اولتیماتوم به چین برای تعیین تکلیف قرارداد توسعه پالایشگاه آبادان

یک سال می گذرد که وزارت نفت قراردادی را برای توسعه پالایشگاه آبادان با یک شرکت چینی امضا کرده اما هنوز اقدامی در این زمینه انجام نشده و اخیرا معاون وزیر نفت از اولتیماتوم نفتی ایران به یک شرکت برای تعیین تکلیف این قرارداد خبر داده است.

دی ماه سال گذشته شاهرخ خسروانی، قائم مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی از توافق با چین به منظور فاینانس یکی از بزرگترین پروژه‌های پالایشگاه سازی ایران خبر داده بود و در این باره اعلام کرده بود که: طرح تثبیت پالایشگاه آبادان با فاینانس چینی احداث می‌شود.

مذاکرات و توافق نهایی برای تامین اعتبار این طرح عظیم پالایشگاهی به منظور استفاده از خط اعتباری چین انجام شده است. برای ساخت و راه اندازی این پروژه پالایشگاهی به حدود دو میلیارد و 600 میلیون یورو سرمایه‌گذاری نیاز است و بر این اساس توافق نهایی با فاینانسور چینی برای تامین منابع مالی این طرح پالایشگاهی انجام شده است.

در حالی که یک سال از این خبر می گذرد اما همچنان قرارداد توسعه پالایشگاه آبادان بلاتکلیف مانده است.

 

در همین رابطه عباس کاظمی، معاون وزیر نفت با اشاره به مذاکرات طولانی و چند ساله شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با یک شرکت چینی به منظور تامین منابع مالی طرح تثبیت پالایشگاه نفت آبادان توضیح داده است که: هم اکنون سرمایه‌ای در چین وجود دارد که باید از آن برای توسعه و تامین منابع مالی طرح‌های نفتی استفاده کرد.

هم اکنون کارهای مهندسی این طرح پالایشگاهی را آغاز کرده‌ایم. سیاست فعلی وزارت نفت ادامه همکاری با این شرکت چینی برای اجرای طرح تثبیت پالایشگاه نفت آبادان است.

۸۵ درصد منابع مالی مورد نیاز این طرح عظیم پالایشگاهی باید توسط فاینانسورها تامین شود، و ترجیح وزارت نفت این است که با فاینانسور چینی ادامه دهد.

با توجه به وقت کشی و دفع الوقت‌های انجام شده اولتیماتوم سنگینی به این شرکت چینی داده شده است.

در آخرین اولتیماتوم خود به این شرکت چینی اعلام کردیم که اگر بیش از این وقت را تلف کند، پیمانکار دیگری را انتخاب می کنیم که بعد از این اولتیماتوم فعال شده اند.

در حال حاضر مطالعات مقدماتی کار انجام شده و طراحی جزئی بیش از ۲۰ درصد پیشرفت داشته است.

پیش بینی می‌شود مطابق با برنامه جدید زمان بندی عملیات اجرایی این طرح پالایشگاهی تا اواسط سال آینده آغاز شود.

یادآور می شود: هدف از طرح تثبیت پالایشگاه نفت آبادان تثبیت ظرفیت پالایشی این پالایشگاه 100 ساله، تولید محصولات بر اساس استاندارد یورو ٥ اتحادیه اروپا، کاهش آلاینده های زیست محیطی، افزایش تولید گازوئیل و بنزین با بهبود تکنولوژی تولید، همچنین کاهش تولید نفت کوره و جمع آوری مخازن و تاسیسات فرسوده است.

وزارت نفت پیشتر اعلام کرده بود: قرارداد EPC مربوط به طرح توسعه پالایشگاه آبادان تاکنون نافذ نشده اما با امضا موافقتنامه Early Work بخش طراحی تفضیلی فاز EPC از تابستان ١٣٩٢ آغاز شده است.

نوشتن دیدگاه