خوزستان قدرت بلامنازع بسکتبال کشور

با برگزاری شهرآورد بسکتبالی خوزستان، جامعه بسکتبال این استان از داشتن دو تیم قدرتمند در سطح اول این رشته در کشور خرسند شده است.

فارغ از هر نتیجه‌ای در دربی بسکتبال خوزستان، در چارچوب هفته چهارم لیگ حرفه‌ای بسکتبال کشور، این رشته رفته رفته در بین ورزش دوستان این استان از محبوبیت خاصی برخوردار می‌شود و شهرهایی چون آبادان و ماهشهر خیلی زود قطب بسکتبالی کشور شده‌اند.

بازی روز گذشته بین دو تیم بسکتبال پالایش نفت آبادان و پتروشیمی بندرامام که به میزبانی آبادانی‌ها برگزار شد، پیام‌های خوبی برای علاقمندان به این رشته ورزشی در این دو شهر داشت و پیشرفت سریع این رشته در آبادان و ماهشهر ناشی از عواملی‌ست که در سال‌های اخیر با حمایت و تخصص مثال زدنی، باعث شدند که امروز چنین بازی‌های زیبا و قاطعی از این دو تیم شاهد باشیم و پای ملی پوشان زیادی به این دو شهر و دو تیم باز شود.

بازی دو تیم در روز گذشته از بار فنی بالایی برخوردار بود و حاصل آن حرکات و عملکرد فنی فوق‌العاده دو تیم بود که بارها و بارها تماشاگران حاضر در سالن را به وجد آورد.

 

پترو، جنگنده و جوان

تیم پتروشیمی بندرامام با آن سابقه درخشان و نام بزرگی که در بسکتبال کشور دارد، با تغییرات گسترده‌ای که در ترکیب خود به وجود آورده است، همچنان یکی از بزرگ‌ترین تیم‌های کشور و آسیاست و با برنامه‌ریزی دراز مدت باز هم می‌تواند در سطح بسکتبال کشور آقایی کند و مجدداً جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

این تیم در فصل جاری با سرمربیگری مهران شاهین طبع و به کارگیری بسکتبالیست‌های جوان و در کنار آنان چند بازیکن با تجربه، تیم منسجمی دارد که البته هنوز از هماهنگی لازم بهره نمی‌برد و جای دارد که این تیم همچنان بر روی انسجام تیمی خود کار کند.

البته مهران شاهین طبع با درایت عالی خود از بسکتبال کشور و شرایط بازیکنان و تیم‌ها می‌تواند بهترین آنالیز را از این لیگ و بازی‌های پیش روی داشته باشد، همچنین این مربی یک از بهترین جدول خوانان لیگ محسوب می‌شود و خوب می‌داند در کجای لیگ به چه نتیجه‌ای نیاز دارد. شاهین طبع روز گذشته با تکیه بر پرتاب‌های «سعید داور پناه» و بازی گردانی «ادگار سوسا» بارها و بارها نفتی‌ها را آزار داد، این مربی سعی کرد با خارج کردن بازیکنانی چون محمد میرزایی به بازی خود سرعت دهد تا در مصاف با بازیکنان سبک وزن نفت آبادان مبادا سرعت تیمی خود را پایین بیاورد.

همچنین پرتاب‌های بهنام یخچالی نیز امتیازات قابل توجهی برای این تیم کسب کرد، یخچالی در هر زمانی که اراده کرد دست به حمله زد و حملات این بازیکن نیز با امتیاز همراه بود، در ادامه پتروشیمی بندر امام حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت و استان خوزستان در آینده بسیار نزدیک یک افتخار بزرگ را برای هواداران بسکتبال در این استان کسب خواهد کرد.

گرچه نفت آبادان پیروز میدان بود، اما پترو نیز یکی از مدعیان اصلی لیگ جاری خواهد بود و در ادامه این رقابت‌ها، حریفان زیادی باید در مقابل این دو تیم خوب خوزستان زانو بزنند.

اما تیم پالایش نفت آبادان اکنون وارد دومین سال حضورش در سطح اول بسکتبال کشور شده است، این تیم با یک برنامه‌ریزی مدون و حساب شده، موفق شده تاکنون نتایج حیرت‌انگیزی را در این آوردگاه به‌دست آورد.

