راه‌های جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزا

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان با اشاره به اینکه مصرف بی‌رویه داروهای آنتی‌بیوتیک در خانواده‌ها سبب ایجاد مشکل در سلامتی افراد می‌شود، گفت: خانواده‌ها باید از مصرف آسپرین به ‌عنوان تب‌بر، پرهیز کنند.

شهرام ترحمی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه از شست‌وشوی مرتب دست‌ها به عنوان مهم‌ترین راهکار جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزا نام برد و اظهار کرد: انجام این کار از شیوع بیماری‌هایی همچون ذات‌الریه و بسیاری از بیماری‌های تنفسی جلوگیری می‌کند.

وی اضافه کرد: برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزا نیازی نیست که تمام مردم ماسک بر روی صورت بزنند، یک سری ماسک‌ تحت نام ماسک‌های «N 95» هست که برای بیماران مبتلا کاربرد دارد ضمن آنکه حفظ فاصله یک متری با فرد بیمار برای پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوانزا کفایت می‌کند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان با مهم خواندن موضوع خود مراقبتی از سوی افراد تصریح کرد: در دنیا این اعتقاد وجود دارد که دولت‌ها و حکومت‌ها نمی‌توانند به ‌طور 100 درصد از مردم در برابر بیماری‌ها محافظت کنند و لذا برای جبران آن نیاز به خود مراقبتی وجود دارد.

 

ترحمی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی مناسب رسانه‌ها جهت افزایش آگاهی‌های عمومی جامعه یادآور شد: بروشورهایی با موضوع آنفلوانزا تهیه و در میان مردم توزیع شده است. این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مصرف دارو باید تنها با تجویز پزشک مصرف شود، گفت: هیچ واکسن خاصی برای عموم جامعه برای جلوگیری از بیماری آنفلوانزا توصیه نمی‌شود، زیرا ویروس آنفلوانزا باگذشت زمان تغییر ماهیت می‌دهد و این در حالی‌ست که واکسن بر اساس ماهیت ویروس در سال‌های گذشته ساخته می‌شود و بر اساس ماهیت تغییر نیافته است.

ترحمی افزود: واکسن آنفلوانزا تنها برای افراد سالمند یا کودکانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است و یا افراد دارای بیماری‌های مزمن تجویز و توصیه می‌شود. وی اضافه کرد: در زمان حاضر داروی مورد نیاز در بحث آنفلوانزایی که هم اینک شیوع پیدا کرده به ‌اندازه کافی موجود است اما قابل ‌ارائه به داروخانه‌ها نیست و تجویز آن تنها با نظر پزشک و متخصص مربوطه امکان‌پذیراست، زیرا هر دارویی عوارض خاص خود را دارد و مصرف این دارو برای تمامی افراد مبتلا ضروری نیست.

ترحمی با بیان اینکه آمار مبتلایان به آنفلوانزا را تنها رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اعلام می‌کند، تصریح کرد: اجازه اعلام هیچ‌گونه آماری در این خصوص برای ما وجود ندارد.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی آبادان همچنین در خصوص علائم بیماری آنفلوانزا گفت: علائم این بیماری به طور کامل شبیه سرماخوردگی است با این تفاوت که به طور عمده در این بیماری تب وجود دارد که در بیشتر موارد این تب به صورت شدید بروز می‌کند.

وی در پایان عنوان کرد: موارد فوت مبتلایان به آنفلوانزا بسیار کم و این احتمال خیلی ضعیف است، جای نگرانی وجود ندارد، چرا که با رعایت موارد بهداشتی می‌توان از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

نوشتن دیدگاه