فاضلاب آبادان رفوزه شد

موضوع فاضلاب آبادان که باید از آن به عنوان یک بحران اساسی در شهر نام برد جزو معدود مواردی‌ست که تاکنون در کسب رضایتمندی مردم همواره ناموفق و جزو رفوزه‌شدگان بوده و هست و شاید منطقه آزاد بتواند با پا در میانی آن را بهبود بخشد.

مسئله بیرون راندن فاضلاب از محیط زیست انسان از زمانی به وجود آمد که مردم به زندگی گروهی روی آوردند، با پیدایش شهرها و گسترش شبکه‌های آبرسانی انسان برای پاکسازی و پاک نگهداری زندگی خویش، بیرون راندن پساب‌های به دست آمده را پسندیده و لازم دید، از این رو پس از پیشرفت تکنیک شبکه‌های آبرسانی ساختن شبکه‌های دفع فاضلاب‌ها نیز مورد توجه قرار گرفت.

شهرستان آبادان که پیش از جنگ تحمیلی به‌عنوان یکی از شهرهای پیشرو در بهره‌مندی از بهترین شبکه‌های آب و فاضلاب در کشور به شمار می‌رفت اکنون در بدترین شرایط به لحاظ شبکه فاضلاب شهری قرار دارد، فاضلابی که نه تنها سبب پاکسازی و پاک نگه داشتن زندگی مردم نمی‌شود بلکه خود به دلیلی مخاطره آمیز و تهدیدی جدی برای سلامت شهروندان تبدیل شده است.

با گذر از کوچه و خیابان‌های شهر می‌توان به وضوح جاری شدن فاضلاب در سطح معابر عمومی و منزلگاه‌های مردمی را دید، فاضلابی که بوی تعفنش آزار دهنده و وجودش مشکلات زیادی را به لحاظ روحی و روانی و حتی در هنگام تردد شهروندان ایجاد می‌کند و این سوای از بستری‌ست که فاضلاب برای رشد عوامل باکتریایی و ویروسی ایجاد می‌کند که ره‌آوردش برای شهروندان افزایش چند برابری ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی و پوستی همچون هپاتیت، وبا، حصبه و اسهال است.

تردد روزانه میان ادارات و دستگاه‌های مختلف شهری برای پیگیری موضوع فاضلاب شهری آبادان آنقدر مردم را به ستوه آورده که دیگر توانی برایشان نمانده، آنان هنوز موفق به شناخت و یافتن متولی رسیدگی به وضعیت فاضلاب شهر نشده‌اند چرا که هر کدام به گونه‌ای شانه از زیر بار مسئولیت خالی می‌کنند، اداره آبفای آبادان به گفته مسئولانش تنها یک شرکت بهره بردار بوده که کارش رفع موردی مشکلات ناشی از شکستگی خطوط و گرفتگی مجاری است (نوعا کارشان خدمات پس از فروش است) و شهرداری هم که وظیفه‌ای در قبال فاضلاب شهری ندارد و تنها این جوی‌های آب سطحی هستند که بار این مشکل را به دوش می‌کشد.

جوی‌های آب سطحی که به جای هدایت آب‌های موجود در سطح معابر شهری به محل تخلیه فاضلاب خانگی و حتی تجاری تبدیل شده و خود دیگر بخوانید حدیث مفصل از این مجمل.

 

تعطیلی اجرای طرح‌های فاضلاب در آبادان

رئیس اداره آبفای آبادان اما از تعطیلی طرح‌های فاضلاب در این شهر خبر داد و اظهار کرد: طرح‌های آب و فاضلاب به دلیل کمبود اعتبارات مالی مدت مدیدی‌ست که خوابیده و تعطیل شده است.

ابراهیم شریفی‌فرد افزود: برای رفع مشکلات عدیده ناشی از نبود، تکمیل نشدن و یا تخریب شبکه فاضلاب به دلیل گذر زمان اعتبارات اندکی که به طور سالانه به این شرکت اختصاص داده می‌شود، جوابگو نبوده و نخواهد بود.

وی همچنین طرح فروش اوراق مشارکت برای اجرای شبکه فاضلاب شهری آبادان را ناتمام، ناموفق و در زمان حاضر مسکوت خواند.

