منطقه آزاد اروند، پایلوت اجرای طرح مدارس مروج سلامت شد

با امضای تفاهمنامه مدیر سلامت خانواده، جمعیت و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مدیر دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش و سازمان منطقه آزاد اروند، طرح مدارس مروج سلامت در شهرهای آبادان، خرمشهر و مینو شهر اجرایی شد.

مدیر سلامت دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور در آیین امضای این تفاهمنامه گفت: منطقه آزاد اروند با برخورداری از بیش از 400 مدرسه در مقاطع ابتدایی و دبیرستان، بزرگ ترین و استراتژی ترین منطقه آزاد کشور در اجرای طرح مدارس مروج سلامت است.

محمد فلاح گفت: نگاه در مناطق آزاد کشور نگرش و تمرکز به توسعه زیرساخت های آموزشی، بهداشتی و نیروی انسانی است و منطقه آزاد اروند نیز تنها منطقه آزاد کشور است که طرح مدارس مروج سلامت در آن اجرایی شده است.

وی راهبرد دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور در اجرای طرح مدارس مروج سلامت را ارتقاء سلامت مطلوب در مناطق آزاد دانست و بیان داشت: منطقه آزاد اروند در این حوزه به دلیل ساختار نهادی در آموزش و بهداشت، الگویی از سیستم جامع سلامت را برای دیگر مناطق آزاد کشور ترسیم می کند.

معاون فرهنگی اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این آیین گفت: این تفاهم نامه، دستاورد همکاری مشترک این سازمان، وزارت بهداشت و وزارت آموز و پرورش و دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد کشور است.

 

سیدمرتضی نعمت زاده افزود: هدف از اجرای طرح مدارس مروج سلامت در منطقه آزاد اروند، تغییر نگاه و نگرش مدیران ارشد منطقه و مدیر عامل به توسعه بهداشت و سلامت است.

وی اظهار داشت: اصلاح و درمان ساختار آسیب دیده انسانی در منطقه از مهم ترین اهداف اجرای این طرح است.

نعمت زاده تاکید کرد: توجه به آموزش معلمان و دانش آموزان و تغذیه فکری، جسمی و روحی آنها در چارچوب دستیابی به یک جامعه سالم و توانمند در آبادان و خرمشهر، همگان را به سوی توسعه پایدار هدایت می کند.

مدرسه مروج سلامت، بستری مناسب برای ترویج موضوعات سلامت و پیشگیری در موقعیت مدرسه و از طریق آن در جامعه است و مشارکت دانش آموزان، کارکنان مدرسه و والدین از اصول بنیادی ابتکار مدرسه مروج سلامت می باشد.

رویکرد آموزشی این برنامه مبتنی بر آموزش فعال مهارت های زندگی و از طریق الگوی مشارکت جویانه است.

طرح مدرسه مروج سلامت در سال تحصیلی 82 - 1381 در حدود هزار و 200 آموزشگاه سراسر کشور در دوره متوسطه اجرا شد و با توجه به ارزشیابی انجام شد، این طرح توانست در افزایش اطلاعات و مهارت های لازم دانش آموزان، نسبت به چهار مقوله نفی خشونت، پیشگیری از اعتیاد، مصرف دخانیات و ایدز موثر باشد.

نوشتن دیدگاه