مدیریت منطقه آزاد اروند باید به استاندار سپرده شود!

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان گفت: منطقه آزاد اروند با قوانین متداول منطقه آزاد کشور قابل اداره نیست.

مهرداد نیکو در حاشیه نخستین نمایشگاه صنعت فولاد اظهار کرد: منطقه آزاد اروند ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در هیچ کجای کشور چنین ویژگیهایی وجود ندارد. وی افزود: هیچ منطقه آزادی در کشور نداریم که دو شهر بزرگ با جمعیت نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در آن وجود داشته باشد و این یک مزیت است که منطقه آزادی با این مقیاس و وسعت داریم.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان تصریح کرد: این مزیت امکان دارد یک نقطه ضعف هم باشد چون منطقه آزاد اروند با این وسعت با قوانینی اداره می‌شود که برای مناطق آزاد کوچک نوشته شده است.

نیکو ادامه داد: منطقه آزاد اروند با قوانین متداول مناطق آزاد کشور قابل اداره نیست و یا باید آن را محدود کرده و یا اینکه به‌‌ همان مقیاسی ببریم که برایش ترسیم شده است.

وی با بیان اینکه باید یک سری قوانین و تبصره‌های خاص برای منطقه آزاد اروند به علت این وسعت و جمعیت ۴۰۰ هزار نفری تعریف شود تا مدیریت آن را امکانپذیر کند، تأکید کرد: قانون منطقه آزاد اروند باید بازنگری شود تا در راستای برنامه‌های توسعه‌ای استان قرار گیرد.

 

نیکو عنوان کرد: مناطق آزاد کشور با وجود اینکه با محوریت صادرات ایجاد شدند ولی تغییر نقش داده و اکنون واردات محور هستند و این مشکل و نارسایی است که کل مناطق آزاد کشور با آن مواجه هستند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی استاندار خوزستان ادامه داد: مدیریت منطقه آزاد اروند باید به استاندار سپرده شود و راه حلی هم غیر از این وجود ندارد به این خاطر که بالأخره منطقه آزاد باید قسمتی از پازل توسعه باشد و اگر چیزی غیر از این باشد ممکن نیست.

وی اضافه کرد: اگر چه ممکن است به طور غیر رسمی تعاملاتی در این مناطق بین مدیر منطقه و استاندار انجام شود و در منطقه آزاد اروند هم به خاطر صمیمیت و دوستی که بین مدیر آن و استاندار هست این موضوع صدق می کند اما در بلند مدت چون این ارتباط نظام مند نیست خیلی راحت گسسته می‌شود.

نوشتن دیدگاه