منطقه آزاد اروند ظرفیت برگزاری نمایشگاه های بین المللی صنایع پشتیبان نفت را دارد

مشاور وزیر نفت و مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت گفت: با توجه به همجواری منطقه آزاد اروند با عراق و منطقه نفت خیز بصره، ظرفیت برگزاری نمایشگاه های بین المللی صنایع پشتیبان نفت و گاز و پتروشیمی در آبادان وجود دارد.

اکبر نعمت اللهی در بازدید از روند بازسازی نخستین پمپ بنزین کشور در آبادان'در جمع خبرنگاران رسانه ها گفت: مسئولان سازمان منطقه آزاد اروند درخواستی در خصوص همکاری متقابل با وزارت نفت و برگزاری نمایشگاه های منطقه ای و تخصصی ارائه داده اند.

وی اظهار داشت: بر اساس پیشنهاد سازمان منطقه آزاد اروند و پذیرش این پیشنهاد از سوی وزارت نفت، نمایشگاه های بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی در این منطقه برگزار می شود.

نعمت اللهی گفت: برگزاری این نمایشگاه ها به صورت مشارکتی نیاز به مطالعه و کار کارشناسی بیشتری در زمینه تامین امکانات محیطی، منطقه ای، رفاهی، حمل و نقل، فضای نمایشگاه و میزان اقبال شرکت ها دارد.

مشاور وزیر نفت تاکید کرد: سازمان منطقه آزاد اروند می تواند با همکاری شرکت ها، وزارت نفت و سازمان های وابسته صنایع نفت در عراق، نمایشگاهی به منظور پیشتیبانی از پروژهای در حال اجرا در عراق برگزار کند که نیاز آن کشور را به خدمات فنی و مهندسی و بازرگانی برطرف کند.

مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت گفت: با توجه به وجود منطقه ویژه پتروشیمی ماهشهر، پالایشگاه آبادان و امکانات بی نظیر صنعت نفت خوزستان با قدمت 110 ساله، می توان در این زمینه بیشتر فعالیت کرد.

وی با تاکید بر برگزاری نمایشگاه ها صنعت نفت به صورت موضوعی افزود:سه نمایشگاه در تقویم نمایشگاه های صنعت نفت تعریف شده است که نمایشگاه تهران است به موضوع بالادستی نفت می پردازد، نمایشگاه کیش به موضوع سرمایه گذاری، سرمایه پذیری و بازرگانی نفت اختصاص دارد و نمایشگاه خوزستان در اهواز نیز به تجهیزات صنعت نفت می پردازد.

 

بخشی از موزه نفت آبادان اردبیهشت سال آینده افتتاح می شود

مدیر کل روابط عمومی وزارت نفت و نماینده وزیر نفت در امور موزه ها همچنین در ادامه سخنانش از افتتاح و راه اندازی بخش هایی از موزه های نفت در آبادان در اردیبهشت ماه سال آینده و همزمان با روز جهانی موزه خبر داد.

نعمت اللهی افزود: نخستین پمپ بنزین و جایگاه سوخت در آبادان است که از سوی شرکت بریتیش پترولیوم (B.P) احداث شده، آموزشگاه فنی یا تکنیکال اسکول آبادان، اولین مدرسه فنی برای تربیت تکنسین در ایران محسوب می شود و از قدمتی یکصد ساله برخوردار است و نیروگاه قدیمی برق که داخل پالایشگاه دست آماده سازی است.

وی اظهار داشت: دیگر بخش های پنجگانه موزه های صنعت نفت در آبادان نیز شامل اسکله نفتی و ساختمان های تشریفاتی که نیاز به مرمت و بازسازی دارد، به مرور زمان برای بازدید آماده می شود.

بر اساس اسناد وزارت نفت، نخستین پمپ بنزین کشور، سال 1306 شمسی مطابق با 1927 میلادی در آبادان بنا شده است.

این شهر با بهره گیری از فرودگاه بین المللی، ایستگاه فرستنده رادیو و تلویزیون با برنامه های برون مرزی و دانشکده نفت، سال های پیش از جنگ تحمیلی، از مهم ترین، زیباترین و خاطره انگیزترین شهرهای ایران به شمار می رفت.

نوشتن دیدگاه