شهبازی: ظرفیت‌های بکر و طبیعی شهرستان آبادان

فرماندار ویژه آبادان ظرفیت‌های بکر و طبیعی این شهرستان را بی‌شمار خواند.

عزیزاله شهبازی در جریان دیدار با سفیر آفریقای جنوبی در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری ویژه شهرستان آبادان اظهار کرد: از دیرباز ایران و آفریقای جنوبی مناسبات تجاری، فرهنگی و سیاسی خوبی را با یکدیگر داشته‌اند که امید می‌رود حضور سفیر آفریقای جنوبی در آبادان زمینه‌ساز ارتباطات موثرتر و بیشتر شود.

وی با اشاره به وجود شرکت پاسارگاد با ظرفیت تولید اسمی 3 هزار تن افزود: شیلات آبادان نقش اساسی در تولید و تامین آبزیان در خوزستان را داراست، عمده صادرات استان در بخش میگو مربوط به آبادان بوده و در این رابطه فعالیت چشمگیری در منطقه صورت گرفته است.

فرماندار ویژه آبادان با بیان اینکه شهرستان ویژه آبادان از شهرستان‌های ملی و راهبردی کشور است، اضافه کرد: پرورش آبزیان به‌ویژه میگو و صنایع پائین دستی آن، ساحل‌سازی، تجارت، هتل‌سازی، احیای واحدهای صنعتی و تولیدی، و صنایع پائین دستی پتروشیمی و نفت از جمله زمینه‌های سرمایه‌گذاری و سودآور برای بخش خصوصی خواهد بود.

شهبازی تصریح کرد: سایت پرورش میگوی چوئبده در سطحی معادل 13.5 هکتار به طور مکانیزه و اصولی و زیر نظر کارشناسان با تجربه در زمینه پرورش و تولید آبزیان فعالیت دارد که بر اساس نظر کارشناسان مدت زمان سوددهی سرمایه‌گذاری در این سایت چهار ماهه است.

 

معاون استاندار خوزستان از آمادگی دولت برای ارائه آموزش‌های لازم به سرمایه گذاران آفریقای جنوبی در تخصص‌های مورد تقاضا به ویژه در حوزه آبزی‌پروری و کشتی سازی خبر داد و گفت: امکان واگذاری زمین در سایت پرورش میگوی چوئبده بر اساس پروتکل‌های موجود میان دو کشور وجود دارد.

وی افزود: به رغم قرار نگرفتن سایت پرورش میگوی چوئبده در منطقه آزاد اروند می‌توانیم با انجام رایزنی با اعضای هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد اروند مزایا و امتیازاتی را برای سرمایه‌گذاران در این سایت بگیریم.

شهبازی با اشاره به اینکه آبادان در مناسبت‌ها و ایام مختلف سفرای فراوانی را میزبانی کرده است، اضافه کرد: امید می‌رود تا راه‌آورد این دیدار و نشست تنها نوشتن چند خط بر روی کاغذ نباشد و تمام موارد قابل اشاره و تایید محقق شود و در نهایت به توسعه ارتباطات میان دو کشور بینجامد.

فرماندار ویژه آبادان تصریح کرد: انتظار می‌رود تا دوستان ما در آفریقای جنوبی با در نظر گرفتن ظرفیت‌های فراوان، بکر و طبیعی موجود در شهرستان نسبت به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از جمله ساحل‌سازی (با توجه به دو رودخانه اروند و بهمنشیر) اقدام کنند ما نیز آنها را حمایت می‌کنیم.

وی یادآور شد: در شهرهای آبادان سواحل فراوانی داریم که می‌تواند به عنوان یک ظرفیت مهم و اساسی جهت سرمایه‌گذاری و فعالیت مورد توجه بخش خصوصی قرار گیرد.

معاون استاندار خوزستان گفت: با توجه به توانایی‌ها و ظرفیت‌های موجود در شهرستان، امنیت مطلوب و سطح بالای دانش و همراهی مردمان، فرصت جهت کار و سرمایه‌گذاری در شهرستان راهبردی آبادان مهیاست.

به گفته شهبازی، دولت با هدف گذر از قوانین دست و پاگیر که تحرک و فعالیت‌های اقتصادی را سست می‌کند، موضوع ساماندهی ساختار و انجام فعالیت‌های اقتصادی را آزاد کرده است.

نوشتن دیدگاه