تعامل منطقه آزاد اروند و مؤسسات تجاری و بازرگانی بصره

نشست مشترک معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب‌وکار سازمان منطقه آزاد اروند، رئیس اتاق بازرگانی استانی بصره و رئیس اتاق صنایع برگزار شد.

در این نشست، محمدرضا معتمدی ضمن تأکید بر همکاری‌های دوجانبه، به برخی مزیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری‌ در منطقه‌ آزاد اروند اشاره‌ کرد و گفت: زمینه‌ها برای حضور و فعالیت سرمایه‌گذاران و فعالان‌ اقتصادی در منطقه آزاد اروند فراهم است چرا که وجود مزیت‌هایی نظیر حمل‌ونقل چهار وجهی، زیرساخت‌های صنعتی و خدمات تجاری و بازرگانی و موقعیت منحصر به‌ فرد توریستی و گردشگری می‌تواند زمینه فعالیت مشترک بین ما و کشورهای همسایه به ویژه عراق باشد. برخی از کشورهای همسایه نیز در این زمینه و برای تعامل مشترک نظیر کویت، اعلام آمادگی کرده‌اند.

معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب‌وکارها افزود: مشترکات فرهنگی و دینی زیادی میان ما و مردم کشور عراق وجود دارد و همین عامل می‌تواند به لحاظ اقتصادی در روند رشد و توسعه همکاری‌های دو جانبه مؤثر باشد. نشست‌های مشترک چنانچه به‌طور مستمر باشد می‌تواند عملکردی قابل‌قبول را در ترسیم روابط تجاری و اقتصادی ایجاد کند.

 

در ادامه، رئیس اتاق صنایع استان بصره نیز، منطقه آزاد اروند را منطقه‌ای در حال رشد و شکوفایی توصیف کرد و وجود قابلیت‌هایی از قبیل نیروی متخصص توانا و ماهر و ظرفیت‌های تولید بالا را از مزایای منحصر به‌ فرد منطقه آزاد اروند برشمرد.

وی افزود: ما با توجه به موفقیت‌های اروند در فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی خود و جذب سرمایه‌گذار، دست همیاری و کمک را به‌سوی دوستان و برادران ایرانی در منطقه آزاد اروند دراز می‌کنیم و انتظار داریم زمینه فعالیت‌های مشترک در تمام زمینه‌ها بیشتر شود.

در پایان، معاون سرمایه‌گذاری و توسعه کسب‌وکارهای سازمان منطقه آزاد اروند و مسئولان اتاق‌های بازرگانی و صنایع بصره از نمایشگاه صنعت ساختمان و صنایع وابسته با حضور اسماعیل زمانی، مدیرعامل و رئیس هیات مدیره سازمان بازدید به عمل آوردند و با آخرین دستاوردها و تولیدات وابسته به صنعت ساختمان آشنا شدند.

در این بازدید، زمانی، بر لزوم ایجاد همکاری‌های فرهنگی و اجتماعی به‌منظور استحکام پیوندهای تجاری و اقتصادی تأکید کرد که ازجمله آن‌ها بررسی و مطالعه تأسیس مدرسه دو زبانه فارسی - عربی در منطقه آزاد اروند است.

نوشتن دیدگاه