واکسن های آنفلوآنزا سبب ایمنی کامل نمی گردند

هر ساله با شروع فصل پاییز،تجویز و مصرف واکسن های آنفلوآنزا آغاز می گردد که افراد با شرایط خاص و تجویز پزشکان می توانند با مراجعه به داروخانه های سطح کشور این واکسن ها را تهیه نمایند.

آنفلوآنزا یک بیماری حاد تنفسی است که به سرعت می تواند منتشر شده و عامل آن گونه های مختلف ویروس است که علائم بیماری بسیار شبیه سرماخوردگی بوده و به صورت ناگهانی و با تب و سردرد و خستگی بدن آغاز می گردد.

دکتر سید مهدی سجادی دبیر انجمن داروسازان ایران نیز با اشاره به اینکه در مورد آنفلوآنزا معمولا تب بالای 38 درجه سانتی گراد وجود دارد ؛ می گوید: در صورت عدم درمان و یا استراحت کامل بیمار، می تواند منجر به عفونت های گوش و سینوس و حتی عوارض قلبی و تنفسی گردد.

وی با بیان اینکه واکسن های آنفلوآنزا تا حدی از ابتلا به بیماری پیشگیری کرده و سبب ایمنی کامل نمی گردند تصریح می کند: موارد منع مصرف واکسن شامل وجود سابقه حساسیت به مواد موثره واکسن و تخم مرغ بوده ودر شرایطی که فرد دارای بیماری با تب بالا و یا عفونت حاد باشد باید تا زمان بهبودی کاملا از تلقیح واکسن پرهیز نماید.

وی روش تلقیح واکسن را تزریق داخل عضله یا بصورت زیر جلدی عمیق عنوان کرده و اظهار می کند: میزان مصرف واکسن در بزرگسالان و کودکان 36 ماه و به بالا معادل یک دوز کامل ( 0.5 سی سی ) بوده ودر اطفال 6 - 35 ماه ، یک دوز نصف ( 0.25 سی سی ) تزریق می گردد.

به گفته سجادی در صورتی که کودکان قبلا واکسینه نشده باشند باید دوز دوم حداقل یک ماه بعد از نوبت اول تلقیح شود و شرایط نگهداری واکسن در یخچال و دمای بین 2 - 8 درجه سانتی گراد بوده و باید از یخ زدگی واکسن جلوگیری شود.

دبیر انجمن داروسازان ایران در خصوص فرم موجود واکسن در بازار دارویی ایران می گوید : فرم موجود در بازار دارویی کشور به صورت محلول آماده تزریق و سرنگ پرشده به مقدار 0.5 سی سی است .

نوشتن دیدگاه