برگزاری نشست مدیران شهرهای آبادان و خرمشهر با حضور مدیرعامل منطقه آزاد اروند

نشست مشترک مدیران حوزه‌های شهری شهرستان‌های آبادان و خرمشهر با حضور مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند، برگزار شد.

نشست مقدماتی بررسی طرح جامع تفصیلی منطقه آزاد اروند، با حضور اسماعیل زمانی، مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره، موعود شمخانی، معاون فنی و زیربنایی سازمان و شهرداران شهرستان‌های آبادان و خرمشهر و مینوشهر در سالن کنفرانس سازمان برگزار شد.

زمانی گفت: طرح جامع تفصیلی این سازمان، جریانی چند بُعدی از توسعه و رشد اقتصادی را در بر می‌گیرد که در آن همه ابعاد توسعه تعریف شده است و همچنین یک افق و چشم‌اندازی بلند مدت برای توسعه همه جانبه همگام با سیاست‌های اقتصادی و توسعه‌ای کشور جمهوری اسلامی ایران را برای آبادان، خرمشهر و مینو شهر ترسیم می‌کند.

مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره سازمان خاطرنشان کرد: امروزه دنیا با تکیه بر جریان اقتصاد بازار آزاد و توسعه، زمینه‌های تجارت آزاد و داد و ستدهای بیرونی با تکیه بر استراتژی رشد برون نگر، به پیشرفت‌های چشمگیری رسیده است که همه این عوامل در سایه وجود یک مدیریت برنامه‌ریزی شده و هدفمند و براساس استانداردهای علمی است و ما نیز همگام با روند رشد توسعه در مناطق توسعه یافته لازم است قدم‌های برنامه‌ریزی شده‌ای را برداریم. اصلاح زیرساخت‌های لازم و تعریف مناطق جدید رشد و توسعه‌ای در اروند برای تحقق این امر از اصول اولیه طرح جامع است.

 

وی افزود: در این میان، توجه به زیرساخت‌های عمرانی و شهری ضروری و با اهمیت بسیار بالا است. چرا که توسعه شهری، در منطقه آزاد اروند یک راهبرد ملی است.

زمانی عنوان کرد: ما در برنامه توسعه خود برای منطقه، با تکیه به ظرفیت‌های و قابلیت‌های جدید در صدد ترسیم نگاهی جدید و با رویکردی تازه هستیم. تبدیل منطقه آزاد اروند به کلان شهر توسعه یافته از جمله مهم‌ترین استراتژی‌های ما در این میان است. لازمه این کار، حرکت تدریجی و آرام و هدفمند است. منطقه آزاد اروند با قابلیت مهاجرت پذیری، توانایی صنعتی و تجاری خود، توانایی و ظرفیت تبدیل به این نقطه را دارد. منطقه‌ای با جمعیت تقریبی حداقل ۲ میلیون نفر، ترسیمی از چشم انداز ما از رشد جمعیت در ظرف بیست سال آینده در اروند است.

زمانی خاطرنشان کرد: استراتژی رشد جمعیت در راستای رسیدن به سطح مطلوب درآمد و تحرک چرخه اقتصاد و اشتغال است چرا که لازمه استفاده و بهره‌وری از منابع غیر انسانی و ظرفیت‌های موجود در منطقه آزاد اروند، توسعه اجتماعی و رشد جمعیت است.

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره سازمان در پایان گفت: تعریف محورهای جدید اقتصادی برای منطقه، با توجه به مطالعه وضعیت موجود، انتقالی و وضعیت آینده خواهد بود و به سوی آینده ای توسعه یافته بر اساس شاخص‌های توسعه کیفیت زندگی، توسعه انسانی و بهره وری و سطح تولید در آبادان، خرمشهر و مینو شهر حرکت خواهیم کرد.

نوشتن دیدگاه