آبادان، در حلقه‌ تنگ محاصره در قسمت سوم «در محاصره»

سومین قسمت از مستند داستانی «در محاصره» با روایتی از تشدید جنگ در آبادان و با خبر شدن مردم از محاصره شهر و برنامه‌ریزی عراق برای تصرف آبادان به تصویر کشیده می‌شود.

در قسمت‌های قبلی مستندِ «در محاصره» دیدیم خانواده‌ای در راه بازگشت به آبادانِ جنگ زده، مردم شهر را در حال گریز، آواره و سرگردان در جاده‌ می‌بینند اما از آن‌جاکه جنگ را در آبادان به چشم خود ندیده‌اند به راه خود ادامه می‌دهند.

وارد شهر که می‌شوند از آبادان 470 هزار نفری 450 هزار نفر رفته‌اند و حالا یک شهر مانده است و جوانان مدافع و دشمنی که آمده است برای ماندن.

خانواده جوان راه‌ خانه‌شان را در پیش می‌گیرند و در حالی که بسیاری از ساختمان‌ها ویران شده است خانه‌ خود را سالم می‌بینند.

با جدی‌تر شدن جنگ در آبادان،اعضای خانواده‌ به ناچار از هم دور می‌افتند و بی خبری از حال و روز یک‌دیگر، آن‌‌ها را بیش از پیش نگران می‌کند.

عراق در حال پیش‌روی است و آخرین‌ نفرهایی که جاده‌ آبادان را به قصد ورود به شهر در پیش می‌گیرند نمی‌دانند در لحظه‌ای بعد عراق جاده را تصرف خواهد کرد و بعد از این، راهی برای خروج از آبادان نخواهند داشت جز یک مسیر سخت که در تیررس عراقی‌ها است.

در قسمت سوم خواهیم دید اوضاع جنگی در آبادان تشدید شده و مردم جنگ را باور کرده‌اند حالا همه می‌دانند عراق با عبور از رود کارون، آبادان را دور زده و قصد تصرف آن را دارد.

حالا همه خوب می‌دانند عراق تنها به خرمشهر چشم ندوخته است و برای تصرف آبادان نقشه‌ها در سر دارد...

مستند داستانی «در محاصره» کاری است از موسسه فرهنگی روایت فتح که کارگردانی آن را امیر مهدی پوروزیری و تهیه کنندگی آن را مهدی همایون فر به عهده دارد.

در محاصره جمعه ساعت 20:15 روی آنتن شبکه یک خواهد رفت.

نوشتن دیدگاه