سرمایه گذاران گردشگری آبی مورد حمایت شورای عالی مناطق آزاد کشور قرار می گیرند

دبیر شورای عالی راهبردی ورزش مناطق آزاد کشور گفت: شورای عالی مناطق آزاد به رونق گردشگری در مناطق آزاد نگاه ویژه دارد و از سرمایه گذاران این صنعت به ویژه گردشگری آبی حمایت می کند.

بیژن شیری با بیان ظرفیت های مناطق آزاد کشور در رونق صنعت گردشگری، افزود: همه مناطق آزاد در کنار سواحل دریا قرار گرفته و این ویژگی نیز، از خلیج فارس و دریای عمان گرفته تا دریای خزر، زمینه توسعه ورزش های آبی و رونق گردشگری آبی را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: توسعه ورزش در مناطق آزاد با توجه به مخاطبان آن نظیر بومیان مناطق، سرمایه گذاران و افرادی که به عنوان گردشگر به این مناطق سفر می کنند از اهمیت ویزه ای برخوردار است، لذا برنامه های شورای عالی راهبردی ورزش مناطق آزاد نیز با رویکرد توسعه ورزش های همگانی، ورزش های آبی و ورزش های قهرمانی پایه گذاری شده است.

دبیر شورای عالی راهبردی ورزش مناطق آزاد کشور همچنین در ادامه سخنانش با تشریح برنامه های این شورا برای گسترش ورزش های همگانی در مناطق آزاد، گفت: مهم ترین عامل در این بخش، رشته های ورزشی انفرادی است که در المپیک جایگاه دارد، ولی اولویت امسال، توسعه از رشته های ورزشی آبی است.

شیری ادامه داد: در این راستا مسابقات انتخابی تیم ملی جت اسکی برای برگزاری در منطقه آزاد اروند پیش بینی شد که با فدراسیون انجمن های ورزشی هماهنگی و زمینه برای برگزاری این رقابت ها در خرمشهر فراهم شد.

شیری همچنین با بیان چشم انداز سه ساله برای تبدیل ورزش جت اسکی در منطقه آزاد اروند به عنوان برند ورزشی، اضافه کرد: مولفه هایی نظیر امکانات موجود در کنار آب، سرمایه گذاری، گمرک موجود در منطقه آزاد و جذب گردشگر موجب شد که این منطقه برای راه اندازی پایگاه ورزشی آبی در نظر گرفته شود.

 

سید علی طباطبایی رییس ورزش سازمان منطقه آزاد اروند نیز گفت: مسابقات انتخابی تیم ملی جت اسکی قرار بود به میزبانی آبادان و در دریاچه بریم برگزار شود، ولی برخی سازمان ها در این خصوص همکاری نکردند.

وی اضافه کرد: برنامه ریزی برگزاری مطلوب این رقابت ها از سه ماه گذشته آغاز شد و نشست های مشترکی نیز با مسئولان پالایشگاه، فرمانداری و اداره ورزش آبادان برگزار شد، ولی برخی سازمان ها در آستانه این مسابقات، همکاری نکردند.

طباطبایی تصریح کرد: پس از مذاکراتی با فرماندار ویژه خرمشهر، رئیس اداره ورزش و جوانان، شهرداری، اداره کل بنادر و دریانوردی خرمشهر و پایگاه دریایی، شرایط برگزاری این مسابقات در آن شهرستان مهیا شد.

رقابت های انتخابی تیم ملی جت اسکی کشور، روز گذشته به میزبانی سازمان منطقه آزاد اروند در خرمشهر برگزار شد و برترین های این رقابت ها معرفی شدند.

گردشگری آبی به هر نوع فعالیتی که با هدف ورزش، تفریح و سرگرمی مرتبط با آب صورت گیرد، اطلاق می شود.

در منابع مختلف واژه گردشگری آبی با واژه هایی چون ورزش، تفریح و سرگرمی نیز همراه بوده که این نشان از نقش این نوع از گردشگری در پرکردن اوقات فراغت متقاضیان گردشگری دارد.

از سوی دیگر، با توجه به آلودگی ها، مصارف نادرست و خشکسالی هایی که کره زمین را با بحران آب رو به رو کرده، گردشگری می تواند به عنوان یک صنعت تریلیون دلاری، اهرم قدرتمندی برای حفظ و حراست از منابع آبی جهان باشد و این امر را از طریق ارائه راهکارهای مناسب به منظور استفاده پایدار و صحیح از منابع آبی امکان پذیر کند.

نوشتن دیدگاه