ساخت بندر خشک آبادان، فرصتی برای تحول صادرات

مدیر کل اداره بنادر و دریانوردی آبادان از ایجاد بندر خشک صادراتی در اراضی محدوده شطیط آبادان به عنوان یکی از مهمترین برنامه های توسعه ای این بندر خبر داد که قرار است سازمان منطقه آزاد اروند این مکان را در اختیار اداره بنادر و دریانوردی آبادان قرار دهد.

رضا سفاری گفت: مطالعات لازم برای اجرای این طرح فراهم شده است و در دستور سازمان بنادر و دریانوردی قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه در بنادر خشک، کانتینرها درست به همان شیوه جابجا می شود که گویی جابجایی آن در بنادر دریایی صورت می گیرد، تصریح کرد: بنادر دور، بنادر میانی، و بنادر نزدیک از انواع بنادر خشک محسوب می شود.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی آبادان در ادامه تاکید کرد: بندر خشک می تواند فرصتی برای تحول صادرات و ایجاد اشتغال در مناطق خشک و بی آب کشور باشد.

وی در ادامه به صادرات محمولات از بندر آبادان اشاره کرد و گفت: سال گذشته حدود 100 هزار تن انواع محصولات کشاورزی شامل تره بار، خشکبار، ماهی و میگو و احشام زنده از طریق بندر آبادان صادر شد.

 

سفاری ؛ لوازم خانگی، رایانه، لاستیک، قطعات خودرو، میوه و ... را از دیگر کالاهایی دانست که از بنادر آبادان صادر یا وارد می شود.

مدیر بنادر و دریانوردی آبادان گفت: کشتی های کویت، عراق و امارات بیشترین میزان پهلوگیری را در بنادر آبادان جهت تخلیه و بارگیری کالا داشته است. البته کشتی هایی از ترکیه گاهی برای تخلیه و بارگیری کالاها وارد بنادر آبادان می شود که تعداد آنها در مقایسه با کشورهای ذکر شده به مراتب کمتر است.

سفاری در ادامه بیانات خود درباره بندر اروند کنار اظهار داشت: بندر اروند کنار به عنوان یک فرصت ارزشمند برای توسعه هر چه بیشتر منطقه محسوب می شود.

وی مهم ترین ویژگی بندر اروند کنار را وجود نهرهای فراوان برای استفاده شناورها در جهت تعمیر و نگهداری و محل پارک بعد از انجام تخلیه بیان کرد.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی آبادان اعلام کرد: بندر اروندکنار دارای دو جاده دسترسی به آبادان و نزدیک ترین بندر استان خوزستان به آبهای خلیج فارس محسوب می شود.

به گفته وی، بندر اروند کنار در مقایسه با سایر بنادر فعال در منطقه دارای شرایط لجستیکی، دریایی و موقعیت جغرافیایی ویژه ای است.

مدیر اداره بنادر و دریانوردی آبادان تاکید کرد: در صورت تامین زیرساخت های لازم در این بندر، بندر اروندکنار می تواند به یکی از بنادر استراتژیک و درآمدزای استان خوزستان تبدیل شود.

نوشتن دیدگاه