شلمچه همیشه بوی پدر می‌دهد.

در بدو ورود به شلمچه تابلو بزرگی نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند « هر قدم به قدم این منطقه آغشته به خون شهداست با وضو وارد شوید» این نوشته لحظه‌ای انسان را به فکر وا می‌دارد وقتی وضو می‌گیری و وارد حریم شلمچه می‌شوی لحظه‌ای احساس می‌کنی در کربلا و در نزدیکی حرم ابا‌عبدالله‌ الحسین(ع) قرار گرفته‌ای، به شلمچه می‌رسیم پسران و دختران جوان را می‌بینیم که هر یک در گوشه‌ای با گرفتن کتابی در حال زمزمه زیارت عاشورا هستند.

بعضی‌ها هم در یکی از خاکریزهای آن منطقه نشسته‌اند و نظاره‌گر آسمان هستند و با خدای خود نجوا می‌کنند.

در میان این جمعیت دختر جوانی که با حالت خاصی در حال خواندن زیارت عاشورا بود و ناخودآگاه اشک از چشمانش سرازیر می‌شد نظر ما را به خود جلب می‌کند.

او که در کنار سیم خاردار نزدیک یادمان مشهد شلمچه بر روی خاک نشسته و زیارت عاشورا زمزمه می‌کرد در پاسخ به این سؤال که در شلمچه چه می‌کنی؟ می‌گوید: هر سال در آستانه عید دلم برای دیدن پدر پرپر می‌زند و تقریباً سه سالی است که خدا به من توفیق داده تا به اتفاق مادرم از طریق کاروان‌های نور به این خطه بیایم.

خانم جلالی می‌افزاید: شلمچه همیشه برایم بوی پدر می‌دهد وقتی به این جا می‌رسم احساس غریبی به من دست می‌‌دهد گویی که پدرم در اینجا به انتظار نشسته است.

وی گفت: پدرم در این منطقه به خیل عظیم شهدا پیوسته و به این خاطر حتی وصیت کرده‌ام که مرا در این خاک دفن کنید به خاطر پدر.

این دختر جوان شهید سرافراز می‌افزاید: پدرم عاشق حسین بود هیچ‌گاه نام اباعبدالله الحسین(ع) از زبانش نمی‌افتاد و اینجا نیز کربلای ایران است.

وی ادامه داد: تاکنون هیچ نشانی از پدر را نیافته‌ایم و همیشه امیدی در دل داریم که او بر می‌گردد.

یک جوان دیگری که او نیز با گذاشتن چفیه‌ای بر سر اشک می‌ریزد می‌گوید: مناطق عملیاتی حس خاصی به من می‌دهد وقتی به شلمچه می‌آیم احساس راحتی و سبکی می‌کنم.

امیرحسین راست‌منش می‌افزاید: دیدن مناطق عملیاتی و زنده نگه داشتن فضای دوران جنگ تحمیلی در آن یکی از کارهای ارزشمندی است که باعث شده نسل جدید با دوران دفاع مقدس بیگانه نباشد.

وی اظهار داشت: برای دومین بار هم‌سفر کاروان‌های راهیان‌نور هستم و خوشحال هستم که خداوند توفیقی داده دیگر بار خطه مقدس شلمچه را ببینم.

در شلمچه همه مشغول راز و نیازند کسی را نمی‌توان یافت که در این نقطه از ایران‌زمین حس خاص معنوی به او دست نزند و به یاد جان‌فشانی‌های جوانان این مرز و بوم اشک نریزد.

حقیقتاً شلمچه برای همه ما بوی پدر می‌دهد.

 

عارف دورقی

نوشتن دیدگاه