 

نفت و خاصیت قطب پذیری در بسکتبال

همچنین اینکه بتوان علاقه‌مندان به این رشته را در مدتی کم چند برابر و سالن مسابقات را مملو از تماشاگر کرد خود یک هنر در ورزش محسوب می‌شود، این تیم حتی در بازی‌هایی که نتیجه لازم را کسب نکرده، هواداران را با رضایت از سالن مسابقات به خانه‌های خود روانه کرده است.

«هماد سامری» و شاگردانش با درایت خود تاکنون توانسته‌اند لبخند بسیاری بر لبان مردم آبادان بنشانند و پیروزی‌های زیاد و دور انتظاری را برای این شهر به دست آورند، سرمربی جوان و بومی این تیم با انتخاب‌های مناسب و به کار گیری به جای از بازیکنان این تیم و نحوه coach کردن بارها توانسته نتیجه را به سود این تیم رقم زند.

در بازی روز گذشته نیز به وضوح دیده شد که این تیم با برنامه‌ای از پیش تعیین شده سعی در سرعت دادن به بازی داشت و در تمام نقاط زمین و در تک تک دقایق بازی دستور کار مشخص کرده بود.

نفتی‌ها در بازی روز گذشته، در زیر سبد با به کارگیری بازیکن جدید و صرب خود کاملاً موفق عمل کردند و در پرتاب‌ها نیز با تکیه به «یوانویچ» و «مهرداد آتشی» امتیازات زیادی را از پشت قوس کسب کردند، همچنین فرارهای «آرن داودی» و تلاش «محمدحسن‌زاده» در این دیدار به وضوح مشخص بود و امتیازات زیادی را تیم نفت از این بابت کسب کرد.

«محمد جمشیدی» نیز در تمام مدت حضورش در زمین ضمن اینکه در دفاع موفق عمل کرد پایه‌گذار بسیاری از حملات تیمش بود و یک تنه در بازی روز گذشته به مدیریت تیمش پرداخت. «هماد سامری» در اغلب دقایق این دیدار سعی در اداره نتیجه داشت و تا پیش از کوارتر چهارم سعی کرد به بازیکنان امتیازآور و مدافع خود استراحت بیشتری دهد، چرا که این مربی پیش‌بینی می‌کرد در کوارتر پایانی این دیدار «پترو به آب و آتش خواهد زد، بر همین اساس با استراحت دادن به «جمشیدی» و «پوپویچ»، این دو بازیکن را برای جنگ تن به تن در زمان چهارم این دیدار مهیا کرد.

در نهایت نیز طبق پیش‌بینی‌ها در وقت چهارم، این دیدار سراسر هیجان و حمله بود و در ثانیه‌های پایانی پترو حتی می‌توانست بازی را به تساوی بکشاند اما تجربه بازیکنان تیم نفت اجازه از دست رفتن یک پیروزی شیرین را نداد و در نهایت آبادانی‌ها پیروز این میدان بودند.

 

در ابتدای این گزارش عنوان شد که فارغ از هر نتیجه‌ای در این دیدار، علاقمندان به این رشته ورزشی در دو شهر آبادان و ماهشهر و جامعه بسکتبال استان خوزستان خرسند از داشتن دو تیم قدرتمند در این جلگه هستند و روزهای خوشی را برای این رشته دانشگاهی پیش‌بینی می‌کنند.

این دو تیم گرچه از توان مالی مناسبی برخوردارند، اما مطمئناً بدون داشتن درایت هیچ‌گاه این موفقیت‌ها کسب نمی‌شد و قطعاً در اینجا تفکرها حکم می‌کنند نه بضاعت مالی نمایندگان خوزستان در این آوردگاه سخت.

شهرآورد بسکتبال خوزستان، در پایان با نتیجه 82 بر 78 به سود نفت آبادان خاتمه یافت، اما زیبایی این دیدار تا مدت‌ها در ذهن علاقمندان خواهد ماند، در هفته آینده این رقابت‌ها، عصر پنجشنبه هفته جاری پالایش نفت آبادان در اصفهان به مصاف آینده‌سازان میهن خواهد رفت و پتروشیمی بندر امام در خانه از شهرداری تبریز پذیرایی می‌کند.

 

گزارش: علی دایلی

نوشتن دیدگاه