 

نیاز 470 میلیارد تومانی برای احداث و تکمیل شبکه فاضلاب شهری

شریفی‌فرد در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: طبق برآوردهای انجام شده در زمان حاضر برای احداث شبکه فاضلاب و تکمیل آن اعتباری معادل 470 میلیارد تومان نیاز است.

رئیس اداره آبفای آبادان تصریح کرد: در برخی از مناطق شهری آبادان به دلیل نبود شبکه فاضلاب اکنون فاضلاب منازل و حتی واحدهای تجاری به درون جوی‌های آب سطحی سرازیر می‌شود و ما چاره‌ای جز این نداریم.

به گفته وی، مناطق فیه، امیرآباد فازهای 2، 3 و 4، ایستگاه 9 تا 12 شهری (بهارها)، علوانیه، شطیط، کوی ولی عصر، برخی از مناطق ذوالفقاری، مهر، بهمن، سده و جمشید آباد و سلیچ غربی فاقد شبکه فاضلاب شهری هستند.

شریفی‌فرد یادآور شد: در سایر بخش‌های شهری نیز به دلیل گذشت عمر مفید شبکه نیاز به ترمیم دارد که به دلیل نبود اعتبارات اقدام در این زمینه نیز ناممکن است.

 

کاهش اعتبارات روند اجرای پروژه‌ها را کند می‌کند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان نیز با بیان اینکه برای اجرای فاضلاب یا باید اعتبارات را دولت تامین کند یا از مردم بگیریم گفت: بر حسب قانون تا زمانی که شبکه اجرا نشده، مسئولیتی نداریم، بنابراین اگر اعتبارات کاهش پیدا کند یا به هر دلیلی مشکل مالی پیش بیاید، روند اجرای پروژه‌ها کند می‌شود.

علی اکبر علیمرادی از تلاش این شرکت برای ارتقای شاخص‌های بهره‌مندی فاضلاب برای مشترکان استان خبر داد و افزود: بخش عمده‌ای از شهرهای تازه تاسیس و شهرهایی که در آنها خدمات آب و فاضلاب ارائه می‌شود هنوز شبکه فاضلاب یا تصفیه‌خانه ندارند و برای آن اعتباری کلان نیاز است، بنابراین تمام سعی‌مان بر این است که شاخص‌های بهره‌مندی فاضلاب در استان افزایش پیدا کند، برنامه شرکت برای شهرهای دیگر استان نیز تامین منابع مالی از بخش غیردولتی همچون فاینانس و غیره است.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر 230 هزار مشترک فاضلاب در استان وجود دارد که به خدمات فاضلاب دسترسی دارند اما با 630 هزار مشترک موجود فاصله داریم و باید این فاصله را کم کنیم تا تمام مردم استان از خدمات فاضلاب استان استفاده کنند.

 

لزوم ورود سازمان منطقه آزاد اروند در کمک به رفع مشکل فاضلاب شهری

اگر چه در قانون چگونگی اداره مناطق آزاد رشد و توسعه اقتصادی، سرمایه گذاری و افزایش درآمد عمومی، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تنظیم بازار کار و کالا، حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای، تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارائه خدمات عمومی جزو اهداف تشکیل مناطق آزاد است اما سرعت بخشی به انجام امور زیربنایی، عمرانی و آبادانی نیز به عنوان بخش اولیه و اصلی در این میان به صراحت آمده است.

انتظار می‌رود تا سازمان منطقه آزاد اروند که اکنون به عنوان روزنه امید برای مردم آبادان و خرمشهر تبدیل شده، اقدامی کارشناسی شده و همراه با برنامه ریزی و اختصاص اعتبارات مناسب مشابه آنچه برای توسعه و ارتقای سطح آموزش، فرهنگ و توسعه سرمایه گذاری‌ها در منطقه انجام داده است در زمینه فاضلاب به عنوان یکی از زیرساخت‌های لازم و اساسی در جهت توسعه اقتصادی منطقه نیز به انجام برساند زیرا تا زمانی که زیرساختی نباشد، توسعه مفهومی ندارد.

نوشتن دیدگاه