ترانزیت هزار و 300 تن کالا از گمرک آبادان در سال جاری

طی 9 ماه سال جاری هزار و 300 تن کالا به ارزش 16 میلیون و 600 هزار دلار از گمرک آبادان به سایر گمرکات کشور ترانزیت شده است.

مدیرکل گمرک آبادان با اعلام این خبر به رسانه ها، افزود کالای ترانزیتی در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش 53 درصدی را نشان می دهد.

حمید احمدی عمده کالای ترانزیتی از گمرک آبادان طی سال جاری را خودروی سواری عنوان کرد و افزود: در این مهم، خودرو از گمرک آبادان ترانزیت شده و به دیگر گمرک داخلی حمل می شود.

وی همچنین با بیان آماری از میزان صادرات و واردات کالا طی سال جاری از گمرکات آبادان شامل آبادان، چوئبده و اروندکنار، ادامه داد: طی 9 ماه سال جاری 71 هزار تن کالا به ارزش 56 میلیون و 400 هزار دلار از طریق گمرکات آبادان به خارج از کشور صادر شده است.

احمدی عمده کالاهای صادراتی از گمرکات آبادان را مواد پتروشیمی، میوه، تره بار، ماهی و میگو، دام زنده و صنایع دستی خواند و افزود: این کالاها به امارات متحده عربی و کویت صادر شده است.

مدیرکل گمرک ابادان تصریح کرد: میزان کالای صادراتی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش 27 درصدی کاهش را نشان می دهد که بالا رفتن قیمت سوخت شناور ها از عمده دلائل این کاهش بوده است.

این مسئول همچنین افزود: طی 9 ماهه امسال 27 هزار و 760 تن کالا به ارزش 84 میلیون و 250 هزار دلار از طریق این گمرک وارد کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه کالاهای وارداتی از لحاظ وزنی 16 درصد و از نظر ارزشی 10 درصد کاهش را نشان می دهد، از میزان عرضه و تقاضای بازار به عنوان دلیل کاهش و یا افزایش واردات کالا نام برد و گفت: لوازم خانگی، پارچه، لوازم یدکی و لاستیک از عمده کالاهای وارداتی به کشور بوده است.

احمدی در پایان سخنانش درآمد کلی گمرک آبادان طی 9 ماهه سال جاری را 573 میلیارد و 540 میلیون ریال خواند و افزود:این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهش چهار درصدی را نشان می دهد.

نوشتن دیدگاه