هفتمین سالگرد ارتحال آیت الله جمی در آبادان برگزار می شود

آیین بزرگداشت هفتمین سالگرد ارتحال آیت الله غلامحسین جمی امام جمعه فقید آبادان روز پنجشنبه سوم دی ماه در حسینیه ثارالله شهر آبادان با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ناطق نوری برگزاری می شود.

ستاد برگزاری این آیین روز یکشنبه با صدور اطلاعیه ضمن اعلام این خبر افزوده است که علاوه ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مراسم سردار سرتیپ پاسدار ایرج مسجدی از پیشکسوتان و فرماندهان دوران دفاع مقدس به تشریح نقش آیت الله جمی در مقاومت مردمی شهر آبادان در آن دوران خواهد پرداخت.

این ستاد ضمن دعوت از عموم مردم انقلابی و قدرشناس استان خوزستان به ویژه شهر مقاوم آبادان برای حضور در این مراسم که از ساعت 9 و 30 دقیقه برگزار خواهد شد، آن را تلاشی برای تجلیل از اسطوره های مقاومت و صبوری ملت ایران برشمرده است.

 

آیت الله جمی در سال 1304 شمسی در قریه اهرم مرکز تنگستان از توابع استان بوشهر متولد شد و پدرش مرحوم حاج احمد جمی از شخصیت های مذهبی و مورد اعتماد مردم محله بود.

وی تا کلاس ششم ابتدایی را در قریه اهرم درس تحصیل کرد و به علت مشکلات مالی نتوانست برای ادامه تحصیل به بوشهر برود، از این رو با توجه به علاقه قلبی به دروس حوزوی به برازجان و از آن جا به بوشهر عزیمت کرد.

در سال 1327 شمسی به آبادان مسافرت کرد و در این شهر با روحانی مبارزه شیخ عبدالرسول قایمی موسس حوزه علمیه آبادان آشنا و جهت ادامه تحصیل وارد این مدرسه شد.

پس از مدتی اقامت در آبادان برای ادامه تحصیل به نجف اشرف رفت و از محضر آیت الله راستی کاشانی و در مجلس درس حاج شیخ محمد علی مدرس شرکت کرد.

آیت الله جمی در سال 1324 که سازمان انقلابی فداییان اسلام توسط روحانی مبارز سید مجتبی نواب صفوی تشکیل شد، جذب شاخه آبادان این سازمان شده بود و در همین ارتباط پس از نهضت ملی شدن نفت و تبعید حضرت امام خمینی (ره ) به نجف، آبادان را به عنوان پل ارتباطی با نجف قرار داد و مسایل کشور را به سمع امام راحل و فرامین ایشان را به اطلاع مردم ایران می رساند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی امام خمینی (ره ) به عنوان نماینده امام و نخستین امام جمعه آبادان منصوب شد و در تمام دوران دفاع مقدس و حیات امام راحل این مسئولیت را بر عهده داشت و پس از اتحال امام نیز این مسوولیت را به عنوان نماینده رهبر معظم انقلاب بر عهده داشت.

آیت الله جمی در آبان ماه سال 82 به دلیل کهولت و بیماری از سمت خود استعفا و به جای وی حجت الاسلام سیدعلی دهدشتی به عنوان امام جمعه آبادان معرفی شد.

آیت الله جمی در دی ماه سال 1387 و در سن 83 سالگی به دیار باقی شتافت.

نوشتن دیدگاه