حوزه سلامت منطقه آزاد اروند ارتقا می‌یابد

مدیر سلامت دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: از آنجا که دو شهر آبادان و خرمشهر در حوزه سلامت و بهداشت و درمان در سطوح بسیار پایینی قرار دارند؛ منطقه آزاد اروند اولین منطقه‌ای است که در حوزه سلامت به آن ورود کرده‌ایم.

محمد فلاح در جلسه شورای سلامت منطقه آزاد اروند اظهار کرد: برای اولین بار در دبیرخانه منطقه آزاد اروند تشکیلاتی مرتبط با سلامت ایجاد شده و با توجه به این که اروند یکی از مناطق نوپای کشور است، در معرض این دوره از رویکرد جدید سلامتی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: سازمان مناطق آزاد کشور بر سلامت و پیشرفت جامعه بر مبنای رشد اقتصادی و صنعتی تاکید دارد و بر مبنای آن می‌توان پیشرفت جامعه مدنی را در محیط جغرافیایی و اجتماعی کشور و مناطق آزاد فراهم کرد. به عبارت دیگر هر قدر در جامعه صنعتی بر کارهای سرمایه‌گذاری شده تاکید بیشتری داشته باشیم، می‌توانیم به پیشرفت برسیم.

فلاح افزود: اگر جامعه در مسیر توسعه سلامت همراه نباشد و سلامت، عقب‌تر از رشد اقتصادی قرار گیرد یقینا رشد اقتصادی در ابعاد کمی و کیفی جا می‌ماند.

وی عنوان کرد: واقعیت این است که در منطقه آزاد اروند شرایط پس از جنگ جوابگوی حد نیاز مردم نبوده و باید شاخص‌های سلامت منطقه رشد و ارتقا یابد و در این بین به امر درمان نگاه ویژه‌ای داشته باشیم.

 

مدیر سلامت دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ادامه داد: با توجه به این‌که ارائه خدمات درمانی در این منطقه کاهش محسوسی داشته است، خوشبختانه با نگرش هیات مدیره منطقه آزاد، در بازسازی و مرتفع کردن مشکلات و افزایش مشارکت‌های مردمی تلاش شده و شاخص‌های درمانی منطقه آزاد اروند ارتقا یافته است.

وی افزود: بخش خصوصی نیز می‌تواند در ساختار سلامت و در جهت پیشبرد هرچه سریع‌تر شاخص‌های سلامتی گام بردارد.

فلاح با اشاره به فعالیت‌های توریست‌درمانی گفت: در بحث توریست درمانی در کل کشور عقب‌افتادگی واضحی به چشم می‌خورد و کشورهای منطقه و همسایگان ما به خصوص ترکیه در این زمینه از ما پیشی گرفته‌اند. در حالی که ما با برخی سیاست‌های نادرست و ایجاد محدودیت‌های نامناسب، نتوانسته‌ایم از این ظرفیت منطقه‌ای استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: کشور ما هنوز هم این مزیت را دارد که از فرصت‌های بالای حضور پزشکان و کادر درمانی مجرب در داخل کشور که مورد اعتماد منطقه هستند، استفاده کند؛ با توجه به این‌که تجهیزات بسیار خوب و مناسبی در داخل کشور موجود است.

مدیر سلامت دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد گفت: وقتی مردم خود منطقه نمی‌توانند از خدمات درمانی مناسبی بهره‌مند باشند نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم مسافران بیمار، جذب مجموعه درمانی کشور شوند.

وی افزود: بزرگترین مزیت در منطقه آزاد اروند هم‌مرزی با بازار منطقه عراق است و فاصله کم آن با کشور عراق فرصت طلایی بسیار مناسبی را برای سرمایه گذاران سلامت فراهم کرده است.

فلاح گفت: با ایجاد خانه‌های بهداشت می‌توانیم طبقه‌بندی مناسبی در بهداشت و درمان و سلامت منطقه داشته باشیم و این کار راهبردی را به ثمر بنشانیم.

نوشتن دیدگاه