقیق و تفحص از مناطق آزاد و ارائه آن به کمیسیون اقتصاد گفت: تحقیق و تفحص ناکارآمدی مناطق آزاد را به اثبات رساند. تحقیق و تفحص این کمیته حول محور منطقه آزاد اروند بود و هر مشکلی که در این منطقه مورد بررسی قرار گرفت شامل سایر مناطق آزاد کشور نیز می شود.

 

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند با اشاره به پرداخت وام های میلیاردی به افراد نورچشمی افزود: منطقه آزاد اروند ریالی از سرمایه ای را که در اختیار داشت برای جلوگیری از ورشکستگی صنایع در قالب وام به آنها اعطا نکرد.

دهدشتی اظهار کرد: در عوض وام‌های یک میلیارد ریالی به افراد نورچشمی و کسانی که هیچ سنخیتی با مناطق آزاد نداشته‌اند، پرداخت شده است.

وی بیان کرد: نبود شفافیت در عملکرد مالی و نظارت ها نشان از تطمیع دستگاه های نظارتی در مناطق آزاد دارد.

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هنگامی که منطقه‌ای به عنوان منطقه آزاد اعلام می‌شود به طور عملی دولت مرکزی به دلیل معافیت مالیاتی این مناطق از درآمدهایی بی‌بهره می شود و ۲۰ درصد از این درآمدها در اختیار این سازمان ها قرار می گیرد، گفت: به طور مثال از شهرستان های آبادان و خرمشهر حدود هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی به خزانه دولت واریز می‌شد که به دلیل معافیت‌های مالیاتی ناشی از قرار گرفتن این شهرستان ها در محدوده منطقه آزاد اروند، این درآمدها حذف و حدود ۲۰۰ میلیارد تومان آن به منطقه آزاد اروند اختصاص یافت تا به اختیار خود و بر اساس برنامه ریزی دقیق و تعیین اهداف کوتاه و بلند مدت هزینه شود اما این سازمان این بودجه را بدون برنامه و با اعمال سلیقه‌ و بدون نظارت هزینه کرده است.

نوشتن دیدگاه