۱۰۰ هکتار از بندر خشک منطقه آزاد اروند آماده برای سرمایه‌گذاران

معاون سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد اروند گفت: امسال در حوزه‌های صنعت و تجارت خارجی حدود ۳۵ میلیارد تومان سرمایه جذب کرده‌ایم. سال آینده زیر ساختهای صادرات خارجی را سامان می‌دهیم.

محمد رضا معتمدی انجام نشستهای مختلف با شرکتهای خارجی در اروپا را یادآور شد و گفت: برای تشویق و ورود سرمایه گذاران و شرکتهای مهم خارجی به منطقه با محوریت تولید و اشتغال، برنامه ریزیهایی را به انجام رسانده ایم که از جمله آنها می توان به برپایی همایشهای معرفی سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند در دو کشور اروپایی تا آخر امسال اشاره کرد و 100 میلیارد تومان برای تکمیل زیرساختهای این بخش در سال آینده پیش بینی کرده ایم.

معتمدی افزود: هنگامی که سرمایه گذاری اعم از داخلی و یا خارجی برای سرمایه گذاری به یک منطقه ورود پیدا می کند چک لیستی حاوی۲۰ تا ۳۰ آیتم با خود به همراه دارد که بر اساس آن ارزیابیهای خود را به انجام و سپس اقدام به سرمایه گذاری می کند.

وی از بهداشت و درمان، آموزش، امنیت، خدمات، مراکز تفریحی و رفاهی، فضای کسب و کار، دسترسی به منابع مالی آسان، دسترسی آسان به نیروی کار مناسب و غیره به عنوان برخی از این آیتم ها نام برد و اظهار کرد: بخشی زیادی از این زیرساختها دیده و برای آن برنامه ریزیهای لازم انجام شده است و به بخشی از آنها نیز ورود کرده ایم.

معتمدی تصریح کرد: برنامه ریزیهای مدون و مشخص برای ایجاد زیرساختهای لازم در حوزه صنعت، صادرات و تجارت خارجی در بخش اقتصادی و سرمایه گذاری از اکنون تا سه سال دیگر انجام شده است.

به گفته معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار سازمان منطقه آزاد اروند، موضوع احداث زیرساختهای مورد نیاز در حوزه تولید (با رویکرد صادرات و تجارت خارجی) اعم از آب، برق، پساب صنعتی، مخابرات، فیبر نوری و غیره طراحی شده و برای آن سرمایه گذاریهای خوبی را در منطقه شلمچه به انجام رسانیدم.

 

تکمیل زیرساختهای بندر خشک شلمچه

معتمدی از منطقه شلمچه با وسعتی معادل ۷۰۰ هکتار به عنوان بندر خشک منطقه آزاد اروند نام برد و یادآور شد: پیش از این سطح کاربری ما در این منطقه بسیار پایین بود اما در زمان حاضر زیر ساخت اولیه ۱۰۰ هکتار از این منطقه تکمیل شده و بسیاری از شرکتهای معروف نیز آمده اند و در اینجا مشغول سرمایه گذاری و ارائه خدمات لجستیکی هستند.

معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار سازمان منطقه آزاد اروند در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال پیشروی به سمت تخصصی تر کردن پایانه ها با فراهم سازی زیرساختهای لازم هستیم، گفت: در حوزه های خدمات شهری، گردشگری، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش نیز این سازمان اقدامات خوبی را به انجام رسانده است.

معتمدی افزود: مردم فهیم و آگاه منطقه آزاد اروند (شهرهای آبادان و خرمشهر) حق بزرگی و سنگینی به گردن نظام، مسئولان و کل کشور دارند به همین دلیل باید فعالیتهای بیشتری در این شهرها رخ دهد.

وی از تصمیم اعلام شده دولت برای انجام یک کار ویژه برای منطقه آزاد اروند (شهرهای آبادان و خرمشهر) خبر داد و اظهار کرد: برای نخستین بار یک ردیف بودجه ای جدید به طور اختصاصی برای منطقه آزاد اروند (شهرهای آبادان و خرمشهر) دیده شده که امید می رود تا با به ثمر رسیدن سرمایه گذاریهای انجام شده و خدمات جانبی که این سرمایه گذاریها با ورود شرکتهای خدماتی به منطقه ارائه می کنند بتوانیم شاهد ایجاد اشتغال و رونق منطقه باشیم.

 

صدور معافیت مالیاتی۲۰ ساله

معتمدی تصریح کرد: سازمان منطقه آزاد اروند نیز اقدامات خوبی را تاکنون به انجام رسانده که از جمله آن می توان به صدور معافیتهای مالیاتی۲۰ ساله اصناف و بازار برای ۱۲ هزار صنف اشاره کرد که در حیات منطقه آزاد اروند کم نظیر بوده است.

 

خودروهای لوکس به جای تاکسی

وی همچنین با اشاره به جایگزینی خودروهای لوکس و مناسب پلاک اروندی به جای تاکسی های فعلی شهری به دلیل برخورداری مردم منطقه از شان و جایگاه بهتر یادآور شد: از سازمانهای تاکسیرانی شهرهای آبادان و خرمشهر (منطقه آزاد اروند) خواسته ایم تا نسبت به ثبت نام تاکسی داران برای طی مراحل تعویض خودرو اقدام کنند.

به گفته معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار سازمان منطقه آزاد اروند، برای کمک به تاکسی داران برای خرید خودروهای تاکسی پلاک اروند تسهیلات ۳۰ میلیون تومانی با بهره کمتر از چهار درصد تعیین شده که در اختیار آنان قرار داده می شود البته تاکسی داران نیز بایستی یک سهم آورده ای داشته باشند که از این بابت تاکسی داران با مشکل مواجهند به همین دلیل برای رفع این مشکل نیز در حال انجام اقداماتی عملی هستیم.

معتمدی با اشاره به تلاش برای ورود بخش خصوصی به این مقوله افزود: از توان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه تاکسی بی سیم و درون منطقه ای برای تردد میان دو شهر آبادان و خرمشهر نیز بهره خواهیم برد.

 

ورود ماهانه ۴۰ هزار تبعه خارجی

وی اظهار کرد: به طور ماهانه حدود۴۰ هزار تبعه خارجی (به خصوص عراقی ها) به منطقه آزاد اروند وارد می شود که نیاز به استفاده از تاکسی مناسب برای آنان هست که امید می رود بخشی از آن امسال محقق شود.

معتمدی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: به منظور استفاده بهینه از رودخانه ها در قالب زیبا سازی و ایجاد سواحل بهتر و جذاب تر، اقدامات زیربنایی خوبی در فازهای مطالعاتی و برخی اقدامات اجرایی آغاز شده که از جمله آن می توان به طرح جامع گردشگری مینوشهر اشاره کرد.

به گفته معاون سرمایه گذاری و توسعه کسب و کار سازمان منطقه آزاد اروند، مطالعات اولیه طرح ساحل سازی اروندرود در حال انجام است ضمن آنکه بودجه مورد نیاز آن نیز پیش بینی، مصوب و تامین شده است.

وی با اشاره به طراحی پروژه بزرگ «حبس آب شیرین» در حوزه نخیلات و کشاورزی افزود: با انجام این پروژه در سیمای کلی منطقه تغییرات زیادی حاصل می شود و کشاورزی شهرهای آبادان و خرمشهر به رونق گذشته خود باز می گردد.

معتمدی اظهار کرد: در حوزه زیباسازی و مبلمان شهری نیز در بخش معاونت فنی و عمرانی نیز اقدامات بسیار خوبی انجام، در حال انجام و یا برنامه ریزی شده است.

نوشتن دیدگاه